İşsizlik Maaşı 2016

İşsizlik Maaşı 2016 Yılında Zamlanarak 2,000 TL’ye Kadar Çıkıyor. İşte O Rakamlar..

İşsizlik maaşı ülkemizde çok fazla bilinmezken son dönemde özellikle birçok kişi tarafından öğrenilmeye başlandı. İşsizlik maaşı almak için birçok şartın yerine getirilmesini söyleyen devlet 2015 yılında birçok kişiyi işsizlik maaşı ödedi. En az 505 TL işsizlik maaşı ödeyen devlet, 6 ay süre ile bu parayı vermektedir. En yüksek işsizlik maaşı ise 1,011 TL civarlarında idi. Ödenen maaşa göre işsizlik maaşı ödeyen devlet yeni yaptığı zamlarla işsizlik maaşına da zam yapmış oldu.

İşsizlik maaşı 2016 yılında ne kadar olacak diye baktığımız ve hesaplama yaptığımız zaman alt sınır olarak işsizlik maaşı 658 TL olacaktır. Asgari ücretin 300 TL artış yapması ile birçok kişinin kesesi bollaşırken, işsiz kalması durumunda maaşına ortalama 150 TL civarlarında zam yapılmış olacak.

İşsizlik maaşı 2016 yılında en düşük 658 TL iken, en yüksek ise 2 bin liraya kadar çıkabiliyor. Mevcut maaş üzerinden hesaplama yapan devlet, ne kadar yüksek maaş var ise ona göre ödeme yapmaktadır.

İşsizlik maaşı 2016 yılında aynı şartlarla devam edecek olup, içerisinde bazı değişiklikler yapılacaktır.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

– İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar,

– İşte ayrıldıktan 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Kişiler başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir