Kolay İş Bulan Meslek Dalları 2016

09 Şubat 2016 Salı, 21:52
Kolay İş Bulan Meslek Dalları 2016

Ekmeğin artık aslanın ağzında değil midesinde olduğu günümüz iş piyasasında herkes masa başı rahat bir iş bulabilme telaşında.

 Ekmeğin artık aslanın ağzında değil midesinde olduğu günümüz iş piyasasında herkes masa başı rahat bir iş bulabilme telaşında. Çocuklarının okuyacağı liseleri ve üniversiteleri hep bu minvalde seçmeye çalışan aileler bazen hayal kırıklıklarına da uğrayabiliyor. İşsizliğin yüksek olduğu ülkemizde bazı meslek dalları da eleman bulamamaktan şikayetçi. Bu konuda dünyada tek olabiliriz. Hem işçi bulamayan firmalar hem de iş bulamayan işsizler büyük bir denklemin iki parçası.

Okuyan öğrencilerin profilini incelediğimizde genel olarak üç tip öğrenci ile karşılaşıyoruz. Çalışan, az çalışan ve hiç çalışmayan. Bu kategoriler popüler isimlerinden biraz farklı ama sonuç yine aynı.

Çalışan öğrenciler için ta ilkokul yıllarından itibaren müthiş öğretmen seçme telaşı, özel ders aldırma kaygısı, gerektiğinden fazla kaynak temini, iyi bir lise tercihi ve ardından dolgun maaşlı iş bulabileceği üniversite arayışı.

Hiç çalışmayan öğrenciler için eğitimciler tarafından 30 yıldır önerilen metot, bir ustanın yanına ver, zanaat öğrensin, karnını doyursun tavsiyesi. Bu öğrenciler de aslında işlerini bilirlerse, ileride gayet güzel bir şekilde para kazanıp, evlenip, ev-bark sahibi olup, çoluk-çocuklarını okutabilmekte ve meslek sahibi yapabilmektedirler. Varsın masa başı iş olmasın, alın teri de güzel aslında. Ancak bazı aileler, öğrencileri ortaokulu bitirirken bu tavsiyelere kulaklarını kapatıp, “belki lisede açılır” düşüncesiyle çocuklarının meslek öğrenebilecekleri en verimli yıllarını lise sıralarında çürütmektedirler. Liseden sonra da bu çocuklar “ağaç yaşken eğilir” düsturundan bir hayli uzaklaştıkları için, ustanın kanatları altında emir almayı, gençliklerinin verdiği delikanlılıkla, gururlarına yedirememekte ve meslek sahibi olamamaktalar.

Gelelim yazımızın asıl konusu olan öğrenci grubuna, yani az çalışan ve akademik olarak çok istekli olup da başarılı olamayan öğrenciler. Ülkemizdeki en kalabalık öğrenci grubu. Bu öğrenciler iyi-kötü çalışma disiplinine sahip oldukları için geleceklerini kolay bir yoldan çizebilirler. Hem de gayet basit birkaç adım sayesinde. Tabi buradan kolaycılık çıkarmamanızı (isbilgisi.com) tavsiye ediyoruz. Çünkü bu önerilerle gidilecek meslek dalları da çalışma gerektiriyor. Üstelik kimi alanlar sayısal ile ilişkili olduğu için matematik veya fizik dallarında da az-çok alt yapıya sahip olmak gerekiyor.

Anadolu Sağlık Meslek Liseleri

Son zamanlarda popüler olan ve yerleştirme tavan puanı 500 olan liselere giriş sınavlarında, 360 ile 430 puan arasında sıkışan öğrencilerin ve ailelerinin yoğun bir şekilde girmeyi arzuladıkları sağlık meslek liselerine, son 1-2 yıldır birkaç ince değişiklik yapılsa da iyi bir yönelim var. Yönelim o kadar arttı ki, özel sağlık meslek liseleri dahi dolup taşıyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okullara giden öğrencilerin ücretlerinin önemli bir kısmını ödemeyi yüklenmesiyle birlikte, özel liselere talep bir hayli arttı.

Önce son değişiklikten bahsedelim. Önceden sağlık meslek liselerinde, “Hemşirelik, Acil Tıp Teknisyenliği, Laboratuar Teknisyenliği, Radyoloji Teknisyenliği, Anestezi Teknisyenliği, Ortopedik Protez ve Ortez” alanlarından mezun olan öğrenciler, KPSS Ortaöğretim Sınavı ile memur olarak atanabiliyorlardı. Bu öğrencilerin bu liseleri bitirdikten sonraki unvanları “hemşire, tıbbi laboratuar teknisyeni, acil tıp teknisyeni, radyoloji teknisyeni veya anestezi teknisyeni” oluyordu. ANCAK; artık sağlık meslek liselerinden mezun olanlar aynı unvanları alamıyor. O unvanların yerini “hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve teknisyen yardımcılığı” aldı. Devlette de bu unvanlara ait kadrolar olmadığı için, bu liselerden mezun olan öğrenciler atanabilmek veya özel sektörde iş bulabilmek için artık 2 yıllık meslek yüksekokulu dediğimiz Ön lisans programlarından, kendi alanlarını okumak zorundalar. Yani kısaca iş bulabilmek için 2 yıllık “hemşirelik, acil tıp vb” bölümleri bitirmeleri gerekiyor. Bu yüksekokulları bitirdikt
en sonra ise iş şansları yine de bir hayli yüksek; çünkü Türkiye’de sağlık sektörü hatırı sayılır bir zaman daha epey personel istihdam edecek.

Meslek Liselerindeki İlgi Çeken Diğer Alanlar

Adalet

Bu bölüm Türkiye’de il merkezlerindeki belli başlı meslek liselerinde var. Bölüm mezunları isterlerse liseden sonra isterlerse 2 yıllık meslek yüksekokulundan sonra KPSS’ye girip, gardiyanlık diye bilinen infaz koruma memurluğuna ve zabit kâtipliğine atanabilirler. Tabi bu bölümlerin mülakatları olduğunu da (isbilgisi.comunutmayalım. Zabit katipliği için 10 parmak klavye yarışması da yapılmakta. Bu bölümü bitirenler Adalet Bakanlığı’nın Ankara merkez başta olmak üzere tüm il merkezlerindeki ve taşralardaki adliyelerde, ceza infaz kurumlarında, cumhuriyet başsavcılıklarında, denetimli serbestlik bürolarında, hukuk bürolarında, resmi veya özel güvenlik sektöründe ve bankalarda çalışabilmektedirler.

Ayrıca Adalet Meslek Yüksekokulunu bitirenler Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık Hukuk Fakültelerinde fark derslerini tamamlayarak hukuk mezunu olabilirler.

Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri

Bu alanı unutmayın; çünkü bu bölümün yüksekokulunu bitirdikten sonra Dikey Geçiş Sınavı ile hemşirelik okuma şansınız var. Hemşirelik düşünmeseniz bile, yaşlı bakım, hasta bakım ve engelli bakım sektörlerinde, polikliniklerde, Sağlık Bakanlığı’nın evde bakım hizmetlerinde, bakımevlerinde ve huzur evlerinde çalışabilmektesiniz. Yalnız bu işin gönüllülük ve sabır istediğini unutmamak gerekir.

Denizcilik

Türkiye’de çok az meslek lisesinde bulunan ve puanı standartların biraz daha üstünde olan bu alandan mezun olan öğrenciler, yolcu gemileri, yük taşıma gemileri ve diğer hizmet gemilerinde iş bulabilmektedirler. Denizcilik alanının alt dallarında, balıkçı gemisi kaptanlığı, yat kaptanlığı, makine zabitliği, gemi elektroniği ve haberleşme zabitliği, gemi yöneticiliği bulunmaktadır. Bu alan için TEOG’dan biraz iyi puan alıp, okul notlarının da ortalamanın üzerinde olması işlerinizi kolaylaştırır. Mezun sayısı az ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu alandan mezun herkes iş bulabiliyor. Tabi bir kısmı kaptanlık yaparken, bir kısmı daha alt görevlerde çalışabiliyor.

Raylı Sistemler Teknolojisi

Bu alan da az meslek lisesinde mevcut. Yüksekokulu daha çok. Alan mezunları Devlet Demir Yolları ile metro ve tramvay işletmeciliği bulunan büyük şehirlerde de çalışabiliyor. Devlet için KPSS, özel sektör için ise başvuru yapmak gerekiyor. Bu alanın da alt dalları var; Raylı sistem mekatroniği, raylı sistem işletmeciliği, raylı sistem elektrik-elektroniği, raylı sistem makineciliği ve raylı sistem inşaatçılığı. Bu alandan mezun olanlar da diğer meslek dallarına göre kolayca iş bulabiliyor.

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri

Sağlık sektöründe kullanılan tüm cihazların ve makinelerin bakımından ve onarımından sorumlu olan personel olarak, hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde iş bulabilirsiniz. Kendinizi biraz iyi yetiştirirseniz, biyomedikal cihaz teknolojileri ticareti yapan firmalarda daha dolgun maaş ve iyi çalışma şartları ile iş bulabilirsiniz.

Matbaa

Bu işin de okulu var ve matbaalarda iyi maaşlarla çalışma fırsatı tanıyor. Baskı öncesi operatörlüğü, baskı sonrası operatörlüğü, serigrafi ve tampon baskı operatörlüğü, tifdruk baskı operatörlüğü, flekso baskı operatörlüğü ve ofset baskı operatörlüğü, matbaa alanından mezun olunca alınacak unvanların isimleri. Matbaanın basın-yayın ve yazılı medya sektöründe taşıdığı önem devam ettiği sürece matbaa mezunlarına ihtiyaç olacaktır. Eski usul usta-kalfa-çırak ilişkisi ile eleman yetişmediği için bu alana olan ilgi bir hayli fazla.

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri

Yüksekokuldaki adı Mekatronik olan bu alan, sanayi sektöründe kullanılan tüm otomasyon teknolojilerinin mekanik, elektrik ve elektronik işlerinden anlayan teknisyen yetiştirir. İki yıllık meslek yüksek okulundan sonra Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık Mekatronik Mühendisliği okuma şansı da var. İster teknisyen ister mühendis olsun, (isbilgisi.compiyasada bu alana duyulan ihtiyaç bir hayli fazla. Özelikle su fabrikalarında, beyaz eşya fabrikalarında ve otomobil fabrikalarında otomatik makinelerin daha çok kullanılmasıyla beraber, mekatronik teknisyenlerine olan ilgi de çok arttı. Üstelik maaşları da iyi. Meslek lisesi olarak, çok fazla yaygın olmaması, mezunların kolayca iş bulabilmesini sağlıyor.

Uçak Elektriği ve Elektroniği

Hava limanlarında bakımı ve arıza onarımı yapılan uçakların elektrik ve elektrik donanımlarından anlayan teknisyenler ve mühendisler yetiştiren bu alanın açıkta kalma ihtimali yok gibi. Özellikle büyük şehirlere yapılan hava alanlarında açık bir hayli fazla. Havayolu şirketleri kendi bünyelerinde de istihdam ediyorlar, devlet resmi havaalanlarına da KPSS ile teknisyen ve mühendis alıyor. Fırsat bulunursa kaçırılmaması gereken bir alan ancak ülkemizde sınırlı sayıda yerde eğitim veriliyor.Yorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.