Mülakat soruları

20 Mart 2015 Cuma, 22:28
Mülakat soruları

İŞBİLGİSİ.COM MÜLAKAT SORULARI VE TAVSİYELER ÖZEL MAKALESİ

İŞBİLGİSİ.COM MÜLAKAT SORULARI VE TAVSİYELER ÖZEL MAKALESİ

 
İş hayatına girecek olan kişilerin korkulu rüyası olan mülakat sorularını bugün sizler için çok özel bir makale ile sunuyoruz. Bu makalemiz sayesinde yeni gireceğiniz işinizde mülakat kısmına kadar geldiğiniz zaman elenmeden kolayca geçebileceksiniz. Genellikle birçok kişinin sınavda başarılı olduğunu ancak; sosyal hayatta yeteri kadar aktif olmaması sebebi ile elendiğini biliyoruz. Birçok kişi bugün mülakattan korkarken sizler vereceğimiz taktikler sayesinde kolayca mülakatlarınızdan geçebileceksiniz.

İLK 7 SANİYEDE İŞİ BİTİRİN

Bir işe gireceğinizi ve yazılı sınavı derece ile kazandığınızı varsayalım. Mülakat vakti gelip çattığı zaman başarılı olan bu kişiyi görüşmeye girecek olan kişiler merak edecektir. Beklentinin de yüksek olması mülakatı biraz daha zorlaştırabilir. Özellikle çok başarılı bir şekilde geçilmiş olan yazılı sınav sonrasında bu mülakatlar çok tehlikeli olabiliyor.

İlk 7 saniye kuralı ise şöyle bir şekilde gerçekleşmektedir. İçeriğe girdiğiniz andan itibaren sadece 7 saniye içerisinde karşıdaki kişiyi etkilemeniz gerekecektir. Tokalaşma ve selamlaşma kısmında karşı tarafa olumlu enerji vermeniz sizin yararınıza olabileceği gibi karşı tarafın kafasında düşünceleri de bir anda değiştirebilirsiniz. İlk 7 saniye kuralı birçok iletişim uzmanı ve profesör tarafından da tanımlanmış ve onaylanmıştır. İlk 7 saniye içerisinde karşı tarafa eğer iyi bir intiba bırakabilirseniz mülakatın giden seyrini de olumlu hale çevirebilirsiniz.

Tam tersi olursa da bunu çevirmeniz çok zor olacaktır. Karşı taraf ilk 7 saniyede sizin notunuzu verdiği gibi kafasında da sizin nasıl bir insan olduğunuzu canlandırmaya ve hayal etmeye başlayacaktır. İşte bu an son derece tehlikeli ve olumsuz bir durum oluşturabilen bir andır.

KIYAFETİN ÖNEMİ

Mülakatlarda her zaman güzel kıyafet giymenin ve şık olmanın önemi vurgulanır. Fakat bu durum aslında bu kadar ciddiye alınacak bir durum değildir. İlla çok pahalı olmasına gerek yok. Mesleğinizi yapabileceğiniz duruma göre uygun bir kıyafet giyerseniz bu yeterli olacaktır. Böylece karşı tarafa bu işi yapabileceğinizi ve ne kadar bu iş için uygun olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Özellikle insanların dikkat çekmek için farklı kıyafetler giydiğini düşünecek olursak bu durum doğru olmayacaktır.

Mülakat esnasında fazla dikkat çekmenin zararlı olması ve karşı taraftaki kişinin dikkatinin dağılması size yarar değil zarar getirecektir. Belki sizler bazı sorulardan kaçarım diye düşünebilirsiniz ancak; bu durum size olumlu dönecek diye beklerken olumsuz şekilde geri dönüş yapabilir.

Renk uyumuna dikkat etmesi gereken kişiler, özellikle kendilerine çok yakışacak renkleri tercih etmeliler. Takacaklar kravat ya da giyecekleri takım elbise, boyna takılan fular ya da ayakkabıların rengi son derece önemli olduğu gibi sizlerin enerjisini yansıtacaktır. Dinamik ve güçlü renkleri tercih etmek her zaman daha yararlı olacak ve karşı tarafta olumlu bir etki yaratacaktır.

KENDİNİZİ NE KÜÇÜK NE BÜYÜK GÖSTERİN

Mülakatın dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise egodur. Egosu tavan yapmış insanların karşı tarafın tepkisi ve olumsuz elektriğini çekeceği için bu tarz davranışlardan da çekinilmelidir. Kendinize ne çok düşük yani sürünen bir insan ne de çok yukarılarda uçan bir insan olarak göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey mütevazi olmak ve bu işi hak ettiğinizi karşı tarafa belli etmenizdir. Karşınızda oturan kişiye ezik bir insan olmadığınızı ve bu işi hak ettiğinizi doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Özellikle egosu tavan yapmış kişiler her ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar mülakatın sonunda her zaman başarısız olmuşladır.

Firmalar ve büyük şirketler genellikle mütevazi ve ukala olmayan kişileri daha çok tercih etmektedir. Eğer davranışlarınızı kontrol edebilir ve ne kadar iyimser olduğunuzu karşı tarafa gösterirseniz, ilerleyen dönemlerde de o kadar sıkıntı çekmeden çalışabilecek bir ekip arkadaşı olduğunuzu da ispat etmiş olursunuz. Çünkü insanlarla çalışmak ve insanlarla iç içe olacak olmanız firmanın karını ve çalışma potansiyelini artıracağı gibi aynı zamanda müşterileriniz ile olan ilişkilerinizi de o denli artıracaktır.

BEDEN DİLİNİZE DİKKAT EDİN

Beden dili de mülakatın en önemli parçalarından birisidir. Mülakatı yapan birçok kişi beden dili üzerine eğitim almaktadır. Aldığı eğitimlerin sonucunda sizlerin mülakat esnasında nasıl davranışlar sergileyeceğini de izleyecektir. Böylece sizler daha kolay bir şekilde çözülecek ve beden diliniz ile kendinizi ele vereceksiniz.

Beden dilini kontrol etmek aslında oldukça zordur. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin, farkında olmadan bir zaman sonra kendinizi ele vereceksinizdir. Ele verdiğiniz zaman ise karşınızdaki kişi size daha fazla yüklenecek ve sizin üzerinize daha fazla gelmeye çalışacaktır. Farklı sorular sorup bu sorularla sizleri terleteceklerdir.

Beden dilinize hakim olmanızın zor olduğunu belirtmiştik. Beden diline hakim olmanın zor olduğu anlarda yapmanız gereken en büyük şey şu olacaktır. Özellikle ellerinize ve bacaklarınıza hakim olmak. Bacakların sallanması ve ellerin titremesi gibi birçok konu karşı tarafın dikkat edeceği ve dikkatinin çekileceği konular arasında yer almaktadır. Aynı zamanda terleme konusunda son derece önemlidir. Belki vücudunuzun terlemesine hakim olamayabilirsiniz ancak; terlemeye karşı önlem almanız son derece önemlidir.

Ellerinize hakim olamıyorsanız ya da ellerime hakim olmadan ovuştururum diyorsanız, elinize bir kalem almanız doğru olacaktır. Bugün birçok sunum yapan kişi ve kişiler ellerine aldıkları kalem ile kolay bir şekilde kendilerine hakim olabiliyorlar. Kalem ile oynamak daha doğrusu el kaslarınıza hakim olmak sizlerin heyecanlanmadığını ve bu duyguya hakim olduğunu göstermektedir.

Mülakat esnasında dikkat etmeniz gereken şeyleri sizlere belirtmiş olduk. Bu dikkat etmeniz gereken şeylerin yanında aynı zamanda birde sorular karşımıza gelmektedir. Bu soruların neler olduğuna ise önce beraber bakalım. Daha sonrasında ise bu sorulara nasıl daha mantıklı cevap verilir onu inceleyeceğiz.


MUHTEMEL MÜLAKAT SORULARI VE VERİLMESİ GEREKEN DOĞRU CEVAPLARI

Mülakat esnasında sorulan soruların geneli aynıdır. Vermeniz gereken cevaplar elbette kendi şahsınıza göre değişiklik gösterecekken bazı politik cevaplar vermenizde doğru olacaktır. İsterseniz ısınma turları şeklinde öncelikli olarak muhtemelen sizlere yöneltilecek olan sorulara geçelim.

İŞ GEÇMİŞİNİZ HAKKINDA BİLGİ İSTENİRSE?

İş geçmişi hakkında sorulan sorular sizlerin daha önceki çalışma hayatınızda nasıl biri olduğunuzu analiz etmek için sorulacaktır. İş tecrübenizin olup olmamasından çok sizlerin nasıl bir çalışma arkadaşı olduğunuzu anlamaya çalışacaklardır.

Özellikle iş geçmişi olan insanların bu tarz bir soruya dikkatlice cevap vermesi ciddi şekilde önem taşımaktadır. Bugün yapılan birçok mülakatta insanlar eski işlerinden nefretle bahsederken yeni girecekleri işte ne kadar mutlu olacaklarını söylüyorlar. Fakat bu durum ilerleyen zamanlarda o şirket içinde geçerli olacağı için, kötümser açıklamalar ve kötülemeler doğru olmayacaktır.

İş geçmişi hakkında bilgi isteyenlerin büyük bir bölümü eski patron ve çalışanlarınız ile de sizlerde bilgi isteyecektir. İşte o anda doğru cevapları vermeniz son derece önemlidir. Doğru cevap vermek isteyenler orada da mutlu olduklarını ve bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtmeliler ve kesinlikle kötü bir şekilde bahsetmemelilerdir.

İLERİYE DÖNÜK HEDEFLER SORULARSA?

Elbette yeni işinizin patronu sizlerden ileriye dönük hedefler soracaktır. Sizin ilerde nasıl bir yerde olmak istediğiniz sadece kendinizin değil aynı zamanda yeni çalışacağınız şirketinde profilini belirleyecektir. Bugün özellikle ileriye dönük hedefleri olan kişiler mülakatlarda her zaman daha başarılı olmuşlardır.

İleriye dönük hedeflerinizin olması sadece yeterli olmayacaktır. Bu hedefleri nasıl gerçekleştireceğinizi karşı tarafa anlatmanız ve bu hedefleri yapabilecek gücünüzün olduğunu ispatlamanızda özellikle önem arz etmektedir. Sadece hayallerinizi karşı tarafa vermek sizlere verilecek olan notu yükseltmez.

Örneğin kendinizi 5 yıl içerisinde yönetici konumunda gördüğünüzü söylediğinizi varsayalım. Bunu nasıl gerçekleştireceğiniz, bu yolda neler yapacağınızı ve bu yolda karşılaşacağız zorlukların neler olduğunu daha net bir şekilde anlatırsanız yararlı olacaktır.

KENDİNİ 1 KELİME İLE NASIL TANIMLARSIN?

Bu soru tamamen sizin egonuzu ölçmek ve sizin kendinize verdiğiniz değeri görmek amaçlı sorulmuştur. Özellikle mülakatın başında egosu tavan yapan kişilere bu tarz sorular sorulmaktadır. Burada kendinizi dürüst bir şekilde tanımlamalısınız. Çünkü sonrasında ya da öncesinde sorulan sorudan kendinizi ele verebilirsiniz. Bu durum sizde olumsuz intiba yaratırken aynı zamanda da işinize girme konusunda sıkıntı yaratabilir.

Kendinizi tanımlarken öncelikle “ mükemmel “ “ harika “ “ inatçı “ “ başarılı “ gibi tek kelimelik cevaplar vermelisiniz. Verdiğiniz cevaba göre karşı taraf sizden bir açıklama isterse nedenlerinizi açıklayabilirsiniz. Fakat karşı taraf sizden tek bir kelime istediği için ekstradan açıklama yapmanıza gerek kalmayacaktır.

SİZİ SİNİRLENDİREN ŞEY/ŞEYLER?

Bu soru size tuzak bir soru olarak geliyor olabilir. Soruyu öncelikle göğsünüzde yumuşatıp daha sonra klas bir vuruş ile kaleye göndererek gol atabilirsiniz. Burada size asıl sorulmak istenen şey çok sık sinirlenip sinirlenmediğinizdir. Sinirli insanlar genellikle motivasyonları düşürdüğü için şirket içerisinde pek fazla istenmezler. Her ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar diğer çalışanların moralini bozacakları için kesinlikle tercih edilmezler.

BU İŞİ GERÇEKTEN HAK ETTİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Mülakatlarda sıkça sorulan bir soru lan “ Bu işi gerçekten hak ettiğinizi düşünüyor musunuz? ” sorusu çok tehlikeli olabilir. Dikkat edilmesi gereken en büyük konu bu işi gerçekten hak ettiğinizi açıklamak yerine, sahip olduğunuz özellikleri karşı tarafa vermenizdir. Sahip olduğunuz özelliklerden abartmadan bahsedebilir ve böylece firmanın neden sizi işe alması gerektiğini anlatabilirsiniz.

Soruya cevap karşılığı bu değil gibi düşünenleriniz olabilir ama işi gerçekten hak ettiğinizi lafı çevirerek anlatmaktansa sizin sahip olduğunuz kişisel özelliklerinizi belirterek oraya girmenizin yararlı olduğunu söylemeniz daha olumlu olacaktır.

SON ÇALIŞTIĞINIZ YERDEN NEDEN AYRILDINIZI AÇIKLAYIN

Bu soru karşısında birçok kişi panik yapıp suçu başkalarına atabiliyor. Suçu başkalarına atmak yerine biraz kendinizde suçu aramanız ve dürüst bir şekilde cevap vermeniz son derece önemlidir. Eğer dürüst bir cevap verilmez ise karşı taraf sizi doğal karşılamaz. Bu durumda da mülakatta 1 – 0 geriye düşerseniz. Bu soru genellikle ya ilk başlarda ya da en sonlara doğru sorulmaktadır.

Son çalıştığınız yer ile ilgili vereceğiniz cevaba ek olarak şunlara dikkat etmelisiniz.

– Eski işyeriyle ilgili özel bilgiler paylaşmamalı (finansal durum gibi)
– Fazla duygusal olmamalı
– Olumsuz ifadeler kullanmamalı
– Kişiselleştirmemeli
– Eski işyerini kötüleyici sözlerden kaçınmalı
– Fazla detaya girmemeli
– Mantıklı, akılcı bir karar olduğunu hissettirmeli
– Bütün olumsuzluklara rağmen çözümcü davranmış olduğunu göstermelidir.

Bunlara dikkat edildiği takdir de iş yeriniz ile ilgili sıkıntıları kolayca atlatabilirsiniz.

MAAŞ BEKLENTİNİZ NE KADARDIR?

Maaş konusunda birçok kişi farklı düşüncelere sahip olsa da, dürüst bir şekilde ne kadar maaş istediğinizi belirtmeniz yararlı olacaktır. Karşı tarafın verebileceği 3 rakamı ile sizin istediğiniz 7 rakamı arasında bir uçurum olduğu için her iki tarafında vaktini boşa harcamaya gerek yoktur. Eskiden aldığınızı karşı tarafa söyleyebilir ve dürüst bir şekilde beklentinizi dile getirebilirsiniz.

Maaş beklentinizi daha sonrasında “ hallederiz “ “ mesele değil “ gibi cümleler ile ileriye atarsanız ve sonrasında eğer beklentinizin yüksek olduğu anlaşılırsa her iki taraf içinde bu durum kötü olacaktır. Karşı taraf vakit kaybı olarak görürken, sizlerde o maaşı alamadığınız için bir sonraki iş görüşmenizde bu durumu açıklamak zorunda kalabilirsiniz.

HAFTA SONU ÇALIŞMALARI VE UZUN MESAİ SAATLERİNE NASIL BAKARSINIZ?

Bu soru karşısında dürüst olmanız aptallık olacaktır. Karşı tarafa eğer  “ sıcak bakmıyorum, kesinlikle çalışamam “ gibi cümleler kullanırsanız direkt olarak elenirsiniz. Bu soru karşısında biraz politik cevaplar vermeniz daha doğru olacaktır. Şirketin gelirini artırmak, daha fazla çalışarak kariyerinizi artırmak istediğinizi belirtmeniz hem politik olacağı gibi hem de sizlere artı puan kazandıracaktır.

İŞ DIŞINDA NELER İLE İLGİLENİRSENİZ?

İş dışarısında neler ile ilgilendiğinizi soracaklardır. Birçok İK uzmanının sorduğu soru olduğu için sizlerin dış dünya ile olan ilişkiniz ölçülmeye çalışılır. Bu durum karşısında doğru ve dürüst cevaplar vermek her zaman daha mantıklıdır. Özellikle ilgilenmediğiniz bir spor ya da konuyu eğer karşı tarafa söylerseniz ve size bu konu ile ilgili soru gelirse işte o zaman zor durumda kalabilirsiniz.

Tecrübelerimizden yola çıkarak sizlere örnek verecek olursak, İK uzmanları çok aktif insanlar olmaktadır. Bu sebepten dolayı da yapılan sporlar ya da aktiviteler karşı tarafa mutlaka sorulmaktadır. Eğer ortak bir konu var ise kesinlikle bazı sorular sorulacak ve cevap verilmesi beklenecektir. Bu noktada eğer yalan söylediğiniz ortaya çıkarsa mülakattan kesinlikle kalırsınız.

Mülakat soruları bu şekilde olup dikkat edilmesi gereken kuralları sizlere bildirdik. Bu kurallara dikkat ettiğiniz zaman mülakatınızda daha rahat geçecektir. Sizden oturup burada yazdıklarımızı ezberlemenizi istemiyoruz. Sadece makalemize bir göz gezdirmeniz ve neler yapacağınız hakkında biraz bilgi edinmeniz yeterli olacaktır.

Mülakat esnasında dikkat edilmesi gereken bunlar olurken, mülakata gelene kadar ki aşamalarda da daha dikkatli olmalısınız. İsterseniz şimdi bu konulara bir göz atalım.

MÜLAKATA ÇAĞIRILMA

Özellikle telefon ile arayan şirketler için daha dikkatli olunması gerekmektedir. Telefonda çığlık atmak ya da çok sevindiğinizi belli etmeniz sizin seçilmenizde olumsuzluk oluşturacaktır. Sizin üstünüze daha fazla gelir ve bu işi hak edip etmediğiniz konularında şüpheye düşebilirler. Bu sebepten dolayı eğer telefon ile aranırsanız ki birçok büyük firma telefonla arayabiliyor, bu konuda da ayrıca dikkatli olmalısınız. Sizlere egonuzu ortaya koyup tavır yapın demiyoruz ancak; yine de daha oturaklı olmakta fayda var diyebiliriz.

MÜLAKATA ERKEN GİTMEYİN

Mülakatların yapılacağı zaman birçok kişi heyecan ile daha erkenden mülakat yerine gider. Gittikten sonra orada beklemeye başlar. Bu durum her ne kadar İK Uzmanı tarafından görülmeyecek diye düşünülse de, birçok şirket belli etmeden bu durumlara bakar. Sizin ofise kaçta girdiğiniz ya da çıkarken hemen çıkıp çıkmadığınız gibi birçok bilgi profesyonel şirketler tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebepten dolayı dikkatli olmanızda oldukça yarar var diyebiliriz.

Mülakata gidecek olan kişiler ne çok erken ne de çok geç gitmelilerdir. Mülakat saatinden en az 5 dakika önce orada olsalar yeterli olacaktır. Siz heyecanınıza yenik düşüp belki şirketin önüne erken saatte gidebilirsiniz ancak; içeriye girmeniz en azından biraz uzun sürerse daha yararlı olacaktır. Aksi halde dediğimiz gibi size olumsuz yansıyacaktır.

Mülakat soruları arasında birde çok sık sorulanların haricinde çok enteresan sorularda gelmektedir.

Peki, ama bu enteresan sorular karşısında nasıl cevaplar verebilirsiniz? İsterseniz birde bu sorulara bakalım.

BANA ŞUANDA HERHANGİ BİR ŞEY SATABİLİR MİSİN?

Bu soru özellikle pazarlama kısmında çalışacak olan kişiler için sorulabiliyor. Banka mülakatlarında sıkça çıkabilecek olan bu tarz sorular karşısında ne kadar hazırlıklı olursanız olun, eğer ağzınız laf yapmazsa ne kadar hazır olursanız olun gene de ürünü satamazsanız.

Masa da o an elinize ne gelirse onu pazarlamayı deneyebilirsiniz. Zımba, ataş, kağıt, sandalye, masa ya da herhangi bir şey… Elinize geçecek olan ilk şeyi karşı tarafa pazarlamaya başlayabilirsiniz. Elinizdeki ürünün gerçekten ne işe yaradığının çok büyük bir önemi yoktur. O ürünü karşı tarafa pazarlayıp pazarlayamadığınız son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı ürün ile ilgili aklınıza ne gelirse söyleyebilir ve samimi bir ortam kurabilirsiniz. Satıcı iseniz karşıdaki kişiye daha yakın davranmalısınız. Böyle satış işleminiz daha kesin ve daha net olacaktır. O ürünün karşı tarafı nasıl iyi hissettireceğini ve hayatı nasıl kolaylaştıracağını anlatın. Böylece satış konusunda daha iyi olursunuz.

BU İŞ İÇİN EN UYGUN KİŞİYİ NASIL TANIMLARSINIZ

Genellikle bu soru mülakatın sonuna doğru sorulmaktadır. Sizden tüm bilgiler alındıktan sonra bu soru en son sorulur ve sizin vereceğiniz cevap uzmanlar tarafından kontrol edilir. Siz kendinizi olduğunuzdan farklı bir şekilde anlatırsanız yani yalan söylerseniz bu soru ile karşınızdaki kişiye doğruyu söylemek zorunda kalırsınız. Çünkü bu sorunun cevabı sizin verdiğiniz soruların cevaplarını kontrol eder nitelikte olacaktır.

Bu soru içinde tavsiyemiz elbette kendinizi anlatır gibi konuşmanızdır. Kendinizi belli etmeden alttan alttan mesajı verebilir ve kendinizi işaret edebilirsiniz.

Birçok kişi maalesef mülakatta elenmek durumunda kalıyor. Kimi her ne kadar torpil var dese de yine de bir gerçek var ki, biz Türkler insanlarla birebir ilişki konusunda işimizde her zaman başarılı olamıyoruz. Bu nedenle de karşı taraftaki İK uzmanları daha samimi, daha içten ama aynı zamanda daha da profesyonel kişiler istemektedirler.

Bazı mülakat yapanlar ise mülakatlarını İngilizce yapabiliyorlar. Eğer İngilizce konusunda sıkıntınız var ise bu durumu da önceden bildirmenizde yarar var diyebiliriz. Herkes başvuru yaparken CVsine çok iyi konuştuğunu ya da iyi derece bildiğini yazabiliyor. İK uzmanlarını bunu tecrübe etmek ve bu konuda bilgi edinmek adına bazen direkt olarak İngilizce konuşmaya başlayabiliyorlar. Bu durumlara hazırlıklı olmak son derece önemlidir.

İngilizce anlıyorum ancak; konuşamıyorum gibi bahanelerinizin olması bir şey ifade etmeyecektir. Karşıdaki kişi sizden eğer İngilizce konuşmanızı isterse ve sizlerde bu konuyu belirtmişseniz kesinlikle bu konu ile ilgili bir şeyler yapmak zorundasınız.

MÜLAKAT ESNASINDA NASIL DAVRANMALISINIZ?

Karşınızdaki kişi size işi verecek olan kişi değildir. Karşıdaki kişi sadece sizin davranışlarınız ve bu işi uygun olup olmadığınızı ölçmek ile görevlidir. Bu sebepten dolayı karşıdaki kişinin gözüne girebilmek için saçma sapan hareketler yapmanıza ya da konuşmanıza gerek yoktur. Siz sadece gerektiği gibi saygılı bir şekilde davranmalısınız.

Mülakatlarda birçok insan gören İK uzmanları kimlerin nasıl davranışlar gösterdiğini ve hangi kişilerin daha samimi ya da daha yapmacık olduğunu çok iyi bilmektedir. Bu sebepten dolayı siz neler yaparsanız yapın yine de İK Uzmanları bu konuda sizleri ele vereceklerdir.

Mülakatlara girenlerin başarılı olmak için dikkat etmeleri gerenleri bugün sizlere anlatmış olduk. Bu bilgiler ve tavsiyeler doğrultusunda herkes başarılı olabilir. Söylediklerimiz sizler ders olacak şekilde olmalı ancak; her zaman DOĞAL OLMALISINIZ.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.