Özel Sektör Çalışan Maaşları

Özel Sektör Çalışan Maaşları Ne Kadar?Özel Sektör Çalışan Maaşları

Ülkemizde yıllardır bir grup var ki her zaman özel sektörün kötü ve riskli olduğunu savundular. Özel sektör sadece bir kişinin elinde olduğu için aslında insanların hoşuna gitmiyor. Çünkü özel sektör içerisinde bir hak aramanız çok zor olacaktır. Fakat özel sektöre girmekte devlete girmekten çok daha kolay olabiliyor. Bugün ki makalemizde de özel sektör çalışan maaşları ne kadar ve neler kazanıyorlar bunları araştıracağız.

Öncelikle özel sektör dediğimiz hemen hemen her türlü sektörün içerisinde yer almaktadır. Yani bugün hangi bölümden mezun olursanız olun mutlaka özel sektörde bu işi yapan bir firma rahatlıkla bulabilirsiniz. Özel sektörün istenmiyor olmasının en büyük nedeni ise yoğun çalışma hayatı ve bunun yanında ayrıca bir sözleşme ya da haklarınızın bulunmuyor olmasıdır. Bugün memur olan bir kişi elinde sözleşmesi var iken devletin gölgesi altında senelerce işini yaptığı süre boyunca çalışabiliyor. Devlet onlardan aşırı performans değil sadece kendilerine verilen işi yerine getirmelerini istiyor. Fakat özel sektörde bu durum çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Özel sektör patronları çalışanlarından yüksek performans bekler ve bu performansı alamadıkları zaman onları işten çıkartır. Fakat devlet bünyesinde çalışan kişilerin bu tarz sıkıntılarının olmaması herkesi memur olmaya itmektedir.

Özel sektörde çok çalışmak, kamu da ise sadece sana verilen işi yapmak; işte aslında en önemli soruda bu diyebiliriz. Memurlar çok bir iş yapmadan sürekli maaş isterken, özel sektörde çalışanların zam istemesi daha doğal değil mi? Bugün özel sektörde 5.000 TL maaş alan bir kişi eğer devlet bünyesinde çalışırsa en fazla ama en fazla 2.500 TL maaş alabilecek. Aldığı paraya oranla işine bakacak olursak memur standart bir çalışma sergilerken, özel sektör çalışanı neredeyse gece gündüz demeden çalışıyor. Eğer başarılı olursa birde üstüne prim alabiliyor. Ödüllendirme sisteminin özel sektörde çok fazlaca yaygınlaşmış olması birçok kişiyi aslında özel sektöre yönlendiriyor diyebiliriz.

Peki, özel sektör çalışan maaşları ne kadar olabilir? En fazla en az ne kadar para kazanabilirler? Bu sorular tamamen kendi içlerinde yanıt bulacak sorulardır. Fakat bizler bir örnek üzerinden gidelim. Bugün iyi aynı üniversiteden mezun ve aynı dereceye girmiş iki öğrenciyi ele alalım. İkiside İnşaat Mühendisliğinden mezun olmuşlar ve birisi kamuya girerken diğeri ise özel sektöre giriş yapmış. Öncelikli olarak Kamuya giren özel sektör çalışanından daha fazla maaş alabilir. Fakat 1 sene gibi kısa bir zaman içerisinde özel sektör çalışanı daha fazla para kazanmaya başlar. Kamuda çalışan bir İnşaat mühendisi 3 kazanıyorsa, özel sektörde çalışan kişi 9 kazanmaya başlar.

Fakat duruma şuradan bakacak olursak:

– Özel sektör çalışanı eğer performansının düşürürse ya da sabit tutup performansını artırmaz ise, işten çıkartılabilir.

– Devlet bünyesinde çalışan kişi ise performansını artırmadan hatta düşürerek bile sadece kendisine verilmiş olan işi yerine getirmesi ile işine ömür boyu devam edebilir.

İşte özel sektör ile kamu arasındaki büyük farkın özeti bu şekildedir. Fakat maaş konusuna geldiğimiz zaman özel sektör çalışan maaşları her zaman için kamuda çalışanlardan daha fazladır ve daha fazla olmaya devam edecektir. Sebebi ise yukarı da vermiş olduğumuz iki örnek arasında yatmaktadır.

Yüksek maaş ile tempolu bir hayat geçirmek mi istersiniz yoksa standart bir maaş ile rutin ve sakin bir hayat geçirmek mi? Karar sizin…

2015 Öğretmen Maaşları  /  2015 Memur Maaşları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir