Mülakat Soruları ve Cevapları
Ana Sayfa İş Bilgileri 17 Ekim 2014 01:09:16

Mülakat Soruları ve Cevapları

Mülakat Soruları ve Cevapları

Popüler Mülakat Soruları ve CevaplarıMülakat Soruları ve Cevapları

Bildiğiniz gibi işe gireceğimiz zaman mülakatlarda karşımıza bir takım sorular gelmektedir. Bu soruları elbette içimizden geldiği gibi cevaplamalıyız ancak; bazı soruların cevaplarını verirken de seçici olmalıyız. Bu soruların birçoğu aslında bizlerin bildiği ya da duyduğu sorulardan oluşmaktadır. Fakat yine birçok kişi bu sorulara doğru cevaplar vermiyor ve mülakat sonunda eleniyor. Bizler sizlere bu makalemizde bazı tüyolar verip, bu sıkıntı süreçten nasıl kurtulacağınızı söyleyeceğiz. Özellikle bu makalemizde yer alan sorulara çalışmanız mülakatlarda size artı puan kazandıracaktır. Bu sebepten dolayı makalemizi dikkatlice okumalı ve incelemelisiniz. Soruları kendinize göre değerlendirmeli ve bazı soruları kendinize göre cevaplamalısınız. Böylece sorular karşısında sıkılmaz ve hazırlıklı olduğunuz için hazır cevaplar verebilirsiniz. Başarının sırrının kendi içinizde olduğunu unutmamalı ve başarıya koşmak için araştırmalı ve çalışmalısınız.

1) KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Böyle bir soru sorulduğu zaman sizden basit cevaplar bekleyeceklerdir. Nerede doğduğunuz, nasıl bir hayat geçirdiğiniz ve nasıl bir eğitim aldığınız onların istediği cevaplar olacaktır. Fakat sizler daha komplike cevaplar vererek onları şaşırtmalı ve bu basit sorudan artı puan almalısınız.

UYGUN CEVAP: Bu kısmında kendinizden bahsederken başarılarınıza çokça değinmelisiniz. Bitirdiğiniz bölümün önüme dikkat çekmeli ve bu iş için uygun olduğunuzu karşı tarafa yansıtmalısınız. İş tecrübelerinizden, çalışacağınız pozisyonda ve en önemlisi de ilk başta da dediğimiz gibi başarılarınızdan bahsetmelisiniz. Böylece karşı taraf sizi kendi gözünde tartarken bu iş için ne kadar uygun olduğunuzu anlayacaktır.

2) 5 YIL İÇERİSİNDE KENDİNİZİ NEREDE VE NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

Bu soru karşısında heyecanlanıp düşünmeniz çok doğru olmayacaktır. Hızlı olmalı ve direkt cevaplar vermelisiniz. Böylece sizin gerçekten bir hedefinizin olduğuna inanır ve sizin idealist bir insan olduğunuzu anlayabilirler ki bizlerde bunu isteriz.

UYGUN CEVAP: Sakın bir hedefinizin olmadığını ve gelişi güzel yaşacağınızı söylemeyin. Böyle bir soru sorulduğu zaman ki çok sık sorulan sorular arasında yer almaktadır, kesinlikle aklınızda olan bir cevabı vermelisiniz. Karşınızdaki kişinin enerjisine göre hedefinizi çok yüksek ya da çok düşük tutabilirsiniz ancak; bir hedefinizin olduğunu karşı tarafa hissettirmelisiniz.

3) BİR ZAAFINIZ VAR MIDIR?

Burada sormak istediğini tam olarak anlamalıyız. Eğer bir zaafınız var ise bunu öğrenmek ve ilerleyen soruları belki de buna göre değiştirmek akıllarından geçebilir. Aynı zamanda zaafınızı bilmek ve çalışacağınız pozisyonda bu zaaflarınızın şirkete ve size zarar verip vermeyeceğini öğrenmektir.

UYGUN CEVAP: Uygun cevabımız ise kesinlikle bir şeylerin olmasıdır. Herhangi bir zaafınızın olmadığını söylememelisiniz. Eğer bir zaafınız var ise bunu örneklendirerek karşı tarafa sunmalısınız. Böylece karşı tarafın daha kolay anlamasını sağlamalısınız. Bu sorunun içerisinde size zaafınızdan nasıl kurtulacağınız ya da neler yapabilirsiniz diye soru gelebilir. Burada da hazırlıklı olmalı ve eğer bu zaafınız var ise bunun üstesinden nasıl geldiğinizi anlatmalısınız.

4) MOTİVASYONUNUZU ARTIRA ŞEYLER NELERDİR?

Çok sık çıkan bir soru olmakla beraber aynı zamanda tehlikeli de bir sorudur. Bu soru karşısında somut şeylerden çok soyut şeylere daha çok önem vermelisiniz.

UYGUN CEVAP: Motivasyonunuzun başarınızın övülmesi ile artacağını söyleyip hırslı, işi isteyen ve çalışkan biri olduğunuzu gösterebilirsiniz. Karşı taraf sizden her ne kadar somut örnekler istese de bu tarz örnekler vermekten kaçınmalı ve başarı odaklı cevaplar vermelisiniz. Eğer sizden motivasyonunuz için bir örnek vermeniz gerekirse grup çalışmalarında başarılı olduğunuzu ve grup çalışmalarında her zaman başarıya ulaştığınızı söyleyerek örneklendirebilirsiniz.

5) BAŞARISIZ OLDUĞUNUZ BİR ZAMANDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Kesinlikle başarısız olmadığınızı ya da böyle bir zaman hatırlamadığınızı söylemeyin. Gayet açık ve net olun ve doğruları söyleyin. Başarısız olmanız sizin seçilmeyeceğiniz anlamına gelmeyecektir. Çünkü herkes hata yapar ve sonucunda başarıya ulaşır.

UYGUN CEVAP: Başarısız bir anınızı anlatabilirsiniz. Fakat burada başarısız olduğunuz andan çok ondan nasıl bir ders çıkarttığınızı anlatmalısınız. Böylece çok daha kolay bir şekilde karşı tarafı etkileyebilirsiniz. Özellikle hatalarınızdan ders çıkarttığınızı ve hatalarınızın size başarıya sürüklediğinden bahsetmeniz size yine artı puan kazandıracaktır ki bu soru muhtemelen mülakatın ortasında yani sizin sıkılıp gardınızı indirdiğiniz bir anda gelecektir.

6) NEDEN BURADA ÇALIŞMAK İSTİYORSUNUZ?

Sizden mantıklı cevaplar beklerler. Bu nedenle bu soru karşısında bir kaçışınız yoktur. Kesin ve net cevaplar vermelisiniz. Mülakata gitmeden önce o şirkette neden çalışmak istediğinizi düşünmelisiniz. Böylece mülakatı yapan kişi sizin seçilmeniz için artı puan verecektir.

UYGUN CEVAP: Şirketi övmek, şirketin başarılarından bahsetmek size hem zaman hem de artı puan kazandıracaktır. Bu soruyu ikinci soruya bağlayabilir ve ilerde bu şirkette çok başarılı olabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Hem kendinizi hem de şirketi daha ileriye götürmek fikri karşı tarafa hoş gelecektir. Özellikle de işe gireceğiniz yerin popülaritesi yüksek ise birçok kişinin bu işi istediğini, bu durumun şirketi daha değerli yaptığından bahsedebilirsiniz. Eğer kendi içinizde de bazı duygular var ise bunları da karşı tarafa doğal olarak yansıtmanız doğru olacaktır.

7) MAAŞ KONUSUNDA BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Burada yanlış cevap bir rakam vermenizdir. Aynı şekilde maaş miktarını şirkete bırakmanızda doğru olmayacaktır. Yine aynı zamanda ortalama bir rakam söylemenizde doğru olmayacaktır.

Peki, uygun cevap nedir?

UYGUN CEVAP: Kazanacağınız paradan çok çalışacağınız pozisyonun sizin için önemli olduğunu vurgulamalısınız. Kısacası başarının paradan önde geldiğini karşı tarafa hissettirmelisiniz. Çalıştığınız konuma uygun bir maaş içerisinde olduğunuzu söylemeniz hem sizi mütevazi hem de başarıya odaklanmış olduğunuzu gösterecektir. Fakat çalışacağınız şirket eğer büyük bir şehirde ise, yaşadığınız şehirde yaşamın zor olduğunu ve masraflarınızın çok olacağından bahsederek karşı tarafa yüksek bir maaş beklentisinde olduğunuzu da ufaktan belli edebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.