Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Şahıs şirketi açmanın ülkemizde kolay olduğunu ve birçok kişinin de şahıs şirketi kurduğunu belirtebiliriz.Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Şahıs şirketi açmanın ülkemizde kolay olduğunu ve birçok kişinin de şahıs şirketi kurduğunu belirtebiliriz. İnsanlar eğer ufak çapta iş yapmak istiyorlarsa ve kendi bütçelerini fazla aşmak istemiyorlarsa, şahıs şirketleri kurabilir ve şahıs şirketleri ile de para kazanabilirler. Bugün ülkemizde şahıs şirket sayısının çok ciddi rakamlarda olduğunu ve insanların kendiişleri için şahıs şirketi kurduklarını söyleyebiliriz.

Bununla beraber aynı zamanda şahıs şirketi kurmanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En büyük avantajı büyük paralar yatırmak zorunda kalmazsınız. Az bir masraf ederek hemen şirketinizi kurabilirsiniz. Üstelik battığınız zaman ya da şirketinizi kapatmak istediniz zaman kimseye borçlanmadan ve vergi borcu ile karşılaşmadan hemen kapatabilirsiniz.

Dezavantajlarına baktığımız zaman ise, iş yaptığınız zaman devlete daha fazla vergi vereceksinizdir. Büyük şirketlerden devlet daha az vergi alırken sizlerden alacağı vergi oranı daha fazla olacaktır. Çünkü devlet yatırım yapan ve ülke de para harcayan şirketlerden daha az vergi almaktadır. Aynı zamanda bankaların gözünde de değeriniz daha düşük olacaktır. Çünkü bankalar büyük şirketlere – limited – şirketlerine daha fazla itibar göstermektedir. Bu nedenle herhangi bir kredi çekme ya da başvurma esnasında da bunun dezavantajını göreceksinizdir.

Şahıs şirketi kurmak isteyenler öncelikle bir muhasebeciye ihtiyaç duyarlar. Bu muhasebecilerine 80 – 100 TL gibi bir para vereceklerdir. Kendi defterlerini tutmaları için verecekleri bu paranın haricinde 500 TL gibi bir miktar para verdikleri zaman muhasebecileri her şeyi halledip şirketi onlar adına kurabilecektir. Bu para içerisinde vekâlet ücreti, nüfus cüzdanı fotokopisi, fotoğraf parası, çalışma ruhsatı parası, defter tasdik parası ve noterden imza beyannamesi gibi işlerin paraları bulunmaktadır. Eğer yaza kasa almanız gerekiyorsa ya da ticaret odasına kaydolmanız gerekiyorsa, masrafınız 1.000 TL daha artabilir. Bu nedenle iyice araştırmalı ve araştırmanın sonunda şirket başvurularınızı yapmalısınız.

Şahıs şirketi kurmanın kolay olduğunu ve birçok kişinin de şuanda kurmakta olduğunu söyledik. Eğer sizlerde şahıs şirketi nasıl açılır diye merak ediyorsanız, makalemizi bir daha baştan sona okuyabilir ve notlarınızı alarak ufaktan bu işlerin içerisine girebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir