Memur Alımları Nasıl Yapılır?

Memur alımları nasıl yapılır sorusunu arayacağımız bu makalemizde ilk olarak herkesinde yakından bilmekte olduğu KPSS yi belirtebiliriz.Memur Alımları Nasıl Yapılır?

Memur alımları nasıl yapılır sorusunu arayacağımız bu makalemizde ilk olarak herkesinde yakından bilmekte olduğu KPSS yi belirtebiliriz. Devlet ne zaman memur almak istese nüfusumuzun fazlalığından dolayı bir izdiham oluşabilir. Bu nedenle de insanları bir şekilde elemesi gerekiyor. Bu seneye kadar elemelerini her zaman sınav ile yaparak insanları eledi, puan verdi ve tercih yaptırdı. Artık yani seneye KPSS diye bir sorun olmayacak ve her bakanlık kendi sınavını kendisi yapacak. Böylece insanlar sadece kendi branşlarına çalışacak ve sadece kendi branşlarından sorumlu olacaklar. Sınavın artık bu hale getirilmesi sayesinde insanlar daha rahat memur olabilecekler.

Memur alımları sırasında ise insanlara dediğimiz gibi aldıkları puanlara göre tercih listesi verilmektedir. Buna göre kendinize bir memurluk seçebilmenin yanında aynı zamanda bir de şehir seçmeniz gerekmektedir. Burada tıpkı ÖSYS gibi batıya gittikçe puan artışı olmaktadır. Eğer İstanbul, İzmir ya da Bursa gibi büyük ve batı şehirlerini tercih edecekseniz, 90 ve üzerinde bir puan almanız gerekiyor ki, bu da çok ama çok zor diyebiliriz. Bu sene 5 Temmuz 2014 tarihinde son kez yapılan KPSS ile genellikle memur alımları yapılmaktaydı. Peki, KPSS olmadan memur olmak imkânsız mıdır? Tabii ki hayır!

Sınavsız memur alımları yapan da birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumları internet sitemizden araştırarak bulabilir ve isterseniz buralara da başvurularda bulunarak hiçbir sınava tabii tutulmadan direk olarak memur olabilirsiniz. Sadece kısa bir mülakattan geçtikten sonra memur olup olmayacağınıza karar verilecektir.

Memur alımları yukarıda anlattığımız şekillerde yapılmaktadır. Yukarıdaki şekiller haricinde ise bir memur alımı olmamaktadır. Eğer devlete girmek istiyorsanız bunlardan birini tercih etmeniz gerekmektedir. Onun haricinde en iyi ihtimalle bir belediyeye girebilirsiniz ki, burada da biraz torpil gerekebilir. Onun haricinde memur alımları maalesef yapılmamakta, yapılsa bile çok kısıtlı kontenjanlarda yapılmaktadır. Ülkemizde memur olmanın çok zorlaştığını söyleyebiliriz. En büyük nedeni ise çok fazla genç nüfusumuzun olması ama iş gücümüzün daha az olmasıdır. Bu ikisini dengeleyemez isek, asla tam anlamı ile insanlara devlette iş imkânı vermiş olmayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir