Eğitim Sektörü 2 Bin Kişi İşe Alacak

14 Ekim 2015 Çarşamba, 12:11
Eğitim Sektörü 2 Bin Kişi İşe Alacak

Öğretmen Alımında En Çok Hangi Branşlarda Açık Var? İşte Detaylar…Okulların açılmasına rağmen özel okullarda hala daha ciddi açıklar bulunmaktadır. Öğretmen açığın kapatamayan bazı özel okullar öğretmen alımı için internet üzerine ilanlar vermeye başladı. Başlıca bazı öğretmenler için özellikle ilan veren birçok özel okul ve eski adı ile dershaneler, öğretmen alımı yapmak için can atarken, maalesef birazdan vereceğimiz branşlarda öğretmen başvuruları gelmemektedir.


Eğitim sektörünün önemli bir kısmını kapsayan özel okullar ve eğitim kuruluşları, en çok matematik ve İngilizce branşlarında sıkıntı çekiyorlar. Öğretmenin fazla olmasına rağmen iyi bir öğretmen bulamayan kurumlar, sıradan öğretmenler değil iyi öğretmenler istemektedirler. Sadece düz bir üniversite mezunu olmak yerine, birçok sertifika ve belgeye sahip olan bir öğretmeni tercih eden özel kuruluşlar, elbette maaşları da yüksek vermektedirler. Bugün özel okullarda çalışmakta olan Matematik ve İngilizce öğretmenleri ders saatlerinin fazla olmasından dolayı ortalama 3 – 5 bin TL arasında maaş almaktadırlar.

EN ÇOK ARANAN ÖĞRETMENLER

1- İngilizce öğretmeni
2- Matematik öğretmeni
3- Branş öğretmeni
4- Anaokulu öğretmeni
5- Sınıf öğretmeni
6- Biyoloji öğretmeni
7- Kimya öğretmeni
8- Fizik öğretmeni
9- Coğrafya öğretmeni
10- Rehber öğretmeni

Yukarıda yer alan bölümler için en çok alım yapmayı planlayan özel okullarda, bunların aralarında en iyilerini tercih etmek istiyorlar. Sıradan öğretmen alımına tamamen karşı olan ve iyi bir öğretmene de hak ettiği parayı verecek olan özel kuruluşlar, eğitim camiasının ümidi olmaya devam ediyor. Devlete atanamayan veya atanmak için yıllarca uğraşan birçok öğretmen sonunda soluğu özel okulda alıyor. Eğer özel okulda olmazsa ücretli öğretmenlik veya evde özel ders…

Peki, ama bu düzenin böyle devam etmemesi, öğretmenlerin daha kolay iş bulabilmesi için ne yapmak gerekiyor?

SERTİFİKALAR ÇOK ÖNEMLİ

Özellikle özel okullarda çalışmak isteyen kişilerin muhakkak dikkat etmesi gereken bir husus olan sertifika iş bulma konusunda ciddi avantaj sağlamaktadır. Bugün özel bir okula başvuruda bulunmak isteyen kişiye elbette bir diploma sorulacaktır ancak; diploma haricinde bu kişiye nelere sahip olduğu ve öğrencilere neler katabileceği sorulacaktır.

Bunu en güzel cevaplamanın yolu da elbette sahip olduğunuz bilgi ve sertifikalardan geçmektedir.

Psikoloji üzerine aldığınız bir eğitim ve sertifika ile çocukların dilinden daha iyi anladığınızı ve onlara iyi bir öğretmen olacağınızın garantisini verebilirsiniz. Özellikle özel okulların öğretmen alımında öğretmenin giyimine, kuşamına, konuşmasına ve öğrencilere yaklaşımına çok dikkat edilmektedir. Eğer sizde bunları sağlıyorsanız ve bunları sorumlu olacağınız kuruluşa karşı ispatlayabiliyorsanız iş bulmanızda o kadar kolay olacaktır.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.