İş Bulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Nasıl İş Bulabilirim?İş Bulmak İçin Ne Yapmalıyım?

İş bulma konusunda ciddi sıkıntılar çeken insanlarımız maalesef kendilerini tam olarak ifade edemiyorlar. Bugün bulma konusunda sıkıntı yaşayan insanların %40ı nereye başvuracağını ve nerelerden iş bulabileceğini maalesef bilmiyor. Bu nedenle de işsizlik oranı ülkemizde artmaya devam etmektedir. İş arayan insanlar ile işveren insanları bir araya getirmek için yüzlerce site ve birçok kuruluş çalışmaktadır. Fakat insanlar sadece İşkur gibi büyük ama yetersiz bir kuruma bağlı kalıyor ya da dışarıda sokak sokak gezerek iş bulmaya çalışıyorlar. Bunun yanlış olduğunu ve artık internet çağından işverenlerinde iş arayanlarında internet üzerinden bu işleri yürüttüğünü söyleyebiliriz. Eğer iş bulmak için ne yapmalıyım sorusunu kendinize sorduysanız ya da soruyorsanız, bu makalemizi dikkatlice okumalı ve makalemizden çıkarımlar yapmalısınız. Makalemizin sonrasında iş bulamayanların ya da iş bulmak için ne yapacağını bilmeyenlerin sayısında ciddi şekilde bir azalma olacaktır.

İş bulmak isteyenler ilk olarak elbette kendilerine İşkur’da bir kayıt oluşturmalı ve buraya tüm bilgilerini ve özelliklerini eksiksiz vererek burada bir kayıtlarının olmasını sağlamalılardır. Daha sonrasında ise internete girerek internet üzerindeki birçok siteye kayıt olabilirler. Özellikle büyük şirketlerin yürütmekte olduğu bu siteler sayesinde kısa zaman içerisinde bir iş bulmanız neredeyse imkansız diyebiliriz. Üye olduktan sonra buralara da aynı şekilde bir CV bırakacak ve işin size gelmesini bekleyeceksiniz. Zaten bu internet siteleri üzerinde kimin profilinize girdiğini ve kaç kere baktığını görebiliyorsunuz. Bu denli iyi ve kaliteli bir hizmet veren iş bulma siteleri kesinlikle sizin imdadınıza yetişebilir. İnternet sitesi ve İşkur’a kayıt bıraktıktan sonra artık yapmanız gereken kendi çabanızdır. Kendi çabanız ile gazetelere bakabilirsiniz. Yine diğer şekilde internet üzerinden işin size gelmesini beklemez ve siz işe gidersiniz. İnternet üzerinde de iş arayanlar sitelere ilan verebiliyorlar. Bu ilanlara bakabilir ve içerisinde size uygun olana hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Birçok kişi sadece buralara kayıtlar bırakıp kendisi iş aramadığı için iş bulamıyor.

Kısaca özetleyecek olursak iş bulmak isteyenler ilk olarak birkaç yere CVlerini bırakmalı ve daha sonrasında kendileri de ayrıca iş arayışına girmelilerdir. Sadece CV bırakmak ya da internet sitelerine üye olmak maalesef yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bu soruyu soranlar artık ne yapmaları gerektiklerini biliyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir