PARANIZI NASIL YÖNETEBİLİRSİNİZ?

27 Haziran 2015 Cumartesi, 13:55
PARANIZI NASIL YÖNETEBİLİRSİNİZ?

Kazandığınız ya da düzeli olarak aldığınız parayı daha sağlıklı şekilde harcamak ve hatta belki de biriktirmek ister misiniz?

PARANIZI NASIL YÖNETEBİLİRSİNİZ?

Kazandığınız ya da düzeli olarak aldığınız parayı daha sağlıklı şekilde harcamak ve hatta belki de biriktirmek ister misiniz? O zaman bu makalemiz sayesinde hem paranızı daha doğru şekilde harcayacak hem de vereceğimiz öneriler sayesinde paranızı artırabileceksiniz.

İlk olarak para yönetimi nasıl olur ondan bahsedelim. Paranızı özellikle zor kazanıyorsanız paranız ile ilgili daha sıkı ve daha cimri harcamalar yaparsınız. Bu durum ise size bazen sıkıntılar verirken bazen de hoşunuza gider. Fakat az para kazanan kimseler elbette rahatça para harcamak ister ve bir sonraki günü düşünmek istemezler.

HARCAMA LİSTESİ OLUŞTURUN

En çok zorlanan kısım aslında burası diyebiliriz. Daha parayı kazanmadan harcamalar yapılır ve ay sonu geldiğinde maaş alındığında elde avuçta bir şey kalmadığı görülür. Bunu önlemek adına sizlere tavsiyemiz bir alışveriş yani harcama listesi hazırlamanızdır. Örneğin kira gideri, faturalar, taksitler ve diğer harcamalarınız…

Tüm bunları hazırlamak sizlere nereye ne kadar para vereceğinizi hatırlatacak ve ona göre para harcamanızı sağlayacaktır. Özellikle kısa zaman içerisinde çok para harcıyorsanız, bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Birçok insan harcamalarına hiç dikkat etmezken yukarıda verdiğimiz liste gibi bir liste hazırlayanların sayısı da az değildir.

PARANIZI BİRDEN FAZLA PARÇAYA BÖLÜN

İyi bir para yönetimi yapmak istiyorsanız paranızı bölebilirsiniz. Örneğin paranızı ilk 15 gün son 15 gün şeklinde ikiye ayırabilir ve iki ayrı şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle ayın son 15 günü zorlanan birçok kimse çok ciddi sıkıntılar çekmekte ve çektiği bu sıkıntılar nedeni ile de parasını yetirememektedir.

Parayı tam yetirebilmek adına parayı ikiye bölmek ve iki farklı şekilde kullanmak daha mantıklı olacaktır. Kimileri ise parayı 3 – 4 veya daha fazlasına bölerek parasını daha etkin şekilde kullanmaktadır. Özellikle paranın hızlı bittiğini düşünenler var ise biriktirme yöntemi ile de bunu daha kolay bir hale getirebilirler.

KOLAY PARA HARCAMAYIN

Paranızı zor kazandığınızı düşünecek olursak, paranızı öyle kolay bir şekilde harcamayın. Özellikle para harcamaya gittiğiniz her yerde pazarlık yapın ve aynı ürünün en uygun olanını almaya gayret gösterin. Hem paranızı daha etkin kullanırken hem de uzun vade de çok ciddi oranda tasarruf edebilirsiniz.

Kısa vadede paranızı yönetmek isterseniz yukarıda vermiş olduğumuz tavsiyelerimize uyabilir ve bu tavsiyelere bağlı olarak kar edebilirsiniz. Birçok kişinin uymakta olduğu bu kurallar çok para tasarruf ettirmekte ve uzun vade de belki birkaç şey alımına yardımcı olmaktadır. Kazandığı parayı az gören insanların paralarını kontrol etmeleri paralarının ne kadar fazla olduğunu da aslında çok net bir şekilde gösterecektir.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.