Memurluk mu, Özel Sektör mü?
Ana Sayfa İş Bilgileri 17 Ekim 2014 23:07:41

Memurluk mu, Özel Sektör mü?

Memurluk mu, Özel Sektör mü?

Belki de günümüzün en çok tartışılan konularından birisini bugün ele alacağız. Memurluk mu, özel sektör mü?Memurluk mu, Özel Sektör mü?

Belki de günümüzün en çok tartışılan konularından birisini bugün ele alacağız. Memurluk mu, özel sektör mü? 

Eğer eskilere yani yaşlı insanlara soracak olursak sorumuzun cevabı aslında belli diyebiliriz. Direkt olarak memurluk diyeceklerdir ancak; günümüz insanlarının cevapları her zaman özel sektör olmuştur. Nedeni ise büyük ölçüde paradan yana olacaktır. Özel sektörde maaşların yüksek olması birçok kişinin seçmesine neden olmaktadır. Özellikle mühendis, mimar ya da avukatlık gibi mesleklere sahip olanlar daha çok özel sektörü seçmektedirler. Peki, ama özel sektörün hiç dezavantajı yok mudur? Öze sektörde her şey iyi, maaşlar yüksek, çalışma standartları daha mı iyidir? Tabii de ki hayır. Özel sektörde maaşların yüksek olduğunu her ne kadar biliyor olsak dahi işten çıkarılma riskimizin de o kadar yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle nüfus fazlalığı olan ülkemizde iş arayan insan sayısı fazla olduğundan özel sektör sahipleri çalışanlarında herhangi bir kapasite düşüklüğü gördüğü anda iş hakkına son veriyorlar. Özel sektör tarafında işverenler kurumlar ya da devlet değil şahıslar olduğu için yani bir şahsın ya da birden fazla şahsın parasının ortada olduğu için daha seçici davranabiliyorlar. 

Özel sektör her zaman başarı odaklı çalışmıştır. Eğer sizlerde bir başarısızlık görürse hiç acımadan ve sözleşmenize bakmadan işten çıkartabilir. Bu nedenle de birçok insan memurluğu yani devlet ile çalışmayı tercih eder. Tercih etmesine eder ama düşük maaş alacağını da ayrıca bilir. Ne kadar iyi bir mühendis olursanız olun devlet içerisinde en fazla ama en fazla 5 bin TL maaş alabilirsiniz. Devlete zarar verecek bir suç işlemediğimiz sürece de devlet sizi işten asla atmaz. Hele birde sözleşmeniz var ise keyfiniz yerinde diyebiliriz. Özel sektörde ise iyi bir mühendisin alacağı parayı sınırlayamayız. Bu miktar 10 ya da 20 bin TL bile olabilir. Fakat özel sektör bir adamın lafına baktığı için işten atılmanızda o kadar kolay olacaktır. Patronunuz taktığınız kravatınızı bile beğenmese sizin işinize son verebilir. Bu nedenle çok çalışmalı ve patrona istediğini vermelisiniz. Sonuç olarak ise paranızı alacak ve mutlu bir yaşam süreceksiniz. 

Gelelim birde memurluğa… Memurluk yapmaya başladığınız zaman devlet sizi kontrol etmez. İşinizde ne kadar başarılısınız ya da başarınız devlete neler kazandırmış bunlarla ilgilenilmez. Sadece işinizi yapıp yapmadığınıza bakılır ve her ay ücretiniz banka hesabınıza yatar. Çünkü devlet özel sektör gibi para hırsı ile çalışan ve para kazanmak isteyen bir kurum değildir. Hizmet ettiği için sadece hizmetin yerine gelip gelmediğine bakar. Sigortanızı öder ve size karışmadan hayatınızı devam etmenize izin verir. 

Devletin en çok tercih edilme sebebi de bir kontrol mekanizması ile çalışmamasıdır. Tabii ki burada kontrol derken komple bir serbestlikten bahsetmiyoruz. Bu durumu sizlere özetleyecek olursak: özel sektör sahipleri her ay ya da yıl her çalışanı için başarı grafikleri oluşturur. Bu grafiklere bakarak çalışanlarının şirketlerine neler kattığını görürler. Eğer çalışanlar sıkı çalışıyor ve şirkete para kazandırıyor iseler patronun gözümde daha değerli olurlar. Fakat grafiklerinde bir artış yol ya da düşüş var ise hemen işlerine son verebilirler. Memurlukta ise bu durum söz konusu değildir. Kimse sizin grafiğinizi çıkartmaz ve sizinle ilgilenmez. Sadece işinizi eksiksiz yapıp yapmadığınıza bakar ve sizin performansınızı ölçmezler. 

Aslında memurluk mu yoksa özel sektör mü sorusuna en güzel cevabı okullarda çalışanlar verebilir. Bugün baktığımız zaman liselerde derslere girmeyen birçok hoca bulunmaktadır. Rapor alanlar, gizliden özel ders verenler ya da kafa tatili yapan birçok hoca bildiğimizi söyleyebiliriz. Devlette çalıştıkları için işi kitabına uydurabilir ve derslere girmeyebilirler ancak; özel bir kolejde ya da özel bir üniversite de öğretmenlerin bunu yapma şansı asla bulunmamaktadır. Onlar normal hocalardan daha fazla maaş aldıkları için okul yönetimine yani vakıflara karşı sorumludurlar. Derse girmedikleri için hesap vermeleri gerekebilir ama devlet okulları için aynı şeyi söylemek pek mümkün olmayacaktır. 

Şimdi, bu anlattıklarımız doğrultusunda memurluk mu özel sektör mü buna kendiniz karar vermelisiniz. Hangisi size daha kolay ya da uygun geliyorsa ona göre karar vermelisiniz. Fakat size yardımcı olmak adına kısa bir özet geçeceğim. 

Çok çalışmak ve iyi bir maaş: ÖZEL SEKTÖR

Orta çalışmak ve orta bir maaş: MEMURLUK

Bu ikisi arasında bir seçim yapıp hayatınızı ona göre şekillendirmeniz daha doğru ve yerinde olacaktır. Bu makalemizden sonra seçim sizindir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.