İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Eski Türkiye döneminde kurmak çok zor iken artık iş kurmak oldukça kolay bir hale geldi.İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Eski Türkiye döneminde iş kurmak çok zor iken artık iş kurmak oldukça kolay bir hale geldi. Çünkü ekonominin düzelmesi ile birlikte insanlar daha çok para harcamaya başladı. Çok para harcanmanın avantajı da piyasa da nakit paranın çok sık dolanmasını sağlamaktır. Bu nedenle insanlar artık iş kurarken 10 kere değil sadece 2 kere düşünüyorlar. Rakamlara baktığımız zamanda Türkiye’de senede açılan iş yeri sayısı, kapatılan iş yeri sayısından çok daha fazladır. Peki, iş kurma kredisi nasıl alınır? İşte bu sorunun cevabını sizlerle beraber arayacağız.

İş kurmak istiyorsanız, öncelikle paraya ihtiyacınız olacaktır. Az bir para ile maalesef düzgün bir iş kuramayabilirsiniz. Bu yüzden bir miktar fazla paranızın olması yararlı olacaktır. Bunun için gerek bankalar gerekse devlet uygun krediler hazırlamaktadır. Bankalardan alacağınız krediler elbette ki faizli olacaktır. Her ne kadar düşük faiz oranları olsa dahi, sizler yine de yüksek miktarda parayı geri ödeme zorunda kalacaksınız. Bankaların uzun vadelerde kredi verdiği gerçeğini bir kenara atmamız mümkün olmayacaktır. Ama tabii ki karşılığında sizlerden bir ipotek gösterilmesini isteyeceklerdir. Sizlerde ya evinizi ya da bir malınızı ipotek yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün büyük bankaların birçoğu iş kurma kredisi adı altında krediler hazırlamaktadır. Bu kredilerin hemen hemen hepsinde cazip fırsatlar ve seçeneklerde bulunuyor. Fakat yine de çok fazla faiz ödeme istemiyorsanız, devletin vermekte olduğu kredileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu kredilere göz atacak olursak, devlet 30,000 TL ye kadar hibe krediler vermektedir. Eğer aklınızda enteresan ve güzel bir iş fikri var ise bunu yetkililer ile paylaşabilir ve katkı kredinizi alabilirsiniz.

Eğer devletten de kredi alamaz iseniz, diğer yollara başvurmanız gerekecektir. Diğer yollar ise daha gayri resmi yöntemlerdir. Bunlar arasında eş dosttan borç almak ya da bir şeylerinizi satmak olabilir. Yukarıda dediğimiz gibi bankalara bir şeylerinizi ipotek yaptırabilir ve kredi çekebilirsiniz. Çektiğiniz krediyi de yine uzun vadede ödeme şansınız olacaktır. Eğer kredinizi zamanınızda ödemezseniz de, bankanız ipotekli gayrimenkulünüzü hemen elinizden alacaktır. Bu yüzden de sizlere eşiniz ya da dostlarınızdan borç para almanızı tavsiye ediyoruz. Onlara geri ödeme yaparken zorlansanız bile derdinizi anlatabilirken bankalarda böyle bir şansınız olmayacaktır.

Özetleyecek olursak, bankalardan iş kredileri çekebilir ve işinizi kurabilirsiniz. Fakat bankalarda sizlerden çok çeşitli evraklar ve kredinizin boyutuna göre ipotekli bir yer isteyeceklerdir. Eğer bankalara güvenmiyorsanız ya da faiz ödemek istemiyorsanız, devletin vermekte olduğu hibe kredilere yani geri ödemesiz kredilere başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer o konuda da olumlu bir dönüş alamazsanız akrabalarınızdan yani yakın çevrenizden iş kurmak için borç kredi isteyebilirsiniz. Böylece işinizi daha rahat kurmuş olur, işiniz ile ilgilenirken aklınızda birde bankaya borç ödeme düşüncesi olmamış olur.

Bu yazının tüm hakları İsBilgisi.com’a aittir. “www.isbilgisi.com” biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir