Memur Adayları Dikkat! DPB’den Çok Önemli Sosyal Medya Uyarısı

Devlet Personel Başkanlığı son zamanlarda sahte sosyal medya hesaplarının artması ve insanların kandırılması üzerine bir açıklama yapma gereği duydu.

DPB tarafından yapılan açıklamaya göre , Devlet Personel Bakanlığı adını kullanarak açılan sahte hesaplara kesinlikle itibar edilmemesi istendi. Ayrıca , bu ve benzeri hesapların DPB ile ilgisinin bulunmadığını, kamu personeli alım ilanları ve diğer resmi duyuruların yalnızca Başkanlığın resmi twitter hesabı olan “Devlet Personel Bşk.” (@BasbakanlikDPB) ve www.dpb.gov.tr resmi internet adresinde yayımlandığı bildirildi.

SAHTE HESAPLARA DİKKAT

Devlet Personel Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre ; “ÖSYM Aday İşlemleri” (@OSYMaday) ve “Kamu Personel Alımları” (@DPB Duyuru) hesaplarında kamu personeli alım ilanları ile çeşitli açıklamalara yer verdiği ” belirtilmektedir. Bu belirtilen hesapların DPB ile hiçbir ilgili ve bağı bulunmamaktadır.

MAĞDUR OLMAYIN

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesi ile sosyal medya hesapları dışındaki hesaplara itibar etmemeleri gerekmektedir.

KPSS Kopyacıları Savunma Yaptılar

Sanıklar mahkemede çok ilginç açıklamalarda bulundular. KPSS Sahtekarları Savunma Yaptılar

Kamu Personeli Seçme Sınavının sahtekarları, çıkarıldıkları mahkemelerde savunmalarını yaptılar. Sanıkların savunmaları bir çok kişiyi şaşırttı. KPSS sınavına yönelik, herhangi bir hak yeme girişimlerinin bulunmadığını, puanının düşüş sebebinin de yolculuktan kaynaklandığını ifade ettiler. Hatta bir tanesi de bundan tam tersi yönde kurumu suçlayarak kurtulmakta aradığı çözümü bulamadı. Kurumca yapılan sınavda herhangi bir şekilde hak ihlalinin olmadığını, moralinin bozuk olduğunu bununla alakalı motivasyon düşüklüğüne bağlı olarak puan düşüşlerinin yaşandığını dile getirdiler. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın sorularının sızdırılmasıyla yargılanan 54 ü tutuklu olmak üzere toplam 230 kişi adalet karşısında ifade verdiler. Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına faaliyetlerde bulunulmasına yönelik suçlardan açılmış olan davada, tutuklu kişilerin ifadelerinin alınması işlemi sürüyor.

Aldığı puanın kendi başarısı, emeği ve alın teri olduğunu belirten KPSS sanığı, dershaneye gitmediğini ve evinin yakınlarındaki bir kütüphaneye giderek çalıştığını ifade etti. KPSS hazırlanmak için işinden ayrılan ve hiç dershaneye gitmeden kütüphanede çalıştığını dile getiren sanık, herkesi şaşırttı. KPSS sahtekarları savunma yaptılar ancak alınan cevaplara kimsenin inanası gelmedi.

KPSS Sahtekarlarına yönelik savunmaların alınması ve adli süreç halen devam ediyor. FETÖ uzantılı olduğu belirtilen bu kişiler, soruları almak, sızdırmak ve yayınlamak faaliyetleriyle beraber, kamu kurum ve kuruluşlarına zarar vermek ve örgüte bağlı yasa dışı faaliyet yürütmek davalarından da adalet karşısındalar. İncelemeler devam ettikçe tüm detayları sizlere iletiyor olacağız.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

KPSS Lisans Sonuçlarının Açıklanma Tarihi

Kamu Personeli Seçme Sınavı lisans sonuçlarının açıklanma tarihi değişti.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuru kılavuzu yayımlandı.  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden yayımlanan başvuru kılavuzu ile Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları başlamış oldu. Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) başvuruları 31 Mart 2016 saat 23.59’a kadar devam edecek. 

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) başvuruları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin belirlediği Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) başvuru merkezlerinden başvuru yapabilirler. Adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) başvurularını gerçekleştirirken yanlarında kimlikleri ve ÖSYM tarafından onaylanmış olan 50 aylık olan fotoğraflarından iki adet bulundurmaları gerekiyor. Adaylar başvurularını yaptıklarında ilgili bankalara başvuru ücretlerini yatırarak başvuru işlemlerini tamamlayacaklar.  

 

Adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesinden başvuru yapabilecekler. Bu adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesine ( www.osym.gov.tr ) giriş yaparak aday işlemleri paneline kendi ÖSYM şifreleri ve T. C. Kimlik Numaraları ile giriş yapacaklar. Burada adaylar başvuru işlemlerini verilen bilgiler doğrultusunda yaptıktan sonra ilgili bankalara Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) başvuru ücretini yatırarak başvuru işlemlerini tamamlayacaklar.  

 

Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) hakkında ÖSYM tarafından bir açıklama yapıldı. Normal Şartlarda Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) Lisans sonuçları 9 Haziran 2016 tarihinde açıklanacaktı. Ancak ÖSYM Başkanlığı tarafından bir değişiklik yapılarak Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) Lisans sonuçları 14 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacaktır.  

 

Sinan YILMAZ / isbilgisi.com 

Yatırılan Sınav Başvuru Ücreti Geri Alınabilir Mi ?

Kamu Personeli Seçme Sınavı başvur ücretleri yatırıldıktan sonra geri alınabilir mi ?Bilindiği gibi 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları 17 Mart 2016 tarihinde başladı. Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından başvuru kılavuzunun yayımlanması ile beraber başladı. Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları 31 Mart 2016 tarihinde sona erecek. Ancak bu son başvuru tarihi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin belirlediği Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuru merkezlerinden başvuru yapacakları kapsıyor. 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi üzerinden aday işlemleri bölümünden başvuru yapacak olan adayların son başvuru tarihi ise 31 Mart saat 23.59 olarak belirlenmiştir. 

Kamu Personeli Seçme Sınavı için başvuru yapacak olan ve başvurularını Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin belirlediği başvuru merkezlerinden yapacak olan adaylar: başvurularını yaparken yanlarında kimlikleri ve son 50 aylık Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden onaylanmış 2 adet fotoğrafları bulundurmaları gerekiyor. Başvurularını yapan adaylar ilgili bankalara başvuru ücretlerini yatırdıklarında başvuruları tamamlanmıştır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapacak olan adaylar başvurularını yaparken Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesinden aday işlemleri paneline T. C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvuru adımlarını izleyerek başvurularını yapabilirler. Bu adaylarda ilgili bankalara başvuru ücretlerini yatırdıklarında başvuru işlemlerini tamamlamaları için ilgili bankalara başvuru ücretlerini yatırmaları gerekiyor. 

Ancak başvurular doğrultusunda yanlış bir ücret yatıran farklı sınav oturum için ücret yatıran sınav zamanında sınava girmeyen veya giremeyen yaşanan herhangi bir olumsuzluktan dolayı sınavdan men edilen adaylar başvuru ücretlerini geri alamayacaklar. 

Sinan YILMAZ /isbilgisi.com

KPSS'de Adaylar Birden Fazla Başvuru Yapabilir Mi?

KPSS‘ye dair merak edilen soruları yanıtlıyoruz. KPSS’de Adaylar Birden Fazla Başvuru Yapabilir Mi?

Milyonlarca kişi tarafından katılımın sağlandığı KPSS, bir çok soru işaretleri ve yapılan yanlışlıklarla da gündeme geliyor. Adayların kılavuzu okumaması, kılavuzda belirtilen şartlara ve niteliklere uygun evrak, belge, döküman, kart yada diğer nitelikleri yerine getirmediği için de bir çok aday sınava dahi katılamıyor. Peki herşeyden öte KPSS’de adaylar birden fazla başvuru yapabilir mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, adaylar yıl boyunca yalnızca bir sınav türünden katılım sağlayabilirler. Yani bir yıl ortaöğretimden girmiş aday, bir yıl süresince Lisans KPSS’ye katılamaz. Ayrıca, önlisans için açılan KPSS’ye de başvurmuş bir aday ortaöğretime veya tam tersi şekilde başvurularını gerçekleştiremezler. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir. Buradan hareketle adayların başvuracakları sınav türünü doğru anlayıp, doğru başvuru yapması gerekmektedir.

Lise düzeyinden KPSS ye katılacak bir adayın, önlisans ödemesi yapması, adayın lise düzeyi KPSS’ye katılmasına olanak tanımayacağı gibi yanlış bir işlem yapılmış olacaktır. İlgili başvurunun tekrar düzenlenmesi, yanlışlığın giderilmesi gerekmektedir. Ancak yine de bu bilgi, elbette daha önceden tespit edilmesi gereken bir konudur. Sınav günü böyle bir olayın yaşanması, herşey için çok geç olacaktır. Aksi takdir de düzeltme yapılması da mümkün olmayacaktır.

Buradan hareketle adayların katılacakları sınavları ve haklarını iyi analiz edip, özellikle kılavuzu iyi inceleyip başvurularını gerçekleştirmeleri ve ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

KPSS'ye Girecek Adayların Bilmesi Gerekenler

2016 Kamu Personeli Seçme Sınavına giriş yapacak olan adayların mutlaka bilmesi gerekenler.  Bilindiği gibi 17 Mart 2016 tarihinde Kamu Personeli Seçme Sınavı Başvuruları başladı. Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları 31 Mart 2016 tarihinde sona erecek. 

 

Kamu Personeli Seçme Sınavına girecek olan adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı öncesinde bazı hususları bilmeleri gerekiyor. ilk olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı zamanında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı sınav giriş belgesinin yanınızda olması gerekiyor. Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı sınav giriş belgesinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yayımladığı yazılardan başka yazı ve karalama olmaması gerekiyor. Aksi takdirde Kamu Personeli Seçme Sınavına giriş yaparken giriş belgesinde orijinalinden farklı yazıların olmasından dolayı sınava giriş yapamayacaksınız.  

 

Kamu Personeli Seçme Sınavına giriş yapmak için adaylar sınav giriş belgelerini Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi üzerinden edinebileceklerdir. Adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı başvurularının bitiminin ardından daha sonra ki bir tarihte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi üzerinden sınav giriş belgesi çıktısı alabileceklerdir.  

 

Ayrıca Kamu Personeli Sınavına giriş yapacak olan adaylar sınava girecekleri binanın önünde kimlikleri ve sınav giriş belgeleri ile bir saat önceden hazır bulunacaklardır. Ayrıca sınav girişi hakkında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme merkezi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Kamu Personeli Seçme Sınavına giriş yapacak adayların kimlik belgelerinin yerine ehliyet vb. belgelerin kabul edilmeyeceği belirtildi.  

 

Sinan YILMAZ / İsbilgisi.com 

 

KPSS Mağdurları Ne Zaman Kadro Alacak?

Taşeron işçilerine yönelik kadro gündemde. Peki kamuda kadro bekleyen sınav mağdurları ne olacak?  KPSS Mağdurları Ne Zaman Kadro Alacak?

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na milyonlarca aday her yıl katılımda bulunuyor. Kısıtlı sayılardaki atamalara milyonlarca adayın başvuru yapması ve çoğu hak edenin de kazanamayışı beraberinde bir çok problemi getiriyor. Adaylara sunulan az kadronun, her geçen yıl rağbeti artırması da bu problemin tetiklenmesine ve her yıl artış göstermesine neden oluyor. Peki, kpss mağdurları ne zaman kadro alacak?

Taşeron işçilerine kadro konusu, bugün meclise sunuldu. Atama bekleyen milyonlarca KPSS mağduru ne olacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılan milyonlarca aday, açılacak olan yeni kadro ve atama imkanlarıyla alakalı küçük bir umut bekliyorlar. Milyonlarca aday, bir çok farklı meslek ve meslek koluna yönelik atamaları dört gözle bekliyorlar. Yıllardır atanamayan başarılı milyonlarca aday, öğretmen, ya da çalışanın taşeron işçileri konusunda daha geri planda tutulması neden bu kadar kolay?

Atama bekleyen milyonlarca aday, konuyla alakalı acil çözümlemelere ihtiyaç duyuyorlar. Bir çok KPSS mağduru taşeron konusunun dikkate alındığı kadar, bir de kendilerinin düşünülmesini bekliyorlar. Milyonlarca aday, taşeron işçisi olmanın eninde sonunda memuriyete gidiş yolu olduğunu belirtiyor. Zaten taşerona yaklaşık 2 yıldır verilen kadrolar ve dahilinde yeni açılacak olan kadrolar ile birlikte bu konuda kendini doğrular durumda. Buradan hareketle, taşeron işçilerini ilgilendiren 700 bin taşeron işçisinin 200 bin kişilik kısmına kadro imkanının, milyonlarca KPSS mağduru aday nezdin de uygulanması gerekiyor. Aksi takdir de KPSS ile alınan puanların ve 5-10 kişik yapılan atamaların bu kadar büyük bir kitle de anlamı kalmayacak.

KPSS Başvuru Ücretlerinin Yeni Tutarı Ne Kadar?

22.05.2016 tarihinde yapılacak olan sınava yönelik, başvuru ücretlerini listeledik.KPSS Başvuru Ücretlerinin Yeni Tutarı Ne Kadar?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 22.05.2016 tarihinde Kamu Personeli Seçme Sınavını yapacağını duyurdu. Yapılacak olan seçme sınavına yönelik adayların ödemesi gereken tutarları isbilgisi.com olarak bugün itibarıyla yayınlanan kılavuzu inceleyerek hazırladık. Bugün yayınlanan kılavuzu incelediğimizde sınav başvuru ücretlerinde bir artış olduğunu gördük. Adaylarda Kamu Personeli Seçme Sınavına yönelik yapılmış olan bu başvuru fiyatının artışından memnun kalmadılar. Ancak her ne kadar fiyatta artışta meydana gelse, sınava girmek durumunda olan adaylar için sınav ücretlerini sizlere iletiyor olacağız.

KPSS Başvuru Ücretlerinin Yeni Tutarı Ne Kadar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılacak olan adaylar; girecek oldukları her bir oturum ücreti olarak 55 TL gibi bir rakam ödemek durumundalar. Sınavda iki oturuma katılacak olan adaylar 110, üç oturuma katılacak olan adaylar ise 165 TL şeklinde ödeme yapacaklar. Ayrıca yapılacak olan tüm oturumlara katılmak isteyen kişiler ise 220 TL tutarında fiyatlandırılacak olan başvuru ücretini ödemek durumundalar.

Yüzbinlerce kişinin katılacağı Kamu Personeli Seçme Sınavı’na yönelik belirlenen ücretler bu şekilde. Yapılacak olan sınava yönelik ilk oturum 09.30 da gerçekleşecek. Öğle sonrası gerçekleşecek olan oturumlar ise 14.00 itibariyle başlayacaktır.

Yapılacak olan sınava yönelik başvuru fiyatlarına yansıtılan tutarlardan adaylar da pek memnun değil ancak belirlenen tutarlar bu şekilde. Kamu Personeli Seçme Sınavı’na bu yılda yine yüzbinlerce aday katılacak, ve tüm adaylar bahsedilen ücretleri ödemek durumundalar.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

KPSS 2015/1 SONUÇLARI AÇIKLANDI

Son dakika verilen haber gelişmesi ile KPSS-2015/1 sonuçları açıklandı.

KPSS 2015/1 SONUÇLARI AÇIKLANDI

Son dakika verilen haber gelişmesi ile KPSS-2015/1 sonuçları açıklandı. Sonuçları kısa bir sürede açıklamayı başaran kurum kendi internet sayfasından sonuçları veriyor.

DAHA KISA SÜREDE AÇIKLANMIŞTI

Bildiğiniz gibi 2013 yılında 18 saatte açıklanmıştı ancak; bu yıl 5 günü aşan bir sürede açılanmış olması, adaylar tarafından büyük tepkilere neden olmuştu.

7 Temmuz 2015 günü saat 14:30’dan itibaren ÖSYM kendi sitesinden sonuçları vermeye başladı. Sonuçları vermeye başlayan ÖSYM T.C Kimlik numarası ve aday şifresi ile sonuçları vermektedir.

Sonuçları öğrenmek isteyen adaylar https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=2877 adresi üzerinden sonuçları hızlıca öğrenebilirler.

KPSS ve ÖABT Sınava Giriş Yerleri Açıklandı

2015 yılı KPSS ve Öğretmen Alan Bilgisi Testi için yapılacak sınav için giriş yerleri açıkladı.

KPSS ve ÖABT Sınava Giriş Yerleri Açıklandı

2015 yılı KPSS ve Öğretmen Alan Bilgisi Testi için yapılacak sınav için giriş yerleri açıkladı. Giriş yerlerini açıklayan kurum, 4 – 5 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılacak 2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı ile 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak 2015-ÖABT için başvuran kişilerin sınav giriş yerleri açıklandı. Açıklamada bina salon numaralarına kadar verilen bilgiler sayesinde adaylar nerede sınava gireceklerini erkenden öğrenebilecekler.

Adaylar sınava girecekleri yerlerini https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C kimlik numarası ve ÖSYM şifreleri ile kolayca öğrenebilecekler. Adaylar sınava girecekleri yer ile ilgili bina, salon ve sıra numarası gibi bilgileri edinebilecekler. Bu bilgilerin yer aldığı “ resimli “ çıktıyı yanlarına almalı ve o şekilde sınav salonuna gitmelilerdir. Sınav salonuna elinde belgesiz giden adaylar sınava kesinlikle alınmayacaktır.

Sabah oturumu 09.30’da başlayan sınavın öğleden sonraki oturumu ise 14.00 saatinde başlayacaktır. Adaylara yapılan uyarıda adayların sınav saatinden 1 saat öncesinde sınav salonunda olmaları önemle bildirilmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır.

KPSS BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

Ülkemize yapılması planlanan ve yılda binlerce memuru ilgilendiren KPSS başvuru tarihleri açıklandı.

KPSS BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

Ülkemize yapılması planlanan ve yılda binlerce memuru ilgilendiren KPSS başvuru tarihleri açıklandı.

Başvurular 6 – 21 Mayıs tarihlerinde yapılacak olup bu tarihten önce ya da sonra herhangi bir başvuru işlemi gerçekleştirilemeyecek. ÖSYM yaptığı açıklamada KPSS A Grubu ve Öğretmenlik için 4 – 5 Temmuz’da, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ise 12 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek.

Her yıl on binlerce kişinin girdiği sınava ilişkin kopya iddialarına ise ÖSYM çok sıkı tedbirler almaya devam ediyor. Alınan sıkı tedbirlerin haricinde de birçok önlem alınması planlanıyor.

BAŞVURU TARİHLERİ

Başvuru tarihleri 6 – 21 Mayıs tarihlerinde yapılacak olup, KPSS girmek isteyenler KPSS için başvurularını www.osym.gov.tr adresi üzerinden yapabilecekler.

KPSS ŞÜPHELİLERİ KİTAPÇIKLARDA BULUNDU

Emniyet kaynaklarından yapılan açıklamaya göre 2010 yılında yapılan KPSS usulsüzlüğüne daire çalışmalar ve soruşturmalar devam ediyor.

KPSS ŞÜPHELİLERİ KİTAPÇIKLARDA BULUNDU

Emniyet kaynaklarından yapılan açıklamaya göre 2010 yılında yapılan KPSS usulsüzlüğüne daire çalışmalar ve soruşturmalar devam ediyor. Özellikle bu olayı yapan kişiler hakkında başlatılan soruşturmada geçtiğimiz gün 65 civarında kişi gözaltına alınmış ve 35 tanesi de adreslerinde bulunamamıştı. Konu ile ilgili geniş çaplı araştırma sürerken, adresinde bulunmayanlar tek tek aranıyor.

SORU KİTAPÇIKLARI BOMBOŞ

Soru kitapçıklarını incelemeye alan polis, kurduğu özel ekip ile adayların kitapçıklarına tek tek bakıyor. Yaptığı incelemelerde kitapçık üzerinde tek bir çiziğin dahi olmadığını gören ekip araştırmalarını derinleştiriyor. Matematik kısmında en az 3 işlem bile yapılmasını isteyen bazı soruların olduğunu ancak; bunlar üzerinde bile en ufak bir işlem yapılmadığını söylüyorlar.

Ayrıca sonradan iptal edilen ve yanlış olan sorunun bile doğru cevaplandığını söyleyen uzman ekip, matematik bölümünde hiçbir karalama ya da işlem dahi yokken, bu soruları önceden görmeden böylesine cevaplamanın imkansız olduğunu söylüyor.

ARAŞTIRMA SÜRÜYOR

Araştırma devam ederken, aranan zanlıların ortaya çıkması ile detayların daha fazla geleceği düşünülüyor.

KPSS SORUŞTURMASINDA 2. DALGA

KPSS soruşturması kapsamında 2. dalga operasyon yapıldı.

KPSS SORUŞTURMASINDA 2. DALGA

KPSS soruşturması kapsamında 2. dalga operasyon yapıldı.

2010 yılında KPSS üzerinde kopya iddiaları nedeni ile 21 ilde tam 25 kişi eş zamanlı olarak gözaltına alındı. 78 kişinin gözaltına alınması beklenirken toplamda en fazla 35 kişi gözaltına alınabildi. Soruşturmanın hala devam etmesi nedeni ile çok fazla bilgi vermeyen yetkililer, göz altıların devam edebileceği yönünde sinyal verdiler.

HEPSİ ANKARA’YA GELECEK

Yakalanan tüm zanlılar, Ankara’ya getirilecek ve Ankara’da sorgulamaları yapılacak. 25 gözaltına alınan kişi tek tek Ankara’ya getirilecek ve sorgulamaları buradan Emniyet Müdürlüğünde yapılacak. Birçok zanlı da evinde bulunamaması sebebi ile aramaları devam ediyor. Adreslerinde bulunamayan zanlıların yurtdışına kaçabileceği düşüncesi yer almaktadır.

AA muhabirinin yaptığı açıklamaya göre 2. dalga operasyonu bu sabah erken saatlerde başladı ve yeni dalga operasyonları ile devam edecek. Son derece gizli yürütülen ve Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile devam eden bu operasyonda yeni göz altıların gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Çünkü hala daha birçok zanlı kaçak pozisyonunda gözükmekte ve adreslerinde bulunamamaktadır.

KPSS'de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir mi?

Bugünki yazımızda memur olmak isteyen adayların en çok merak etttiği konulardan birini ele alacağız.KPSS‘de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir mi?

Bugünki yazımızda memur olmak isteyen adayların en çok merak etttiği konulardan birini ele alacağız. Öncelikle adayların KPSS tercihlerini yapabilmek icin en az orta öğretim düzeyinden KPSS ye girmiş olması gerekmektedir. Adayların memur olması için ilan edilen kadrolara yapılan başvurular içinden en yüksek puandan başlamak üzere sıralama yapılmaktadır. Bu nedenle yüksek puan alan adaylar KPSS tercihlerinde daima avantaj sağlmaktadır. Ancak ÖSYM sanıldığının aksine adayların merkezi atamalarda memurluk tercih, yapabilmesi için KPSS den 60 , 70 puan gibi bir taban puan şartı koymamaktadır. ÖSYM klavuzunu incelediğimizde kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekli ve yeterli bulunmaktadır;

– Türk vatandaşı olmak.

– 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.)

– Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

– Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp,rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesatkarıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

-Adayların görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamaları .

Bu genel şartlardan da anlaşılacağı gibi merkezi atamalarda tercih yapacak adayların puanın düşük olması sorun teşkil etmemektedir. Yani ÖSYM merkezi atamalarında 85 puan alan bir aday da 35 puan alan bir aday da tercih yapma hakkına sahiptir. Ancak merkezi atamalar dışında kalan bazı kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik kurumsal atamalarda kurumlar 70 taban puan şartı ( zabıt katibi , itfaiye memuru, infaz koruma memuru,mübaşir vb…) koyabilmektedir. Ayıca polis ve öğretmen alımlarında ihtiyaca gore taban puan değişebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse merkezi alımlarda KPSS tercihlerini için herhangi bir taban puan şartı bulunmamakla beraber kurumsal atamalarda ( kadrolu , sözleşmeli )kurumlar kendi belirledikleri taban puan kullanılabilmektedir.( örn; adliye , ceza evleri )

 @ edit by _ Zengin

KPSS hakkında tüm sorularınız için: bilimzaferi21@gmail.com

KPSS’de Kimler Alt Öğrenim Düzeyinden Tercih Yapabilir

Kimler Alt Öğrenim Düzeyinden Tercih Yapabilir

KPSS’de Kimler Alt Öğrenim Düzeyinden Tercih Yapabilir

Bildiginiz üzere ÖSYM KPSS ye adaylar arasında eşitliği sağlamak adına en üst öğrenim seviyesinden sınava girmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu yüzden KPSS yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSS P94, önlisans mezunları için KPSS P93 ve lisans mezunları için KPSS P3 puanı kullanılmaktadır.

Bu nedenle adayların alt öğrenim düzeyinden sınava girmesi mümkün değildir. Ancak adaylar alt öğrenim düzeyinden sınava başvuru yapamazlarsa bile Danıştay 12.Daire Başkanlığının 27/06/2013 tarihli ve E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararı gereğince Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara (Tekniker, Teknisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Teknikeri gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS’ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzey(ler)indeki kadrolara başvuru yapabileceklerdir. Örneğin fizyoterapi teknikerliği ön lisans bölümünden mezun olup işletme lisans programına devam eden ve KPSSye işletme lisans mezunu olarak giren bir aday lisans düzeyinden aldığı puan ile ( KPSS P3 puan türü ) ön lisans düzeyinden tercih edebilecektir.

BAY_ZENGİN / bilimzaferi21@gmail.com

Bu yazının tüm hakları isbilgisi.com‘a aittir. “www.isbilgisi.com” şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©