Teğmen Maaşları 2016

06 Kasım 2015 Cuma, 21:00
Teğmen Maaşları 2016

Yeni Yılda Teğmen Maaşları Nasıl Olacak, Hangi Oranda Zam Yapılacak? İşte Detaylar…Teğmenler Türk silahlı kuvvetleri içerisinde en düşük rütbeye sahip kişilerdir. Asteğmenler de bu rütbede sayılırlar ancak asteğmenlerin süresi bittiğinde bir er gibi askeriyeden ayrıldıkları için bu kategoriye girmezler. Teğmen olabilmek için önceden askeri liselerden mezun kişilerden tercih ediyorlardı. Günümüz de ise 4 yıllık bir bölüm bitirmeniz ve sözleşmeli olarak askeriyeye başvurmanız yeterli oluyor. TSK sizi tercih ederse bu durumda teğmen olarak askeriye de görev alıyorsunuz. Eğer kalıcı olarak teğmen olmak istiyorsanız bununla ilgili sınava girip başarılı olmanız halinde kalıcı olarak teğmen olabilirsiniz.

Teğmen maaşları diğer devlet memurlarına uygulanan kanun gibi  %3 + %3 zam oranları geçerlidir. Devlet bu oranları değiştirebildiği için kesin oranlar açıklamalardan sonra belli olmaktadır. TSK’ya yeni katılmış bir teğmenin 2016 yılında ki maaşı 2,500 – 3000 TL arasında değişmektedir. Teğmenin görev yaptığı bölgeye göre bu maaş miktarı değişmektedir. Doğu tarafında görev yapıyorsa bölgenin şartlarına göre 500 – 1250 TL arasında ek ödeme alabilmektedir. Her sene yapılan zamlar ile beraber maaşı da artmaktadır. Senenin ilk altı ayında %3 diğer kalan altı ayında ise yine %3 oranında zam yapılmaktadır.

Teğmenler de diğer devlet memurları gibi kanuna göre aile yardımından yararlanabilmektedir. Ailesi olan bir teğmen sadece eşi var ise 100 – 170 TL civarı ödeme almaktadır. Çocukları var ise 50 – 100 TL aralığında öğrenim durumlarına göre değişmektedir. Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.