Yurtdışında Personel Eleman İşçi Alımı Yapan Firmalar

HANGİ ÜLKELERDE ÇALIŞTIRMAK ÜZERE PERSONEL ELEMAN İŞÇİ ALIMLARI YAPILIYOR? HANGİ POZİSYONDA ÇALIŞTIRMAKTADIRLAR? HANGİ FİRMALAR ALIM YAPMAKTADIR?Yurtdışında Personel Eleman İşçi Alımı Yapan Firmalar

Bildiğiniz gibi uzun seneler önce yani 2. Dünya savaşından sonra ciddi bir şekilde Türkiye’den yurtdışına çıkan insanlar oldu. Bu insanların hepsi yeni iş bulmak ümidi ile yollara çıkmış ve yeni işler bularak kendilerine yeni hayatlar yaratmışlardır. O zamandan başlayan bu akım bugün farklı bir boyuta gelmiş ve insanlar temelli olarak yurtdışına çıkmaya karar veriyorlar. Özellikle çok para kazanmak isteyenler ülkemizde iş bulamadıkları zaman yurtdışını ilk sırada tercih ediyorlar. Etrafınıza sizlerde baktığınız zaman mutlaka yurt dışında çalışan insanları görebilirsiniz. Peki yurtdışında personel eleman işçi olarak çalışmak isteyen kişiler hangi işleri tercih ediyorlar? Hangi işler daha fazla tercih ediliyor ve tavsiye ediliyor? İşte bu soruların tüm yanıtlarını hep beraber araştıracağız.

Yurtdışında personel eleman işçi alımı yapan firmalar genellikle inşaat sektöründe alımlar yapmaktadır. Bu firmalar özellikle basit ve kolay işlerde çalıştırmak üzere tercih ettikleri bu insanlara yüksek maaşlar vermektedir. Türkiye’de belki de 2 ya da 3 ayda kazanacağı parayı sadece 1 ay içerisinde kazanan insanlarda bu durumdan pekala memnun kaldıklarını söylüyorlar. Firmalar özellikle genç nüfusun az olması ya da çalışacak insan bulamadıkları için daha çok Türkiye’den eleman alımı yapmak istiyorlar. İnşaat sektöründe ülkemizin önde gelen ülkeler arasında yer aldığını ve basit bazı bilgileri bilen kişilerin de rahatlıkla bu sektörde çalışabileceğini düşündüğümüz zaman yurtdışında çalıştırmak üzere firmaların harekete geçmesine şaşmamalıyız.

Kimi firmalar kendileri bu tarz işçileri bulurken, kimi zamanda kişiler bu firmaları bulmak zorunda kalıyorlar. Kalacakları yerlerinden yemeklerine kadar birçok ihtiyaçlarını da gideren firmalar aynı zamanda korunmalarını da sağlamaktadır. Bugün baktığımız zaman Kuzey Irak ve çevresinde birçok iş adamı inşaat yapıyor ve yeniden şehirler inşa ediyorlar. Çalıştırmak üzerede Türkiye’den eleman buluyor olmaları aslında son derece doğal diyebiliriz. Çünkü hem coğrafi olarak yakın olmamız hem de bu sektörü üzerine çok eleman yetiştirmiş olmamız ülkemizi bu konuda ilk sıraya atmaktadır.

HANGİ ÜLKELERDE ÇALIŞTIRMAK ÜZERE PERSONEL ELEMAN İŞÇİ ALIMLARI YAPILIYOR?

Yukarıda ki paragrafımızda da yazdığımız gibi sadece Avrupa değil aynı zamanda Libya, Cezayir, Rusya, Türkmenistan, Irak ve Suudi Arabistan başta gelmektedir. Bunlar arasında şuanda en çok revaçta olan ise Irak, Libya ve Rusya’dır. Özellikle Türk firmalarının işçilerini buralara gönderdiklerini ve buralardaki kendi inşaatlarında çalıştırdıklarını söyleyebiliriz.

HANGİ POZİSYONDA ÇALIŞTIRMAKTADIRLAR?

Firmalar genellikle personel, işçi, eleman, mühendis, mimar ve teknisyen alımları yapmaktadır. Bu alımlar neticesinde nerede hangisine ihtiyaç var ise onları o bölgelere göndermekte ve oralarda çalıştırmaktadır. Şirketlere başvurmadan önce de sizden bazı bilgiler istenildiği gibi bazı sorumluluklarda yüklenmektedir. Her ne kadar Türkiye’de rahat çalışma pozisyonları olsa da, yurt dışında bu pozisyonlarda çalışacak olan kişilerin son derece dikkatli ve sorumluluk sahibi olmaları gerekmektedir.

HANGİ FİRMALAR ALIM YAPMAKTADIR?

Enka İnşaat, Bulut İnşaat, Kayı İnşaat, Fi Yapı, Rönesans İnşaat, Limak İnşaat, Ukra İnşaat, Alarko Şirketler Grubu personel eleman işçi alımları yapan firmalar olarak önde çıkmaktadır. Bu firmalara isterlerse başvuruda bulunabilir ve belki de yurt dışında çalışma imkanı sağlayabilirler.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir