Nasıl Mühendis Olunur?

Mühendis olmak isteyen öğrencilerin ilk olarak yapmaları gereken…Nasıl Mühendis Olunur?

Mühendis olmak isteyen öğrencilerin ilk olarak yapmaları gereken matematik ve fizik dersleri bulunmaktadır. Eğer bu derslerde başarılı iseler, ilerleyen dönemlerde de mühendis olma şansları bulunmaktadır. Bugün LYS sınavı üzerinden mühendisliklere başvuru alan ÖSYM MF-4 puanına bakmaktadır. Öğrencilerin bu puan türü ise matematik, geometri ve fizik üzerinden değerlendirilmektedir. Eğer bu puan türünüz yüksek ise mühendis olabilirsiniz.

Daha büyük bir sorun ise ne mühendisi olacağınızdır. Bilgisayar, Yazılım, Elektrik Elektronik, Kimya, Endüstri, İnşaat, Otomotiv ve Makine gibi daha birçok mühendislik türü bulunmaktadır. Her birinin aldığı dersler hemen hemen aynı gibi görünse de, yine de ilerleyen zamanlarda yapacakları işler arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır.

Özellikle yazılım, bilgisayar ve elektrik elektronik mühendisi olmak isteyenlerin fizik ve matematiği çok iyi yapmaları gerekmektedir. Aksi halde bu bölümlere girmeleri de çok zorlaşabilir. Özellikle elektrik elektronik mühendisliği birçok kişiyi korkutmaktadır. Fizik dersinin en zor ve en sıkıcı yerlerini gösteren bu dal da öğrenciler çok bunalmaktadırlar. Bu nedenle mühendislik seçecek olan öğrencilerin son derece dikkatli olması ve kendi istedikleri bölümü doğru bir şekilde seçmeleri gerekmektedir. Mühendis olmanın en büyük avantajı ise yurt dışı olanaklarıdır. Yurt dışında çalışma ve yurtdışı üzerinde birçok şeyden faydalanacak olmaları büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu nedenle de mühendislik okumanın çok ama çok avantajlı olduğunu da rahatlıkla belirtebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir