İŞ GÖRÜŞMELERİNDE SORULAN ZOR SORULAR VE CEVAPLARI
Ana Sayfa İş Bilgileri 1 Eylül 2014 15:21:29

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE SORULAN ZOR SORULAR VE CEVAPLARI

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE SORULAN ZOR SORULAR VE CEVAPLARI

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE SORULAN SORULAR VE CEVAPLARIİŞ GÖRÜŞMELERİNDE SORULAN ZOR SORULAR VE CEVAPLARI

Birçoğumuzun iş görüşmelerine gittiğimiz zaman karşılaştığı klasik sorular vardır. Bu sorular ile işverenler bizlerin ne kadar çalışkan olduğunu, ne kadar bu iş için istekli olduğunu ve en önemlisi de bu işin için ne kadar uygun olduğumuzu ölçmek için yapılmaktadır. Bu sorulara eğer işverenlerin istedikleri cevapları verirsek, işe girme olasılığımız çok daha fazla olacaktır. Bu sorular da genellikle mülakatlarda sorulmakta ve insanların sadece cevapları değil, aynı zamanda cevap verirken kullandıkları beden dili de son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı bu sorulara göz atmanız ve işe gitmeden önce fikir edinmeniz yararınıza olacaktır. 

EN ZAYIF YÖNÜNÜZ NEDİR?

Böyle bir soru ile karşılaştığınız zaman sizlerden dürüst cevaplar beklenir ancak; dürüst cevaplar ile de sizlerin bu zayıf yönleriniz araştırılır. Bu sayede sizlerin bu iş için uygun olup olmadığını ölçülür. Bu sebepten dolayı da kesinlikle gireceğiniz bu iş ile ilgili zayıflıklardan bahsetmemelisiniz. Aksi halde işveren sizden tam verim alamayacağını düşüneceği için işe alımınız çok daha zorlaşacaktır. Daha çok zayıf olmadığınız yönlerden bahsedebilir ve zayıf olduğunuz yönleri bu cevaplarınızdan çıkartılmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece işe girme olasılığınızda artacaktır. 

ALMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ MAAŞ NE KADARDIR?

Bu soruya iki türlü cevap verebilirsiniz. Eğer iş görüşmesine gittiğiniz yerde iyi bir pozisyonda görev alacaksanız kendinize yüksek bir rakam söyleyebilirsiniz. Böylece hem kendinizi küçülmemiş olur hem de aynı zamanda kendi kalitenizi ortaya koymuş olursunuz. Eğer düşük bir fiyat söylerseniz de kendi kalitenizi indirmiş olursunuz. Fakat diğer yandan fazla para istemek belki de işverenin aklından geçen fiyatın çok üstünde olabilir. Bu nedenle de işveren size iş veremeyeceğini düşünüp, mülakatı hemen geçiştirebilir.

NEDEN SİZİ TERCİH ETMELİYİZ? DİĞER ADAYLARDAN FARKINIZ NEDİR?

İşte bu iki soru belki de mülakatın en can alıcı noktaları olabilir. Bu sebepten dolayı da bu soruya cevap verirken haklı nedenlerinizin olması gerekmektedir. Örneğin gerçekten kimsede bulunmayan ya da az bulunan bir özelliğiniz var ise bunları öne sürmelisiniz. Vermiş olduğunu özgeçmişinizde de eğer bu özellikleriniz yer alıyor ise kendinizi kanıtlamış olur ve işi kapma aşamasına yaklaşırsınız. Özellikle grup çalışmalarında başarılı olmak, psikolojik anlamda belgelerinizin olması ya da diğer becerilerinizi destekleyen bazı sertifikalarınızın olması sizi daha güçlü bir insan yapacaktır.

ESKİ İŞİNİZDE SEVMEDİĞİNİZ ŞEYLER NELERDİR?

Bu soru o kadar tehlikelidir ki, eğer yanlış bir cevap verirseniz elenmemeniz içten bile değildir. Çünkü eski işinizde sevmediğiniz şeylerin burada da karşınıza çıkmaması gibi bir durum olamaz. İşveren hoşlanmadığınız ama mecbur kalmanız gereken şeyleri bilirse sizi ona göre işe seçecektir. Örneğin grup çalışmalarından nefret ettiğinizi eğer işveren bilirse ve bu iş yerinde de sık sık grup çalışmalarının olacağını bilirse sizi eleyebilir. Bu nedenle hoşlanmadığınız şeyleri daha çok işe odaklı değil de nesnesel olarak seçmelisiniz. Bu sayede elenmekten yırtmış olabilirsiniz.

KENDİNİZİ İLERİDE NEREDE HANGİ POZİSYONDA GÖRÜYORSUNUZ?

Bu soru karşısında kesinlikle tereddüt içerisinde olmamalı ve kesin net cevaplar vermelisiniz. Gelecekte kendini bir yerlerde hayal edemeyen kişiler belirsiz kişiler olarak düşünüleceği için işe alınmazlar. Bir ideali için çalışacak olan kişiler hırslı ve istekli kişilerdir. Bu nedenle de bu soruya kesin ve net cevaplar vermeli ve kendinizi nerede görmek istiyorsanız söylemelisiniz. İnatçı olduğunuzu görmek işverene karşı sizi istekli gösterecektir. Bu duyguyu fazla da abartmadan karşı tarafa hissettirebilirsiniz. Çok uçuk cevaplarda elbette ters tepkilere yol açacaktır. Bu soru karşısında cevaplarınız yeni çalışacağınız iş üzerine olmalıdır aksi halde mülakatta elenebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.