MÜLAKAT SORULARI

Mülakat Soruları ve CevaplarıMÜLAKAT SORULARI

İş arayan kişilerin en büyük kabuslarından birisi olan mülakatlar maalesef birçok kişiyi zorlamakta ve zor saatler geçirmesine neden olmaktadır. Mülakatların en büyük amacı sorularına yanıt bulmak değil, bu sorulara cevap alırken vücut dilinin de nasıl işlediğini görmektir. Bu sebepten dolayı da mülakat sorularına dikkatlice cevap vermeli ve kesinlikle beden diliniz ile bir pot kırmamalısınız. Aksi halde sizin için geri dönüşü zor olan bir yola girebilirsiniz. Bu sebepten dolayı aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz sorulara ve vermeniz gereken cevaplara göz atmanız yararlı olabilir. Özellikle mülakata gitmeden 1 – 2 gün öncesinde bu sorulara göz atmanız ve kendiniz için biraz fikir edinmenizin büyük faydası olacaktır.

GENEL SORULAR

1) ADRESİMİZİ KOLAY BULABİLDİNİZ Mİ / YOLCUĞUNUZ NASIL GEÇTİ?

Bu soru bir alıştırma sorusudur. Bu soruya verdiğiniz cevabın karşı taraf için herhangi bir hükmü olmayacaktır. İster kolay isterseniz de zor buldum diyin kesinlikle sizin işi almanızı etkileyecek şekilde bir puanlandırması olmayacaktır. Bu tarz sorular daha çok kişinin alışması ve heyecanını biraz da olsa bastırması için tasarlanmıştır. Bu nedenle soğukkanlı olabilir ve soruya net bir cevap verebilirsiniz.

2) ÖZGEÇMİŞİNİZDE …….. İLE ALAKALI OLDUĞUNUZU GÖRDÜM, NE ZAMANDIR İLGİLENİYORSUNUZ?

Eğer böyle bir soru size soruluyor ise kesinlikle dürüst cevaplar vermeli ve bu şansı iyi değerlendirmelisiniz. Çünkü eğer size bu tarz bir soru soruluyor ise gerçek anlamda sizinle ilgilenilmiş demektir. Sizlerde herhangi bir spor ya da bir aktive ile neden uğraştığınızı ve ne zamandır uğraştığınızı gerekli nedenleriniz ile açıklamalısınız.

3) ….. ÜNİVERSİTESİNDEN …… YI TANIYOR MUSUNUZ?

Mezun olduğunuz üniversiteden eğer size bir profesör ya da bilindik bir kişiyi soruyor ise bu daha samimi ve daha açık konuşmak için bir hazırlık sorusudur. Eğer söylediği kişiyi tanımıyorsanız kesinlikle tanıdığınızı söylemeyin çünkü konuşmanın devamında ortak bilgiler paylaşabilir ve bunları eğer bilmezseniz maalesef daha da utanç durumlara düşebilirsiniz.

4) SİGARA VEYA SICAK/SOĞUK BİR ŞEYLER İÇMEK İSTER MİSİNİZ?

Eğer sigara bağımlısı bir insansanız kesinlikle bu tarz sorulara aldırış etmemelisiniz. Özellikle insanların dikkatini dağıtmak ve sorulan sorulara daha farklı cevaplar almak için mülakatı yapan kişiler, bu tarz ikramlarda bulunarak kendilerini misafirperver gibi göstermeye çalışırken aslında başka bir takım şeylerin peşinde olduklarını pek belli etmezler. Bu nedenle dikkatinizin dağılmaması ve sorulara daha pür dikkat cevap verebilmeniz için herhangi bir ikramı kabul etmeyiniz. Eğer çok zorda kalırsanız belki biraz su isteyebilirsiniz ancak; çay, kahve ya da sigara gibi gereksiz şeyleri isteyerek kendi puanınızı kendiniz düşürebilirsiniz.

KİŞİSEL SORULAR

1) KENDİNİZİ ANLATIN…

Bu ucu açık tümleç karşısında birçok kişi heyecanlanır ve ne anlatması gerektiğini bilemez. Mülakatı yapan kişiyi ilgilendirmeyecek en saçma konulara değinebilir ve gereksiz birçok bilgi verebilirsiniz. Bunun yerine o işe girerken kullanacağınız becerileriniz ya da yetenekleriniz nelerse bunlara yönelik şeyler anlatmanız daha güzel olacaktır. Eğer isterseniz daha da bu soruyu daraltmak adına soru sorabilir ve daha kısıtlı bir alanda koşturabilirsiniz. Özellikle iş deneyimleriniz ve bildiklerinizle karşınızdakini sıkmamalı, aynı zamanda eğlenceli bir insan olduğunuzu da karşı tarafa göstermelisiniz. Aksi halde sizin sıkıcı ve kendini deşarj etmeyen birisi olarak görebilir ve tam verim alamayacaklarını düşünebilirler.

2) SON İŞİNİZDEN NEDEN AYRILDINIZ?

Bu soruya birçok kişi gerçek sebeplerini söylememekte ve saklamaktadır. Fakat mülakata girdiğiniz firmalar bazen diğer firmaları arayarak söylediklerinizi teyit edebiliyorlar. Bu sebepten dolayı her zaman doğruları söylemeli ve başınızdan geçenleri tek tek bildirmelisiniz. Aksi halde çok üzülebilirsiniz. İşinizden neden ayrıldığınızı söylerken “ artık orada bir işim kalmadı “ “ öğrenmem gereken her şeyi öğrendim “ tarzında cümleler kesinlikle kurmamalısınız. Sonuç itibarı ile bu şirkette de bir süre çalışacak ve yeni şeyler öğreneceksiniz. Aynı şekilde oradan da ayrılmanızı düşünmemelerini sağlamalı ve kendinizi ve amacınızı çok net bir şekilde ortaya koymalısınız. Emin olun ki dürüst olduğunuz zaman işler sizin için çok daha kolay olacak ve çok daha kolay işlerinizi halledebileceksiniz.

3) BAŞKA BİR İŞ POZİSYONU YA DA YENİ FİRMANIN SİZİ TAM OLARAK TATMİN EDECEĞİNE İNANIYOR MUSUNUZ?

Her zaman pozitif olunması gereken bir soru ile karşı karşıyayız. İş dünyasının çok büyük olduğunu ve bu büyük alanda kendinizi kanıtlamak için farklı pozisyonları da deneyebileceğinizi ve buna inanarak sarılacağınızı söyleyebilirsiniz. Özellikle tatmin etme konusunda karşı tarafı daha çok tatmin etmelisiniz ki işi alabilesiniz. Birçok kişi yeni pozisyon ya da yeni bir şirket fikri için çok mutlu olmaz ya da elinden geleni yapacağını söylemeye kalkar. Fakat bu tarz “ yapabilirim “ “ bakacağız “ gibi kelimeler maalesef mülakatta olumsuz sonuçlar verecektir. Daha kesin, net ve istekli olduğunuzu karşı tarafa iyice belli etmelisiniz. Pozitif yaklaşımınız size de pozitif bir şekilde geri dönecektir.

4) İŞ ARAYIŞINIZ NE KADAR SÜREDİR DEVAM EDİYOR?

Bu soruya karşı kesinlikle açık ve dürüst olun. Yanlış bir cümle kurmanız sonucunda size farklı sorular yöneltilebilir ve o an içerisinde yeni bir yalan bulamayabilir ve sorudan kaçış yakalayamazsınız. Özellikle profesyonel mülakatçılar bu sorunun arkasından yeni sorulara kapı açar ve daha çok sıkıştırmaya başlarlar. Bu nedenle de kesinlikle yalan söylemeyin ve doğruları söyleyerek durumunuzu ortaya koyun. Bu sizin için hem daha yararlı olacak hem de mülakatı geri kalanında karşı taraftaki kişinin size şüphe yaklaşmasından kaçınmış olursunuz.

5) GELCEK İÇİN HEDEFLERİNİZ KARİYER AÇISINDAN NELERDİR?

Şirkete girerken elbette sizden hırs, çalışma azmi ve verimlilik bekleyeceklerdir. Bu sebepten dolayı da mutlaka ama mutlaka güzel hedefler belirleyerek cevap vermelisiniz. Kesinlikle bir hedefinizin olmadığını ya da kendinizi 5 sene sonra bir yerlerde göremediğinizi söylememelisiniz. Yoksa şirket ya da firma sizin verimli bir çalışan olacağınıza inanmayabilir. Bu nedenle kendinizi çok da yükseklere koymayacak şekilde bir kariyer noktasına çıkartın. Mümkünse bu soru için mülakat öncesinde biraz düşünün ve kendinize bir kariyer noktası belirleyin. Bu tarz bir soru karşısında hedefinizi açık bir şekilde ifade edin ve mülakatçının sizin hakkınızda olumlu düşünmesine katkıda bulunun.

6) SAHİP OLDUĞUNUZ EN İYİ İŞVERENİ TANIMLAR MISINIZ?

Önceden bu soru üzerinde düşünmeli ve bir ismi aklınızdan seçmelisiniz. Eğer gerekli sebepleriniz yok ise kendinize hemen yeni sebepler uydurmalı ve bu sebepleri söylemelisiniz. Özellikle birçok kişi belki de hiç saydığı özelliklere sahip olmayan kişilere gereksiz özellikler yüklemektedir. Bunları söylerken de aynı esnada maalesef kendileri de bu yalanlara inanamıyor ve doğal olarak da pot kırıyorlar. Özellikle gerçekliği olmayan şeyleri söylemeniz doğru olmayacaktır. Kesinlikle her zaman doğruları söylemeli ve en doğru şekilde aktarmalısınız. BU soru üzerine eğer önceden düşünmeyi unutursanız o anda o kişinin adını söylemeli ve bir süre bekledikten sonra özelliklerinden bahsedebilirsiniz. Bu özellikleri sıralarken kesinlikle abartmalardan kaçınmalısınız. Büyük abartmalar işin içine girerse mülakatı yapan kişi de size inanmayacaktır.

7) DAHA ÖNCE SAHİP OLDUĞUNUZ EN İYİ POZİSYONU SÖYLEYİNİZ.

Bu soruda da yine dürüst olmanız sizin yararınıza olacaktır. Yeni işinizde size görev verirken işveren kesinlikle bu sorunun cevabına bakacaktır. Sebebi ise sizi hangi alanda daha verimli bir şekilde kullanıp kullanmayacağı ile alakalıdır. Bu yüzden en iyi pozisyonu belirtmeli ve kesinlikle hangi yönlerinin pozitif hangi yönlerinin negatif olduğunu belirtmelisiniz. Bu sayede bu iş hayatınızda da mutlu bir süreç geçirebilirsiniz.

8) SAHİP OLDUĞUNUZ KONUMU/POZİSYONU HAK ETTİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Bu soru tamamen sizin vicdanınızı denemek amaçlı sorulmuş bir sorudur. Bu soru karşısında herhangi bir dürüstlüğünüzü de göstermek zorunda değilsiniz. Eğer gerçekten hak ettiğinizi düşünüyorsanız hak ettiğinizi ve bu pozisyon için neler yaptığınızı anlatabilirsiniz. Böylece neleri feda ettiğinizi ve bu noktaya gelebilmek adına neleri gözden çıkarttığınızı gösterebilirsiniz. Şirket sizin hırslı ve istekli olduğunuzu görmeli ve bu konumun gerçekten sizin için değerli olduğunu ve aynı zamanda da bu konumu hak ettiğinizi görmelidir. Çünkü şirketler çalışanlarının aldıkları pozisyonları hak edip etmediğini görmek ister. Nasıl bizler bir ürün alırken vereceğimiz parayı o ürünün hak edip etmediğini düşünüyorsak, işverenlerde verecekleri maaşı hak edip etmediğimizi bilmek isteyeceklerdir.

9) BAŞARI SİZİN İÇİN NEDİR?

Başarıyı tanımlarken genel bir başarı tanımından çok sizin için başarının ne olduğundan bahsetmelisiniz. Örneğin ilerleyen hayatınız boyunca ne yaparsanız başarılı olacağınızdan bahsedebilirsiniz. İyi bir emekli ikramiyesi ya da gelecekte yaşamayı planladığınız bir hayat… Bu tarzda özel bir başarı tanımlaması yapmalı ve kendinizi başarılı olmak gibi bir durumun içerisinde sokmalısınız. Elbette başarının sadece gelecekte geleceğini anlatmakta doğru olmayacaktır. Aynı zamanda bu zamana kadar da başarıya ulaştığınızı ama başarının sizin için çok daha ileride çok daha farklı bir şekilde geleceğini de en iyi şekilde açıklamalısınız. Aksi halde başarısız bir mülakat geçirebilirsiniz.

10) ÇALIŞACAĞINIZ POSİZYONDA BAŞARILI OLMAK İÇİN GEREKLİ ŞEYLER NELERDİR?

Bu soru karşısında başarıyı nasıl tanımlıyorsanız ve başarılı nasıl olacağınıza inanıyorsanız onları söylemelisiniz. Eğer başarının sırrını iyi bir şekilde tanımlarsanız mülakatı yapan kişi sizin çalışacağınız pozisyonda ciddi şekilde başarılı olacağınıza inanacaktır.

11) NE TÜR KİŞİLER İLE DAHA RAHAT ÇALIŞIR, NE TÜR KİŞİLERİ ÇALIŞMA ESNASINDA İSTEMEZSİNİZ?

Bu soruya tamamı ile kendinize göre cevap vermelisiniz. Eğer dürüst bir cevap vermezseniz ilerleyen zamanlarda çalışacağınız kişiler bütün çalışma hayatınızı etkileyebilir. Bu soru için birçok kişi farklı cevaplar vermektedir. Oysa bu soru tamamen kişilerin ne tarz kişiler ile çalışacağınızı değerlendirmek için sorulmaktadır. Bu soru sayesinde belki de çalışma arkadaşlarınızı belirleyebilecek ve ilerleyen zamanlarda işinizde çok daha başarılı olacaksınız. Özellikle grup çalışmasının sık yapıldığı bir iş yerinde çalışıyorsanız işiniz daha zor olacaktır. Bu nedenle de sıkça çalışma arkadaşlarınızı değiştiremeyeceğinizi düşünürsek doğru bir cevap vermek her zaman daha aklıselim bir iş olacaktır. Aksi halde bu soru yüzünden tüm iş hayatınız yüzünden acı çekebilir ve başarısız bir çalışan olabilirsiniz.

12) GÜÇLÜ VE ZAYIF YANLARINIZ NELERDİR?

Bu soruya da dürüstlükle cevap vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bu soru ile sizin herhangi bir açığınız aranmamaktadır. Sadece sizi daha yakından tanımak ve sizin hakkınızda bilgi edinmek istiyorlar. Bu sebepten dolayı da eğer varsa güçlü yanlarınızı ve zayıf yanlarınızı hiç çekinmeden vurgulayarak söylemelisiniz. Emin olsun sizin için çok daha bir çalışma hayatı olacaktır.

13) SON İŞVERENİNİZ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Elbette bu soru karşısında küfür etmeniz ya da hakaretlerle dolu bir mesaj vermeniz gerekmez. Çünkü kendi seviyenizi bu soru ile ortaya koyacaksınız. Eğer var ise olumlu yanlarını ve olumsuz yanlarını da ortaya koymalısınız. Bu soru sayesin mülakatı yapan kişi yeni patronunda eski patron gibi hatalar yapmamasını sağlamaktadır. Aslında bu soru sizden çok şirket çalışanlarının patronlar hakkında ne düşündüklerini öğrenmek ve patronlarının kalitesini artırmaktır. Bu nedenle bu soru ile kendinizi değil aslında işverenleri tartıyor ve onların gelişmesini sağlıyorsunuz. Bir bakıma araştırma sorusu diyebiliriz.

14) 5 YIL İÇERİSİNDE KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?

Bu klasik soru karşısında heyecanlanıp çok uçuk cevaplar vermenize gerek yoktur. Daha sade ve gerçekçi cevaplar vermeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Birçok kişi kendini hiç olmaması yerlerde gördüğünü söylemekte ve kendine de inandıramamaktadır. Hedefini çok ama çok yüksek tutan insanların %99u hedefine ulaşamamaktadır. Sadece %1lik bir kısım gerçekten hırslı çalışmakta ve hedeflerine ulaşmaktadır. Bu nedenle de bu yüzdeliğin içerisinde olamayacağınızı biliyorsanız hiç boşuna hedefinizi yüksek tutmayınız. Daha çok insanlardan gerçekçi ve becerilerine göre cevaplar istenmektedir. Zaten mülakatı yapan kişi sizin geçmişinize bakarak sizin bu hedefe varıp varamayacağınız konusunda kendisi kara verecektir. Bu sebeple daha samimi ve gerçekçi olmanız işe girebilmeniz konusunda size daha çok yardımcı olacaktır.

15) YARATICI MISINIZ?

Yaratıcı olup olmadığınızı pekala kendiniz bilebilirsiniz. Bu nedenle eğer yaratıcı bir insansanız evet cevabını verebilir ve devam edebilirsiniz. Eğer değilseniz de hayır diyerek nedenlerinizi açıklayabilirsiniz. Eğer cevabınız evet olursa, kesinlikle nedenlerinizi açıklamalı ve örnekler vermelisiniz. Daha önce başarılı olduğunuz işler var ise bunları örnek olarak göstermeli ve yaptığınız işleri referans olarak göstermelisiniz. Böylece mülakatı yapacak olan kişi de sizin yaratıcı olup olmadığınız konusunda karar verebilecektir. Mülakatı yapan kişiye eğer aklınızda var ise birkaç tane fikir beyan edebilir ve bu fikirlerin nedenlerini de açıklayabilirsiniz. Gerçek bir yaratıcı, kurduğu cümlelerle de kendisinin ne kadar yaratıcı olduğunu gösterebilir.

16)KİŞİLŞK ÖZELLİKLERİNİZİ TANIMLAR MISINIZ?

Kişisel özelliklerinizden kastı hırslı, çalışkan, istekli ve arzulu olup olmadığınızdır. Eğer bunları söyler ve kendinizin ne kadar bu özelliklere sahip olduğunuzu açıklarsanız, mülakatı yapan kişiye kendinizi o kadar kanıtlamış olursunuz. Bugün birçok mülakata giden kişi kendi kişilik özelliklerini ya çok abartarak anlatıyor ya da çok fazla değinmeden konuyu dağıtıyor. Bu sebepten dolayı daha çok konuşkan akıcı ve kendinizi doğru ifade edebiliyor olmanız önemlidir. Özellikle CVnize yazdığınız hobbyler ya da başka aktiviteler varsa onlarla doğru orantılı olarak söylemeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede karşınızdaki kişiye de kendinizi daha iyi tanımlayabilirsiniz.

EĞİTİMLE İLGİLİ SORULAR

1) LİSEYİ, ÜNİVERSİTEYİ NE ZAMAN BİTİRDİNİZ VE BAŞARILARINIZ VAR MIYDI?

Böyle bir soru karşısında duraksamadan ve hızlı bir şekilde cevaplar vermelisiniz. Özellikle bazılarının düşünerek ve o yılları hatırlamaya çalışarak açıklama yapması eksi puan almasına neden olacaktır. Eğer eksi puan almak istemiyor ve işi kapmak istiyorsanız, hayatınızın en büyük bölümü olan eğitim yıllarınız hakkında net bilgiler vermelisiniz.

2) İMKÂNINIZ OLSA FARKLI BİR MESLEK SEÇER MİYDİNİZ? NEYİ TERCİH EDERDİNİZ?

Öyle tahmin ediyorum ki ne cevap vermeniz gerektiğini sizlerde az biraz tahmin edebiliyorsunuzdur. Eğer farklı bir mesleği tercih ederdim derseniz, kesinlikle büyük bir hata yapmış olacak ve işi alma şansınız büyük oranda gidecektir. Yapacağınız işi ne kadar sevdiğinizi ve uzun senelerdir hayaliniz olduğunu açıklarsanız da size daha fazla artı puan gelecektir. Bütün bunların en başında ise sözlerinize işinizi överek ve dünyadaki önemini anlatarak başlayabilirsiniz. Böylece ilk izlenim olarak karşı tarafa işinizi çok sevdiğinizi ve gerçek anlamda hayalinizin olduğunu anlatabilirsiniz.

3) KENDİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN NE GİBİ EĞİTİMLER ALDINIZ?

Bu tarz bilgiler elbette sizin özgeçmişinizde yer alacaktır ancak; sizlerden duymak istediklerini de varsayarsak, aldığınız eğitimleri nedenleri ile açıklamanız doğru olacaktır. Özellikle aldığınız ve öneminin yüksek olduğunu düşündüğünüz eğitimler var ise kesinlikle bunları sona bırakmalı ve karşı tarafta daha akılda kalıcı bir iz bırakmalısınız. Yurtdışı eğitimleri, şehir dışı eğitimleri ya da daha başka pozisyonlarda eğitimler aldıysanız bunların hiçbirini atlamadan ve eksik söylemeden anlatmanız doğru olacaktır.

4) BU MESLEĞİ SEÇME NEDENİNİZ NEDİR?

İşte belki de tüm mülakat sorularda sorulan can alıcı sorulardan yalnızca bir tanesidir. Mesleğinizi neden seçtiğinizi eğer iyi bir şekilde tanımlayamaz iseniz, işte o zaman sizin için daha sıkıntılı dakikalar başlayacak demektir. Tesadüfen böyle olduğunu ya da üniversite sınavı puanınızın buraya yettiği gibi saçma sapan mantıksız cümleler kurmanız size eksi puan verir. Bu sebepten dolayı net ve mantıklı nedenlerle insanların karşısına çıkmalı ve o şekilde konuşmalısınız. Bugün birçok insanın özellikle de yeni mezun olan kişilerin tecrübesizce böyle konuşuyor olmaları ilk yıllarında iş bulmalarını bir hayli güçleştiriyor. Kendinizin büyüdüğünü ve mantıksal olarak da belli bir olgunluğa erdiğinizi ispatlamanız son derece önem arz etmektedir.

5) SON BULUNDUĞUNUZ POZİSYONDA NELER ÖĞRENDİNİZ?

Klasik bir mülakat sorusu olan bu soru karşısında önceden biraz düşünmeniz yararlı olacaktır. Daha önceki işinizin size neler kattığını ve neleri öğrendiğiniz karşınızdaki kişi tarafından dikkate alınacaktır. Özellikle de analik ve daha profesyonelce bilgilere sahip olmanız karşı tarafı daha çok ilgilendirecektir. İnsanlar yani mülakatı yapan kişiler sizlerin kendi işinize yani profesyonelliğinize neler kattığınızla daha çok ilgilenmektedir. Bu sebepten dolayı da neler öğrendiğinizi anlatırken daha basit değil de kompleks örneklere yer vermeniz gerekmektedir.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir