Nasıl Memur Olunur?

Memur olmak bugün Türkiye’de birçok kişinin istediği bir statüdür. Türk insanın devlet memuru olmak ve geleceğini garantilemek gibi bir düşüncesi bulunmaktadır. Peki, bu düşünce doğru mudur?Nasıl Memur Olunur?

Memur olmak bugün Türkiye’de birçok kişinin istediği bir statüdür. Türk insanın devlet memuru olmak ve geleceğini garantilemek gibi bir düşüncesi bulunmaktadır. Peki, bu düşünce doğru mudur? 


Memur olduktan sonra geleceğimiz garanti altında olur mu? Her şeyden önemlisi nasıl memur olunur? İşte bu tüm soruların cevaplarını makalemizde bulabileceksiniz.


    

İlk olarak şunu belirtelim ki, memur olduğunuz zaman elbette ki geleceğinizi garantilemiş olmazsınız ancak; iyi bir memur olursanız düzenli maaşınız ve iyi bir emekliliğiniz olur. Bu nedenle de birçok insan memur olmak için zor şartlardan geçer. Bu zor şartlardan birisi de KPSS’dir. KPSS’de alacağınız iyi bir puan ile devlet memuru olabilir ve tekrar iş aramak zorunda kalmazsınız. Özellikle de yüksek puan alırsanız, nereye atanmak istediğinizi kendiniz bile seçebilirsiniz. Bugün yüksek puan alan insanlar tercih sıralarında genellikle istedikleri yerlere yerleşmektedirler. KPSS haricinde memur olmak mümkün müdür sorusuna ise cevabımız evet olacaktır.


      

Sizlere geçtiğimiz günlerde yazdığımız “ KPSS’ye girmeden memur alımı yapan kurumlar “ makalemizde birçok kurumun mülakat yöntemi ile artık memur alımı yaptığını duyurmuştuk. Eskiden insanlar torpillerle herhangi bir sınav ya da mülakata tabi tutulmazken şimdi ya sınava girmek zorundalar ya da bazı mülakatları geçmek durumundalar. Bu mülakatları geçerek de Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık gibi yüksek kurumlarda memurluk yapabilirler. Fakat memur olmanın şuan ki en büyük şartı Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. 


     

Baktığımız zaman orta yaşlı memurlar eskiden devlete kolayca girmişlerse de, şuanda yeni nesil maalesef elini kolunu sallayarak memurluğa giremiyor. Nüfusun fazla olması ve insanların beklentilerin fazlalaşması nedeni ile insanların belirli başlı sınavlara tabi tutulmaları ise gayet normaldir. Bu nedenle memur olmak isteyenler kendi alanlarında başarılı olmalı ve önlerinde bulunan KPSS’den başarılı bir puan alarak tercih yapmalılardır. Her sene on binlerce atama yapan devlet her ne kadar atama sayısını artırıyor olsa dahi yine de memur olmayı bekleyen birçok insan bulunmaktadır. Bu sayının asla azalmayacağını hatta ilerleyen senelerde nüfusa bağlı olarak artacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu yazının tüm hakları İsBilgisi.com’a aittir. “www.isbilgisi.com” biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir