Asgari Ücret 2015

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari Ücret 2015

Türkiye’nin en çok tartıştığı ekonomik konulardan birisi olan asgari ücret, 2015 yılında ciddi şekilde bir artışa uğramamıştır. Üretici ile çalışan arasında kalan devlet her iki tarafı da memnun edemediği gibi her iki tarafında karlı çıkması için pratik bir çözüm üretemiyor. Her yıl belirli oranlarda asgari ücrete zam yapan devlet en az maaşın bu kadar verilmesi gerekiyor dese bile bazı yerler maalesef bu tarz uyarılara ya da yasal yollara uymuyorlar.

Asgari ücret 2015 yılında nasıl olacak ve kaç lira zam yapılacak bugün sizlere bu oranları ve rakamları açıklayacağız. 2015 yılında asgari ücret ile çalışan bir kişi 1.200 TL maaş almaktadır ANCAK; bu rakam brüttür. İçerisinden sigorta ve vergiler gibi verilmesi zorunlu paralar çıktığı zaman ele geçen net para 949 TL olmaktadır.

Ocak ayında yapılan bu zamla 949 TL’ye çıkan asgari ücrete bir sonraki zam da Temmuz ayında yapılacaktır. Temmuz ayında alınması planlanan zam, 72 TL civarlarında olacak olup, yine sigorta ve vergiler gibi kesintilerin yapılması ile birlikte bu rakam 1.000 TL civarlarında olacaktır.

Yine evli olup çalışan, 1, 2, 3 ve 4 çocuğu olan kişilere tek tek indirimler uygulanmaktadır. Eğer çocuk sayısı fazla olursa, devletin vergiler ve kesintilerde yapacağı indirimde fazla olacaktır. Yani eğer evliyseniz ve çalışıyorsanız, normalde 40 – 50 TL daha fazla, çocuklarınız var ise 100 – 150 TL’ye kadar daha fazla maaş alma ihtimalinizde ortaya çıkmaktadır.

Asgari ücret 2015 yılında bu şekilde olacak olup, bir sonraki yıl için yeni hesaplamalar ise Aralık ayında yapılacaktır. Aralık ayına kadar zam isteyemeyecek olan asgari ücret çalışanları şimdilik bu oranlarla yetinmek zorundalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir