İşkur’a Nasıl Kayıt Olunur?

İşkur’a kayıt olmak isteyenler ister internet sitesinden isterlerse de ofislere giderek kayıt yaptırabilirler.İşkur’a Nasıl Kayıt Olunur?

İşkur’a kayıt olmak isteyenler ister internet sitesinden isterlerse de ofislere giderek kayıt yaptırabilirler. Burada kendilerine yönetilecek olan soruları cevaplayacak ve nasıl bir iş aradıklarını da ayrıca belirtecekler. İnternet üzerinden başvurmak isteyenler ilk olarak girdikleri zaman karşılarına çıkacak olan sözleşmeyi okumalılar. Sözleşmeyi okuyup eğer kabul ediyorlarsa “ onaylıyorum “ butonuna basarak sözleşmeyi onaylayabilir ve kayıt aşamasının devamına geçebilirler. Burada isim, soy isim, doğum tarihi, baba adı gibi bilgiler sorulmaktadır. Buraları doldurduktan sonra karşılarına çıkacak olan soruları cevaplamaları gerekmektedir. Hastalıklarının olup olmadığını hangi yönde becerilerinin olduklarını, bitirdikleri okul ya da bitirdikleri üniversiteye kadar birçok bilgi burada sorulmaktadır. Çünkü ilerleyen zamanlarda doğru iş verebilmek adına bu bilgilere ihtiyaçları olacaktır.

Ofislerine gittiğiniz zaman ise bunları form doldurarak yapacak ve kendinize bir kayıt oluşturacaksınız. Kaydınız orada durduğu sürece her zaman iş alabilme imkanınız olacaktır. Zaten sizlere uygun bir iş olduğu zaman İşkur tarafından SMS ya da telefon yolu ile size ulaşarak nasıl bir iş yapacağınızı bildiriyorlar. Eğer haber aldıktan hemen sonra dönüş yaparsanız işi alma ihtimalinizde bulunmaktadır. Fakat ülkemizde İşkur’a kayıt yaptıran birçok kişi maalesef oradan gelen işleri beğenmemektedir. Herkes kendi mezun olduğu bölüme ya da kendi becerilerine yönelik işler aramaktadır. Bunun mümkün olmayacağını ise sizlere daha önceki makalelerimizde de uzun uzun anlatmıştık. Şunu diyebiliriz ki, buradan gelecek olan iş teklifi ile en kötü ihtimal ile asgari ücret alacaksınızdır. Bu parayı beğenmeme durumunuzda ise işsiz kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

Diğer yandan İşkur’a kayıt yaptıran insan sayısı ülkemizde oldukça fazladır. Herkes buraya başvuruda bulunuyor ve kayıt oluşturuyor. Maalesef insanlarımız iş aramak yerine buraya kayıt olarak buradan iş gelmesini bekliyor. Bu düşüncenin de son derece yanlış olduğunu, sadece buraya bel bağlamanın doğru olmadığını da ayrıca belirtmeliyiz. İşkur sadece bizlere iş bulma konusunda yardımcı olan ve iş bulma ihtimalimizi artıran bir kurumdur. Onun haricinde herhangi bir artı yönü maalesef bugüne kadar görülmemiştir ancak; insanlara bu durumu anlatmak maalesef mümkün olamıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir