Özgeçmişinizde neler olmalı?

09 Mart 2015 Pazartesi, 16:10
Özgeçmişinizde neler olmalı?

Özgeçmiş Oluşturma

Özgeçmişinizde neler olmalı?


Özgeçmiş dediğimiz şey aslında işe girerken karşımıza çıkan ve normal hayatta aklımıza asla gelmeyen bir şeydir. Bir iş başvurusuna gideceğiniz zaman geçmişinizi düşünür ve “ ben ne için yaşamışım, ben neler yapmışım “ diye düşünmeye başlarsınız. İşte bu noktada eğer başarılı bir insan iseniz, işe girerken de çok zorlanmazsınız. Eğer başarılı değilseniz ve yıllarınızı boş yere harcamışsanız, işe başvuracağınız zaman bu durum sizi fazlası ile olumsuz etkileyebilir.

İlk olarak sizlere özgeçmişinizde neler olmalı onları söyleyeceğiz. Daha sonrasında ise bunları nasıl yazmalısınız ve nelere dikkat etmelisiniz bunları belirteceğiz.

KİŞİSEL BİLGİLER,
EĞİTİM VE NİTELİKLER,
İŞ TECRÜBELERİ,
İLGİ ALANLARI VE BAŞARILAR,
BECERİLER,
REFERANSLAR.

Kişisel bilgiler kısmında aslında yapacağınız çok bir şey yok. Her şeyinizi tam anlamı ile eksiksiz şekilde yazmalı ve doğru olarak vermelisiniz. Zira birçok bilginiz kişisel bilgileriniz üzerinden çıkacak ve firmaya ulaşacaktır.

Eğitim ve nitelikler son derece önemli olan bir konudur. Özellikle eğitim yıllarınızı nasıl geçirdiğiniz ve eğitim yıllarınızda neler yaptığınızı en sonuna kadar açıklamalısınız. Eğitim kariyeriniz sizin bir numaralı referansı olacaktır.

İş tecrübeleri sizlerin en önemli referansları arasında yer alır. Daha önce çalıştığınız yerlerde eğer bir sorun yaşamadıysanız, burada da sizi araştırıp kolayca işe alabilirler. Bu sebepten dolayı çalıştığınız her yerde dikkatli olmanızda fayda var.

İlgi alanları ve başarılar sizlerin hırs ve çalışma azminizi ortaya koyacağı için bunları da biraz şişirerek yazabilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız, bizden beklenen beklentiyi yükseltebilir ve bunu da başarabilirseniz, güzel paralar kazanabilir ve kariyer yapabilirsiniz.

Beceriler ise özgeçmişin anahtarları arasında yer almaktadır. Sonlara doğru yöneticilerin baktıkları yer olan beceriler, belki de kötü giden bir mülakatı ya da özgeçmişi kurtarabilir. Beceriniz yok ise ve ot gibi yaşamaya devam ediyorsanız, size kötü gözle bakılabilir.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.