Bilgisayar Programcısı Maaşı 2016

Bilgisayar programcılarının ne kadar maaş aldığı her zaman merak edilmiştir. Özellikle bu mesleği tercih etmek isteyen kişiler 2 yıllık bir okul okuduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar.

Bilgisayar programcılarının ne kadar maaş aldığı her zaman merak edilmiştir. Özellikle bu mesleği tercih etmek isteyen kişiler 2 yıllık bir okul okuduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar. Genellikle özel sektörde çalışmayı tercih eden bilgisayar programcıları 2015 yılında ne kazanıyorlarsa 2016 yılında da aynı rakamları kazanacaklardır. Kazanacakları rakamlara baktığımız zaman karşımıza gelen ilk rakamlar asgari ücret ile başlayıp daha da yukarılara çıkmaktadır.

Bilgisayar programcısı maaşı ortalama 1,000 – 2,500 TL arasında bir fiyat farkı göstermektedir. Bu kişiler eğer işin ehli ise yani kendisini kalifiye bir eleman yapmış ise kazanacakları para daha da artabilir. Özellikle üniversiteyi başarı ile bitirmiş veya kendisine katkı sağlayacak kurslara gitmiş olanlar, 3,000 – 5,000 TL arasında özel kuruluşlardan para alabiliyorlar.

Bilgisayar programcısı maaşı 2016 yılında da bu rakamlar arasında gidip gelecektir. Özellikle bilgisayar programcısı olmak isteyenlerin bu rakamlara ilk olarak göz atması ve daha sonrasında bu mesleği tercih etmesi gerekmektedir. Çünkü eğer kişiler kendisini geliştirmez ise, kazanacakları paralar asgari ücretin en fazla birkaç yüz lira üzerinde olacaktır. Bu rakamlarda o kişileri asla tatmin etmeyecektir.

Her zaman daha fazla para kazanmak isteyen insanoğlunun bu meslek içerisinde beklentileri fazla olsa da, bir mühendis kadar fazla para kazanmaları maalesef mümkün olmayacaktır.

Bilgisayar programcısı maaşı 2016 yılında ne kadar olmalı ve rakamların ne kadar yükselmesi gerekiyor gibi görüşlerinizi bizlere yorum yolu ile iletebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı 2016

İşsizlik Maaşı 2016 Yılında Zamlanarak 2,000 TL’ye Kadar Çıkıyor. İşte O Rakamlar..

İşsizlik maaşı ülkemizde çok fazla bilinmezken son dönemde özellikle birçok kişi tarafından öğrenilmeye başlandı. İşsizlik maaşı almak için birçok şartın yerine getirilmesini söyleyen devlet 2015 yılında birçok kişiyi işsizlik maaşı ödedi. En az 505 TL işsizlik maaşı ödeyen devlet, 6 ay süre ile bu parayı vermektedir. En yüksek işsizlik maaşı ise 1,011 TL civarlarında idi. Ödenen maaşa göre işsizlik maaşı ödeyen devlet yeni yaptığı zamlarla işsizlik maaşına da zam yapmış oldu.

İşsizlik maaşı 2016 yılında ne kadar olacak diye baktığımız ve hesaplama yaptığımız zaman alt sınır olarak işsizlik maaşı 658 TL olacaktır. Asgari ücretin 300 TL artış yapması ile birçok kişinin kesesi bollaşırken, işsiz kalması durumunda maaşına ortalama 150 TL civarlarında zam yapılmış olacak.

İşsizlik maaşı 2016 yılında en düşük 658 TL iken, en yüksek ise 2 bin liraya kadar çıkabiliyor. Mevcut maaş üzerinden hesaplama yapan devlet, ne kadar yüksek maaş var ise ona göre ödeme yapmaktadır.

İşsizlik maaşı 2016 yılında aynı şartlarla devam edecek olup, içerisinde bazı değişiklikler yapılacaktır.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

– İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar,

– İşte ayrıldıktan 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Kişiler başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaklar.

Asgari Ücret 2015

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari Ücret 2015

Türkiye’nin en çok tartıştığı ekonomik konulardan birisi olan asgari ücret, 2015 yılında ciddi şekilde bir artışa uğramamıştır. Üretici ile çalışan arasında kalan devlet her iki tarafı da memnun edemediği gibi her iki tarafında karlı çıkması için pratik bir çözüm üretemiyor. Her yıl belirli oranlarda asgari ücrete zam yapan devlet en az maaşın bu kadar verilmesi gerekiyor dese bile bazı yerler maalesef bu tarz uyarılara ya da yasal yollara uymuyorlar.

Asgari ücret 2015 yılında nasıl olacak ve kaç lira zam yapılacak bugün sizlere bu oranları ve rakamları açıklayacağız. 2015 yılında asgari ücret ile çalışan bir kişi 1.200 TL maaş almaktadır ANCAK; bu rakam brüttür. İçerisinden sigorta ve vergiler gibi verilmesi zorunlu paralar çıktığı zaman ele geçen net para 949 TL olmaktadır.

Ocak ayında yapılan bu zamla 949 TL’ye çıkan asgari ücrete bir sonraki zam da Temmuz ayında yapılacaktır. Temmuz ayında alınması planlanan zam, 72 TL civarlarında olacak olup, yine sigorta ve vergiler gibi kesintilerin yapılması ile birlikte bu rakam 1.000 TL civarlarında olacaktır.

Yine evli olup çalışan, 1, 2, 3 ve 4 çocuğu olan kişilere tek tek indirimler uygulanmaktadır. Eğer çocuk sayısı fazla olursa, devletin vergiler ve kesintilerde yapacağı indirimde fazla olacaktır. Yani eğer evliyseniz ve çalışıyorsanız, normalde 40 – 50 TL daha fazla, çocuklarınız var ise 100 – 150 TL’ye kadar daha fazla maaş alma ihtimalinizde ortaya çıkmaktadır.

Asgari ücret 2015 yılında bu şekilde olacak olup, bir sonraki yıl için yeni hesaplamalar ise Aralık ayında yapılacaktır. Aralık ayına kadar zam isteyemeyecek olan asgari ücret çalışanları şimdilik bu oranlarla yetinmek zorundalar.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı ülkemizde çok yaygın olarak bilinen bir şey değildir. Maalesef ülkemizde hiç kimse haklarını doğru olarak bilmiyor. Bu nedenle de tıp ki işsizlik maaşı olduğu gibi birçok kişi de ne kadar maaş alacağını ve nereden nasıl başvuracağını bilmemektedir.İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı ülkemizde çok yaygın olarak bilinen bir şey değildir. Maalesef ülkemizde hiç kimse haklarını doğru olarak bilmiyor. Bu nedenle de tıp ki işsizlik maaşı olduğu gibi birçok kişi de ne kadar maaş alacağını ve nereden nasıl başvuracağını bilmemektedir. Bizler ise bugün bu makalemizde işsizlik maaşı nasıl alınır bunu anlatacağız.

İlk olarak işsizlik maaşı almanın şartlarına bakalım. İlk olarak çalışan kişinin kendi isteğiyle ya da bir hatası yüzünden işten çıkmamış olmaması gerekmektedir. Son üç yıl içinde altı yüz gün sigorta primi ödenmiş olması, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru 120 gün eksiksiz çalışmış olması gerekmektedir. Eğer bu şartları karşılıyor ise, kişiler işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunabilirler.

Eğer maaşı almak istiyorlar, işten ayrıldıklarına dair işverenlerinden bir belge almaları gerekmektedir. Bu belgeyi İŞKUR’a vererek belgelerin incelenmesi için beklenmelidir. Bu arada bu belgeyi İŞKUR’a vermek ve işsizlik maaşını alabilmek için 30 gün süreleri bulunmaktadır. İşten ayrıldıktan 30 gün içerisinde başvuruda bulunmazlar ise, kesinlikle bu maaşı alamazlar.

İşsizlik maaşının miktarı ise çalışırken aldıkları paraya oranla değişiklik gösterebilir. Eğer yüksek maaş alıyorsanız, işsizlik maaşınızda yüksek fiyattan verilecektir. Bugünlerde çok sıkça işsizlik maaşı kelimesinin anılması nedeni ile de bu şartları sağlayan herkes işsizlik maaşı için başvurularda bulunuyor. Eğer sizlerde işsizseniz İŞKUR sayesinde zaman içerisinde maaşınızı alabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları İsBilgisi.com’a aittir. “www.isbilgisi.com” biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.