Garanti Bankası Yeni Şubeler Açıyor

Garanti Bankası 2016 Yılında Birden Fazla Şube Açacak ve Personel Alacak.Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, bankanın 2016 yılı beklentilerinin paylaşıldığı basın toplantısında birçok açıklama yaptı. Açıklamlarından satır başlıkları ise şu şekilde oldu:

– Garanti Bankası olarak 2015’te büyüme ve kârlılık anlamında iyi bir sene geçirdik.

– BDDK’nın risk ağırlığı düzenlemesinin direkt karlılığa bir etkisinin olduğunu söyleyemeyiz, ama SYR’mizi, kredi verme potansiyelimizi artıracaktır.

– Risk ağırlığı düzenlemesi bankaların büyüme anlamında önünü açacaktır.

– Tüketici kredilerinde bireylerin gelirlerine göre sektörü kapsayacak limit çalışması yapılıyor ama detaylarla ilgili elimizde bir malzeme yok.

– Bankamızın operasyonel giderlerinin 2016’da enflasyon oranında artmasını bekliyoruz.

– Potansiyel gördüğümüz yerde şube açacağız ama daha seçici olacağız, personel sayısını 2015’e göre koruyacağız.

– Ücret komisyon iadeleri Garanti’de 2015’te 300 milyon TL olarak gerçekleşti.

– Ücret ve komisyon iadeleri 2015’teki miktarın yüzde 80’i civarında olabilir.

– 2016’da Garanti olarak bir eurobond ihracı planlamıyoruz.

– Uzun vadeli yabancı para kredi ihtiyacının az olacağını bu nedenle sektörde çok az bankanın eurobond ihracı yapacağını düşünüyoruz.

Memurlara Tatil Müjdesi

Memura Tatil Müjdesi Geliyor, Telif Verildi ve Gözler TMBB’de.Yıllık izin süreleri 20 ve 30 gün olarak belirlenmiş olan Devlet memurlarının, bu izin sürelerini iş günü olarak kullanmalarının sağlanması amacıyla kanun teklifi verildi.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan ve Meclis Başkanlığına sunulan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, memurlara tanınan yıllık izin kullanma hakkı sürelerinin iş günü olarak belirlenmesini öngörüyor.

DEVLET MEMURLARINI SEVİNDİRECEK KANUN TEKLİFİ

Meclis tarafından kabul edilmesi durumunda Devlet memurlarını sevindirecek olan Kanun Teklifinin Gerekçesinde; amirin uygun bulacağı zamanlarda kullanılabilen yıllık izinlerin toptan veya kısım kısım kullanılmasının mümkün olduğu, ancak yıl içerisinde en çok kaç parça halinde izin kullanılabileceği konusunda herhangi bir sınırlamanın olmamasının, farklı kurumlarda ve amirlere göre değişen uygulamalara neden olduğu belirtildi.

Öte yandan, yıllık izin kullanımı konusunda memurlar arasında eşit olmayan uygulamaların olduğu örnekle açıklanmaya çalışıldı. 30 gün yıllık izin hakkı olan Devlet memurunun; yıllık iznini tek seferde kullanması halinde hafta sonu tatilleri nedeniyle iş gününe isabet eden yıllık izin süresinin 21 güne kadar düşebileceği, 5’er günlük sürelerle yıllık izin kullanması durumunda ise iş gününe isabet eden yıllık izin süresinin 30 gün olabileceği belirtildi.

İşsizlere Güzel Haberler Geldi

İşsizlik Konusunda Sıkıntı Çekenlere Devletten Yeni Hamlelerle Güzel Haberler Geldi.İşsizlik sigortasında işsizin elini güçlendirecek yeni bir dönem başlıyor. Yapılacak düzenlemeyle işsizlik ödeneği almak kolaylaşıyor, süresi uzatılıyor, prim ödeme şartı esnetiliyor. Artık kendi kusuruyla işten çıkarılanlar da ödenek alacak. Hükümet işsizlik sigortası konusunda 10 önemli adım atıyor. İşsizlik ödeneği almak kolaylaşıyor, süresi uzatılıyor, prim ödeme şartı esnetiliyor, çalışma zorunluluğu 30 güne düşüyor.

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için prim ödeme koşullarının yerine getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle bütün işsizler ödenek alamıyor. Son 120 günü kesintisiz olmak üzere son 3 yılda en az 600 gün (20 ay) işsizlik sigortasına prim ödeyen işsizler ödenek alabiliyor. 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartı esnetilerek 100’e düşürülecek.

ARTIŞ SAĞLANACAK

Asgari ücrette yüzde 30’luk artışla birlikte işsizlik ödeneği alt ve üst limitleri de yeniden belirlendi. Buna göre tutar 1.019’den 1.318 liraya çıktı. Son dört aylık brüt kazancın yüzde 40’ı kadar işsizlik ödeneği ödeniyor. İşsizlik ödeneği, brüt asgari ücretin yüzde 80’inini aşamıyor.

İşe Alımda Altın 5 Kural

İşe Girerken Bu 5 Altın Temek Kural Sizleri Kurtaracak Diyebiliriz. İşte Detaylar..İşe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen Goglobal 2014 etkinliğinde, uluslararası bir kariyer için altın kuralları anlattı. Markanın Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Yiğit, kişileri farklılaştıracak beş altın öneriyi şöyle sıraladı:

* Global Vizyon: Çok seyahat etmek, en az bir iki yabancı dil bilmek uluslararası bir şirkette çalışma deneyimi yaşamak.

* Motivasyon: Görüşme öncesi özelleştirilmiş CV, görüşmede ifade ve beden dili.

* Esneklik / Uyum: Rekabete açıklık, yerine göre lider yerine göre takım oyuncusu olabilmek.

* Tecrübe / Deneyim: İyi okullardan mezuniyet ve mümkünse çift ana dal eğitimi almak.

* Network ve İletişim: Mevcut şirkete, yönetime ve şirket kültürüne bağlılık.

Bankalar 7 Bin Kişi Alacak

Bankalar 2016 Yılına Girerken Toplamda 7 Bin Kişilik Alım Yapacaklar. Birden Fazla Banka Bu Alımları Yapacak. İşte O Bankalar…Bankalar, yeni yıl için planlarını yaptı. Bankalar, 2016’da istihdam kapısını ardına kadar açacak. Yeni yılda yeni iş imkanları yaratılacak.

Takvim’in haberine göre 8 banka, 2016 yılında 7 bin 30 kişiyi işe alacağını açıkladı. Buna göre; işe alımlarda başı Garanti Bankası ve Finansbank çekecek. 2 banka da yeni 2 biner kişiyi kadrosuna katacağını duyurdu. İşte bankalar ve 2016 yılında işe alacakları bankacı sayıları:

– Ziraat Bankası: 750

– Garanti Bankası: 2 bin

– Akbank: bin 500

– Finansbank: 2 bin

– ING: 230

– Odeabank: 350

– T-Bank: 100

– Burgan Bank: 100

Alımlara yönelik bilgi almak isteyen adaylar sitemizi takip edebilirler. Alımların başlaması ile tüm bankaların duyuruları sitemiz üzerinden yapılacaktır.

Tekstil Sektörüne 50 Bin Başvuru Bekleniyor

Tekstil Sektöründe Çalıştırılmak Üzere 50 Bin Kişi Aranıyor. Başvurular için tıklayın..Ülkemizdeki tekstil sektörünün zaman zaman sıkıntılar yaşadığı ve kendisini tam toparlayamadığı aslında doğru diyebiliriz. Her kriz öncesi ilk olarak sallanan tekstilciler, özellikle yurtdışına ihracat konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Dövizlerde hareketlilik ve liranın değer kaybetmesi tekstil firmalarını derinden etkilerken bir yandan da bu sektörde çalışmak isteyen eleman sayısında düşüş yaşanıyor. Tekstil sektöründe kaliteli iş gücünü doğru taleple buluşturmayı amaçlayan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ‘Tekstilde İş Var’ projesi kapsamında Türkiye’de online iş ve insan kaynakları hizmetlerinin öncülerinden olan Yenibiris.com ile işbirliği anlaşması imzaladığını açıkladı.

Tekstil sektöründe çalışmak isteyenlere yönelik açıklamalar yapan ve başvurularını açan İTHİB, daha başvuruyu ilk açtığı günden itibaren kısa bir sürede 1000 üzerinde başvuru aldı.

40 – 50 BİN ARASI BAŞVURU BEKLENİYOR

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek ise Yenibiris.com’da 9 milyon kişinin toplam 17 milyon özgeçmişi olduğunu ve bu kişilerden 1 milyona yakınının tekstil ve hazır giyim sektörlerinde istihdam edilecek kişiler olduğunu belirtti. Özörnek, sitenin aylık 78 milyonun üzerinde sayfa gösteriminin de olduğunu hatırlatarak, “ Proje kapsamında ilk ayda tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 45-50 bin arası başvuru olacağını tahmin ediyoruz. Kalifiye eleman arayanlar rahatlıkla bu proje kapsamında aradığı istihdama kavuşacak” diye konuştu.

BAŞVURU YAPILABİLİYOR

Başvuru yapılmasının ardından firma öncelikli olarak kendi içerisinde bu kişileri değerlendirecek ve daha sonrasında uygun görürse bu kişilerle iletişime geçecektir. Bu nedenle aceleci olmak ve başvurudan bir sonuç beklemek doğru olmayacaktır.

İTHİB tekstil işine başvuruda bulunmak isteyen adaylar aşağıda yer alan ilan linkine tıklayarak tüm detaylı bilgiye ulaşabilecekleri gibi aynı zamanda da başvuruda da bulunabilirler.

http://www.yenibiris.com/ithib/tekstilde-is-var-is-ilani/655799

Pazartesi Sendromuna Çözümler

Pazartesi sendromu her çalışan kişinin aşina olduğu bir sorundur.

Pazartesi sendromu özellikle hafta sonu tatilinden sonra tekrar işbaşı yapmak zorunda olduğunu, daha doğrusu psikolojik açıdan sorumlulukları düşünme yüzünden hafta sonu tatilini psikolojik açıdan tatil değil de sıkıntıya çevirme durumudur. Peki bu sorun için ne yapabiliriz birkaç konu ile sorunun çözümüne bakabiliriz.

 • Gevşemeye çalışın ve olumsuz duygularınızın yalnız size özgün olmadığını, geçici olduğunu düşünmeye çalışın.

 • Sosyal etkileşimleri destekliyoruz. Kendiniz ve aileniz için hafta sonu eğlenceli bir aktivite planlayın.

 • Düzenli yapılan fizik reaktivasyon programlarını (yürüyüş, yüzme) yapın.

 • Duygu yükü taşıyan soruların ifade edilmesi, duygusal, psiko sosyal sorunların konuşula bilirliği sağlanmalıdır. Endişelerinizi, düşünce ve duygularınızı daha fazla dile getirin, seslendirin.

 • İşinizdeki ve okulunuzdaki pozitif şeylere odaklanın.

 • Karşılaştığınız güçlüklerin daha kolay aşılması için bireysel olumlu, avantajlı, kuvvetli yönlerinize yoğunlaşın, bu özelliklerinizin üzerinde durun.

 • Daha yoğun geçeceğini düşündüğünüz haftalar için önceden iyi hazırlanın, hazırlıklı, donanımlı olun.

 • Gün içinde uyumayın.

 • Kafeinli, alkollü, kolalı içeceklerden, ağır yemeklerden ve tütün kullanımından kaçının.

 • Yataktan ertesi gün dinlenmiş olarak kalkmaya yeterli olacak süre kadar uyuyun. Daha fazla ya da daha az değil.

 • Sabahları kalkış saati önemli belirleyicidir. Bu yüzden her zaman hafta sonları da dâhil her gün düzenli olarak aynı saatte kalkılması ritmin düzelmesine uykunun düzenli, belirli, sağlıklı olmasına olanak sağlayacaktır.

 • Bilinçsiz çok sayıda ilaç kullanımından kaçının.

 • Belirtilerin süreklilik gösterdiği ya da kötüleştiği durumlarda bir psikiyatrdan yardım alın.

Kariyerinize Başlarken Bunlara Dikkat

Doğru Kariyer Seçimi, Sadece 4 Yıllık Bir Okul Yeterli Mi?, Firma Seçimi.

Gelecek hayallerinizle bir bölüm seçtiniz ve üniversiteye başladınız. Üniversiteye başladıktan sonra ilk aklınıza gelen bitirdikten sonra ne olacak acaba sorusudur. Üniversiteyi bitirdiniz sıra geldi bulmaya ve bu yolda kariyer yapmaya peki dikkat edilmesi gerekenleri biliyor musunuz?

Bir kariyer başlangıcı yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. Bu konular sizi hem işe başvuracağınız firma tarafından hem de sizin güzel bir başlangıç yapabilmeniz için önemli konulardır.

Doğru Kariyer Seçimi
Kendinize gerçekten doğru bir kariyer çizgisi belirlediniz mi? Yoksa sadece sevmediğiniz bir alanda çalışmak zorunda olan birçok insandan biri misiniz? Doğru kariyer seçimi her zaman önemlidir. Kariyerinize başlamadan önce hatta üniversiteye başlamadan önce bunun planlarını yapmanız gerekir ama oldu da yapmadınız başka bir bölüm okudunuz fakat o işin kariyer fırsatları iyi değil veya ilginizi çekmiyor. Hiçbir şey için geç olmadığını her zaman bilmek gerekir. Kendinizi yeniden değerlendirip doğru kariyer ve gelecek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Sadece 4 Yıllık Bir Okul Yeterli Mi?
Her üniversite öğrencisi mezun olup çalışma, kariyer planları yaparken acaba yüksek lisans, doktora da yapmalı mıyım? Diye sormuştur kendine. Bu sorunun cevabı ise yine siz de saklıdır. Kendinize seçtiğiniz, belirlediğiniz gelecek planların da ve meslekte buna gerek olup olmadığını yine siz bileceksiniz. Eğer yüksek lisans yapmak ve doktora yapmak mesleğinize ve kariyerinize birçok artı yan katacak ise yapmanız en doğru olandır. 

Firma Seçimi
Her şeyiniz tamam, geriye kariyer adımlarınızı atacağınız bir firma bulmaya kaldı. Öncelikle başvurmadan önce dolu, sizi gayet açıkça anlatan bir cv hazırlamanız önemlidir. CV’niz ne kadar iyi açık olursa firmaların sizi ön görüşmeye çağırması o kadar kolay olacaktır. Kariyerinize uygun doğru firmayı seçmek için firmaya başvurmadan önce ön bir araştırma yapmak gerekir. Bu ön araştırma hem firmanın sizin planladığınız kariyerinizle ve mesleğinizle ilgili ilişkilerini öğrenmenize yarar hem de ilk görüşmeye gittiğiniz de bu araştırma sayesinde firma hakkında bilginiz olduğu için size firmamız hakkında neler biliyorsun? Diye sorduklarında buna cevap verme şansınızın olması demektir.
Bir kariyer başlangıcına adım atarken önemli birkaç konuyu dile getirdik. Sizler de bu ufak detaylara dikkat ederek kendiniz ve ileri de ki geleceğiniz için daha sağlam adımlarla kariyer yapma şansına erişmiş olacaksınız.

Maliye Bakanından Taşeron Müjdesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Hangi Taşeronların Kadroya Alınacağını Açıkladı.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son dönemlerde vaat verilen taşeron işçilerine yönelik açıklamalar yaptı. Açıklamasında taşeron işçilerinin sadece “ asıl “ işi yapanları kadroya alacaklarını belirtti. Yan taşeronların kadroya alınmayacağını bildiren Maliye Bakanı bu kişilerinde şartlarının iyileştirileceğini ve buna yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti.

ASLİ İŞLERİ YAPANLAR KADROYA ALINACAK

Açıklamasına devam eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamasına şu şekilde devam etti. “Sağlık Bakanlığı’nda yemek işiyle uğraşanları asli işleri olmadığı için kadroya almayacağız. Güvenlik işi de Sağlık Bakanlığı’nın işi değil. Yan işlerde taşeron işçilik devam edecek ama taşeron işçilerin durumu iyileştirilecek” dedi. Bir televizyon programına katılan Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınmasının bütçeye yük getirip getirmeyeceğine yönelik de “Mutlaka bir yük olacaktır ama bunların hepsini hesapladık.” cevabını verdi.

Bu açıklama sonrasında asli işi yapan taşeronların kadroya alınması bekleniyor. Fakat bu geçişlerin seçim sonrasında yapılması bekleniyor.

Aralık Ayında Yeni Kadro Müjdesi Verildi

Aralık Ayında Yeni Kadro Alımı Yapılacağı Müjdesini Eski Bakan Faruk Çelik Verdi.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Adayı Faruk Çelik, yeni kadro müjdesini verdi. Sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Faruk Çelik gündeme dair soruları cevapladı ve müjdeler verdi.

Çelik, Şanlıurfa’da Balıklıgöl Yerleşkesi’nde kentte faaliyet gösteren 7 engelli derneği başkanı ve üyeleriyle bir araya geldi.

Burada engelli vatandaşların sorunlarını dinleyen ve onlara iş imkanlarını değerlendiren Faruk Çelik, yeni yasal düzenleme ile engelli vatandaşlara yeni kadroların açılacağını ve bunun Aralık ayında yapılacağını bildirdi. Faruk Çelik konuşmasına şöyle devam etti:

Engellilere pozitif ayrımcılığı getiren Anayasa değişikliğini getirdik. Bu ve benzeri birçok düzenlemenin amacı engellilerin kamuda, özel sektörde kontenjan tahsisiyle daha çok istihdamını gerçekleştirmektir.

ARALIK AYINDA BEKLENİYOR

Faruk Çelik, Aralık ayında gelişmelerin başlayacağını da şöyle ifade etti: “Bakınız 2002’de iş başına geldiğimiz zaman 5 bin civarında engelli kamuda çalışırken şu an 42 bin civarında engelli kamuda çalışıyor. Aralık ayında da yine yüksek miktarda engelli alımı için adımlar atacağız.

Sigara İçmek Kariyerinizi Etkiler Mi

Kariyer Yaparken Sigara İçmek Gelecekteki İş Hayatınızı Etkiler Mi? İşte Cevabı…Sigara alışkanlığı Avrupa ülkelerine göre ülkemizde çok daha sık ve yaygın olan bir alışkanlık olmakla birlikte birçok kişinin de zorlandığı bir konudur. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan kişilerin sigara içememesi ve sigara içmek maksadı ile sürekli mesailerini bölüyor olması birçok işveren tarafından da kötü bir şekilde karşılanmaktadır. Sonuç itibarı ile çalışanların sigara içmesi işverenlerin dikkatini çekerken ilerleyen zamanlar içinde kariyeri ciddi şekilde etkilemektedir. 

SİGARA KARİYERDE ETKİLİ MİDİR?

Birçok işveren çalışanının sigara içmemesini ister. Özelliklede büyük şirketlerdeki birçok patron çalışanlarının sigara içmesini istemezken, sigara içmeyen çalışanları daha fazla tercih etmektedir. Her çalışanın belli aralıklarla dinleme zamanları her ne kadar olsa dahi, yine de bu kişilerin sigara içmemesi daha çok benimseniz. Özellikle sigara bağımlısı olan kişiler yani her dakika sigara içmeye çıkan kişiler patronlar tarafından kötü gözle görünmektedir.

Sigara içen kişilerin kariyerlerinde çok başarılı olamadıklarını ve patronları ile aralarının açıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu sebepten dolayı öncelikli olarak sigara içiyorsanız bunu bırakmalı eğer bırakamıyorsanız da, azaltmaya yönelik bir çalışma sergilemelisiniz. Sigarayı bırakan veya azaltan kişilerin işlerinde daha verimli olduğu ve kariyerlerinde de basamakları hızlı bir şekilde çıktıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

SİGARA İÇMEDEN KARİYER

Kariyer kelimesinin büyük ve anlamlı bir kelime olduğunu düşünecek olursak, özellikle mühendis, avukat veya doktor gibi yüksek mevkilerde iş yapacak olan kişilerin kariyer hayatını sigara en başta etkilemektedir. Birçok firma verdiği iş ilanları ile şartlar sunarken, ilk olarak sigara içmemesi konusunda istekte bulunmaktadır. Bunu yerine getiren kişileri de firmalar çok kısa sürede daha üst konumlara getirmektedirler.

Kariyerinizi Belirlemede 3 Önemli Adım

Kariyer Yapmanıza Yardımcı Olacak Çok Önemli 3 Bilgi. İşte Detaylar…Kariyer yapmak isteyen birçok kişi neye nereden başlayacağını bilemez. Bu yüzden de daha kariyer macerası başlamadan bitmiş olur. Bugün ki makalemizde sizlere kariyerinizi belirleyecek olan 5 önemli adımı açıklayacağız. Böylece kariyerinizi daha iyi yaparken aynı zamanda kendinizi de keşfetmiş olacaksınız. İlk olarak sizlere maddeler halinde vereceğimiz birçok özelliği kendinizde denemeli ve öğrenmelisiniz. Böylece kariyer yapmada daha kolay bilgi sahibi olabileceksiniz.

TECRÜBE EDİNİN

Kariyer hedefleri olan bir kişinin öncelikli olarak tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Özellikle de mesleği veya çalışacağı bölümle ilgili tecrübesinin olması onu doğru yolda olmaya zorlar ki, birçok kişinin istediği de budur. Özellikle tecrübesi olan kişilere baktığımız zaman kariyerlerinde en üst zirveye kadar çıkabildiklerini ve hem saygın bir kişi olurken diğer insanların gözlerinde de itibar sahibi olduklarını görebiliyoruz.

KENDİNİZ OLUN

Özellikle dış görünüş konusunda kendimizden çok daha farklı bir şekle girmek istesek de, içimizin bize ait kalması gerekir. Asla yapmayacağınız bir hareketi yapmamalı ve asla atmayacağınız adımları atmamalısınız. Bu hususa dikkat edilmesi kariyer açısından son derece önemlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda hem üst hem de alt kısım tarafından farklı tepkiler alabilirsiniz. Sürekli değişken olmak ve taklit ediyor olmak sizi daha düşük gösterecektir.

HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN

Hata yapmamak adına farklı şekillere girmek veya size ait olmayan durumların içinde olmak kariyerinizi derinden sarsabilir. Özellikle kariyer peşinde koşan kişilerin hata yapması ve bu hataları sayesinde bazı dersler çıkartması gerekmektedir. Ancak bu sayede başarıya ulaşabilir. Bu sebepten dolayı kesinlikle hata yapmaktan çekinilmemeli ve sürekli yeni şeyler yapılmalıdır.

Evet, kariyerinizi belirleyecek olan bu 3 önemli adıma dikkat etmeli ve sürekli bunları takip etmelisiniz. Aksi halde başarıya ulaşmak sizin için sadece bir hayal olacaktır.

Ses Tonu ve Diksiyon Kariyerinizi Belirleyebilir

Kariyer Yapmak İsteyen İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 2 Konu: Ses ve Diksiyon.Ses tonunuzun kariyerinizi etkileyebileceğini veya belirleyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Özellikle hizmet sektöründe çalışıyorsanız iyi bir ses tonuna sahip olmanız oldukça önemlidir. İnsanları ikna etmek ve onlara satışınızı iyi bir şekilde anlatmak elinizde bulundurduğunuz hizmeti veya ürünü satmanızdan çok daha önemlidir. İnsanlara güven verdikten sonra uzun soluklu çalışmak ve onları her daim mutlu etmek birçok kişinin öncelikli olarak aradığı şeydir. Bu sebepten dolayı da ses tonu ve diksiyon oldukça önemlidir.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda ses tonuna dikkat edildiği ve ses tonu üzerinden kariyerin belirlendiği bir araştırma ile çok para kazanmak bile oldukça mümkündür.

 

PARMAK İZİ GİBİ SES TONUMUZ VAR

Herkesin tıpkı parmak izinin ayrı olması gibi aynı zamanda ses tonlarımız da ayrıdır. Birçok kişi bunun farkında olmasa da aslında her bir farklı ses tonu insanların beynine farklı sinyaller göndermektedir. İçlerinden en etkili olanı ise insanların beyni tarafından seçilmekte ve bilinç altına yerleşmektedir. Bu sebepten dolayı da ses tonu kariyer hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir diyebiliriz.

KALIN VE KARARLI SES DAHA ÇOK KAZANIYOR

Kalın bir ses tonuna sahip olan insanların kariyerlerinde daha iyi noktalara geldiklerini gören uzmanlar bu sebeple kalın ses tonuna sahip insanların daha ikna edici ve dikkat çekici bir şekilde konuştuklarını ifade ediyorlar. Sadece kalın değil aynı zamanda kararlı bir ses tonuna da sahip olmak, birçok yarar sağlıyor. Konuşmalarda korkak değil, daha oturaklı ve daha dikkatli konuşmak karşıdaki insanları etkilemede ve ikna etmede özellikle önemli bir rol oynuyor. Birçok kişi kararlı konuşma konusunda sıkıntı yaşarken, insanlar genellikle düzgün ve rahat konuşan insanlar karşısında şaşırıyor diyebiliriz. Eğer kalın bir ses tonuna sahipseniz, sesinizi daha kararlı hale getirebilirsiniz. Sesinizi kalınlaştırmak sizin elinizde olmasa da kararlı hale getirmek pekala sizin elinde olabilir.

DİKSİYONA DİKKAT

Ses tonunun yanında aynı zamanda bir diğer dikkat çeken unsur diksiyondur. Bugün birçok kişi özellikle de yüksek mevkilerde yer almak isteyen kişinin diksiyon kursuna gittiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Aldığınız diksiyon kursu sayesinde daha dikkat çekici bir şekilde konuşurken, karşınızdaki insanlara da anlattıklarınızı da daha net bir şekilde aktarabilirsiniz. Kariyer hedefinde olan kişilerin ilk olarak dikkat ettikleri diksiyon, kariyer başlangıcında pek fazla önemsenmese de, ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Özellikle kariyer hedefi yüksek olan kişilerin diksiyon kurslarına gidiyor olması aslında bunun en basit ispatı denebilir.

KENDİNİZİ DENEYİN

Eğer yüksek kariyer hedeflerine sahip bir kişi iseniz öncelikli olarak hem internet üzerinde yer alan hem de ücretsiz kursların verdiği diksiyon derslerine katılabilir ve burada kendinizi deneyebilirsiniz. Diksiyonun bozuk olması birçok sorunu meydana getirirken, özellikle kötü konuşmacıların asla dinlenilmediğini ve asla dikkate alınmadığı gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır.

İşsizlik Rakamları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hazırladığı işsizlik raporunu sundu. İşte Detaylar…Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hazırladığı raporu sundu. Hazırlanan raporda, işsizlik bir önceki aya göre biraz daha arttı. 

Yapılan araştırma sonucunda 15 yaş ve üzeri işsiz sayısı 103 bin kişi daha artarak 2 milyon 970 bin kişi oldu. Bu rakam geçtiğimiz ay 2 milyon 867 bin olup, bu ayda biraz daha artış yaşandı.

İŞSİZLİK %9,8

İşsizlik rakamlarının açıklaması ile güncel işsizlik oranı da belli oldu. Güncel işsizlerin sayısı nüfus ortalamasına göre %9,8 olarak belirlendi. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı aynı düzeyde kalarak yüzde 12 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile yüzde 18,3 olurken,15-64 yaş grubunda da bu oran değişim göstermeyerek yüzde 10 olarak gerçekleşti.

İŞ GÜCÜNE KATILIM

İşgücü 2015 yılı Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 35 bin kişi artarak 30 milyon 311 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 1,1 puan artarak yüzde 52,4 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,5 puan artarak yüzde 72,8, kadınlarda ise 1,6 puanlık artışla yüzde 32,4 olarak gerçekleşti.

Özellikle 1 Kasım sonrasındaki çıkacak olan siyasi tablo ile işsizliğin daha çok artması veya kademeli olarak düşmesi bekleniyor. İşsizlik oranlarında azalamaya gidilebilmesi içinse uzmanlardan yatırım yapılması yönünde uyarı geldi. Genç nüfusun fazla olması işsizlik oranını artırırken, birçok genç iş bulma konusunda yatırımcıların peşinde koşuyor.

Bakanlık 7 Bin 500 Kişiye İş Sağlayacak

Bakanlık Yaptığı Açıklamada 7 Bin 500 Kişiye İş İstihdamı Yapılacağını Bildirdi.Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığı çalışma kapsamında bir sulama projesi için toplamda 7 bin 500 kişi için iş istihdamı sağlanacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yaptığı açıklamada, M ersin Anamur Alaköprü Barajı Sulaması projesi için iş istihdamı yapacaklarını açıkladı.

Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak su ile Anamur’da 83 bin 600 dekar zirai alana su vermek maksadıyla hazırlanan projenin ihale safhasına geldiğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Bu proje ile Anamurlu çiftçilerimizin yüzü gülecek. Bu alanların suya kavuşmasıyla ürün çeşitliliği artacak ve çiftçilerimizin gelirleri önemli ölçüde yükselecek” ifadesini kullandı.

SULAMA SİSTEMİ

Sulama sisteminin farklı bir yöntem ile kullanılacağını belirten Bakan, yağmur suyundan faydalanacağını bildirdi. Bakan Veysel Eroğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Bu projede son derece kaliteli borular kullanılacak ve sulama sistemi yağmurlama ile damlama sulama şeklinde olacak. Böylece eski sistemler terk edilerek su tasarrufu en üst seviyeye ulaşacak. Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imkanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak. Mersin Anamur Alaköprü Barajı Sulaması Projesi’nin bitirilmesi ile sulama maliyeti önemli ölçüde düşürülüp verimlilik artacağından ülke ekonomisine de katkısı büyük olacak ve yöre halkının ekonomisi güçlenecek. Ayrıca çeşitli desen bitki üretimi yapılacağından özellikle muz ve çilek ihracatında artış sağlanacaktır.”