Nasıl Psikolog Olunur?

Öncelikle psikolog olabilmeniz için elbette ki bir üniversite bitirmeniz gerekmektedir.Nasıl Psikolog Olunur?

Öncelikle psikolog olabilmeniz için elbette ki bir üniversite bitirmeniz gerekmektedir. Fakat iyi bir psikolog olabilmeniz içinse yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. İyi bir dinleyici olmak, insanların mimiklerinden ve yüz hareketlerinden ne demek istediğini anlayabilmek ve hepsinden önemlisi de insanlarda asla sıkılmamak. Birçok psikolog hastasından zaman içerisinde sıkılabiliyor ve o kişinin sıkıntılarına daha fazla katlanmak istemeyebiliyor. Bu sebepten dolayı psikolog olacak olan kişinin biraz daha seçici ve dikkatli bir kimse olması son derece önemlidir. Dahası psikolog olmak sadece üniversitede eğitim almakla değil birazda içten gelerek olabilecek bir şeydir. Eğer içinizde psikolog olmak gibi bir düşünce bir ruh hali yok ise kesinlikle bu kimliğe bürünmemelisiniz.

Psikolog olmanın en büyük özelliği psikolojiden çok iyi anlıyor olmaktır. Eğer insanların psikolojilerinden iyi anlarsanız iyi bir psikolog olmuş olursunuz. Bugün birçok kişinin sadece insanlara değer vermek için bile dinlediğini ve saatler boyunca nasihat verdiklerini görmekteyiz. Psikologlar ise kesin suret ile insanları dinlemek ve onların hangi dertlerinin olduğunu dinlemeleri gerekmektedir.

Genellikle psikologlar tavsiye vermezler. Onlar genellikle karşılarındaki kişileri dinler ve onlara farklı çıkış yolları sunarlar. Bu çıkış yollarını denemek ya da denememek onlara kalmış bir şeydir. Bu nedenle de psikologlarımıza giderken çok büyük beklentiler içerisinde olmadan gitmeli ve sadece derdimizi anlatacak bir insana ihtiyacımız varmışçasına düşünmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir