İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı ülkemizde çok yaygın olarak bilinen bir şey değildir. Maalesef ülkemizde hiç kimse haklarını doğru olarak bilmiyor. Bu nedenle de tıp ki işsizlik maaşı olduğu gibi birçok kişi de ne kadar maaş alacağını ve nereden nasıl başvuracağını bilmemektedir.İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı ülkemizde çok yaygın olarak bilinen bir şey değildir. Maalesef ülkemizde hiç kimse haklarını doğru olarak bilmiyor. Bu nedenle de tıp ki işsizlik maaşı olduğu gibi birçok kişi de ne kadar maaş alacağını ve nereden nasıl başvuracağını bilmemektedir. Bizler ise bugün bu makalemizde işsizlik maaşı nasıl alınır bunu anlatacağız.

İlk olarak işsizlik maaşı almanın şartlarına bakalım. İlk olarak çalışan kişinin kendi isteğiyle ya da bir hatası yüzünden işten çıkmamış olmaması gerekmektedir. Son üç yıl içinde altı yüz gün sigorta primi ödenmiş olması, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru 120 gün eksiksiz çalışmış olması gerekmektedir. Eğer bu şartları karşılıyor ise, kişiler işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunabilirler.

Eğer maaşı almak istiyorlar, işten ayrıldıklarına dair işverenlerinden bir belge almaları gerekmektedir. Bu belgeyi İŞKUR’a vererek belgelerin incelenmesi için beklenmelidir. Bu arada bu belgeyi İŞKUR’a vermek ve işsizlik maaşını alabilmek için 30 gün süreleri bulunmaktadır. İşten ayrıldıktan 30 gün içerisinde başvuruda bulunmazlar ise, kesinlikle bu maaşı alamazlar.

İşsizlik maaşının miktarı ise çalışırken aldıkları paraya oranla değişiklik gösterebilir. Eğer yüksek maaş alıyorsanız, işsizlik maaşınızda yüksek fiyattan verilecektir. Bugünlerde çok sıkça işsizlik maaşı kelimesinin anılması nedeni ile de bu şartları sağlayan herkes işsizlik maaşı için başvurularda bulunuyor. Eğer sizlerde işsizseniz İŞKUR sayesinde zaman içerisinde maaşınızı alabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları İsBilgisi.com’a aittir. “www.isbilgisi.com” biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir