İş ararken nelere dikkat etmeliyiz?
Ana Sayfa İş Bilgileri 29 Mart 2015 21:36:43

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz?

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz?

İş ararken nelere dikkat edilmeli?

İŞ ARARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

İş yaşamı özellikle yeni mezun olan kişiler için kabus olabiliyor. İş hayatına başlamak bir yana iş ararken bile stres olan insanlar ne şekilde iş araması gerekiyor bilmiyorlar. Özellikle iş vasfı az olan kişilerin sıklıkla sorun yaşadığı bu durumlarda bazı tavsiyelerimiz olacaktır.

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz diye sizlere sorsak acaba kendinize ne cevap verirdiniz. Eminiz ki kendinize göre sebepleriniz ve cevaplarınız vardır ancak; uzman tavsiyelerine kulak vermenizde de fayda var diyelim ve nelere dikkat etmelisiniz bu konuya hemen açıklık getirelim.

Öncelikle iş ararken dikkat edilmesi gerekenler arasında en üst sırada kendi mesleğiniz yer almaktadır. Bugün insanlar mezun oldukları bölüm ile ilgili iş bulamadıkları zaman başka iş kollarına yöneliyorlar. Bu durum belki kısa vadede çok etkilemese de uzun vadede insanlara çok zor gelmektedir. İnsanlar sadece para kazanma odaklı iş hayatını gözlemlediği için hiç kimse kendi geleceğini ya da mesleğini düşünmemektedir.

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz dedik. Dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin kendinize uygun olup olmadığının önemi çok büyükken aynı zamanda sevip sevmemenizde son derece önemlidir. İnsanlar artık maalesef kendi sevdikleri meslekler ya da işler yerine daha çok hangisi para kazandırıyorsa onu tercih ediyorlar. Paranın her şey olmadığı bu dünyada çok para kazanıyorum diye beğendiğiniz o işten bıkmanız kuvvetle muhtemeldir diyebiliriz.

Diğer yandan dikkat etmeniz gereken yine bazı şeyler bulunmaktadır. Bunları ise sizlere maddeler halinde açarak anlatacağız.

OKUL HAYATINIZDA NELERE İMZA ATTIYSANIZ PAYLAŞIN

Okul hayatı insan kaynakları uzmanları ve şirketler için son derece önemlidir. Özellikle okul hayatında başarılı olan insanları dikkatli bir şekilde incelemeye alan şirketler, öğrencilerin üniversite hayatları boyunca neler yaptıklarını bilmek istiyorlar. Özellikle öğrenci kulüpleri ya da etkinliklere katıldıysanız bunları belirtmelisiniz.

Öğrenci hayatı belki sizler için çok önemli gibi gözükmese de firmalar öğrenci zamanında sizlerin hangi işler ile meşgul olduğunu ve çalıştığını bilmek isterler. Özellikle de kendinizi geliştirmek adına katıldığınız çalışmalar, aldığınız sertifikalar ve çok daha fazlası şirketler için ilk derece önemlidir. Aynı zamanda yaptığınız ya da yapmaya devam ettiğiniz hayır işleri, yardım işleri ya da gönüllü çalışmalarınız var ise bunları da şirketlere belirtmelisiniz. İş ararken sizlere çok ciddi derecede yardımcı olacaktır.

YABANCI DİLLERİNİZİ ARTIRIN

İş ararken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise diğer insanlardan ne kadar önde olduğunuzdur. Belki diğer adaylardan çok fazla sertifikanız ya da beceriniz olmayabilir ancak; İngilizce haricinde bildiğiniz her dil sizi iş ararken öne geçirecektir. Özellikle Çinçe, Rusça ve Arapça gibi dillere önem verilmesi iş ararken tüm adayları bir sıra atlatacaktır.

Ülkemizde çok iyi derecede İngilizce bilmek artık sıradanlık halini almış olup, şirketler ve İK uzmanları kişilere İngilizce haricinde hangi dilleri bildiklerini soruyorlar. İngilizcenizin yanına ekstradan bir yabancı dil katmış iseniz ne mutlu sizlere ama katmadıysanız o zaman şansınızın biraz daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

SİGORTALI İŞLERİ TERCİH EDİN

Tercih edeceğiniz işiniz de mutlaka ama mutlaka sigorta olup olmadığına bakın. Küçük bir işten en üst kademedeki büyük işe kadar herkesin bakması gereken sigorta mevzusu, son derece önemli bir konu olup, bugün çok üst düzey çalışan kişilerin bile bazen sigortaları yapılmayabiliyor. Eğer yaptırma şansınız var ise özel sigorta içinde ayrıca bastırabilirsiniz. Eğer kalifiye bir eleman olduğunuzu düşünüyorsanız sadece normal sigorta değil özel sigorta içinde bastırabilirsiniz.

Sigortanın adı üstünde sizin hayatınızın sigortası olması son derece önemli bir konu olması ile birlikte sizin geleceğiniz için son derece önemlidir.

REFERANS

Referans konusu İK uzmanları için önemli bir konu olup, mutlaka sorulacak bir sorudur. Özellikle üniversite eğitimi almış olan kişiler için önemli bir soru olan referans konusu cevapsız kalırsa kötü olabilir. Kendinize referanslar oluşturmalı ve aklınıza gelen kişilerin listesini çıkartmalısınız. Özellikle referansı olmayan kişilerin zorlandığı bu konuda birilerini referans göstermek sizin yararınıza olacaktır.

Referans olan kişilerin kesin iş bulacağını söylememiz doğru olmaz. Çok sağlam referanslara sahip olan kişiler bile iş bulamıyor ve uzun bir süre işsiz gezebiliyor. Referansınızın yanında referansınız ile aranızdaki bağıda anlatmanız son derece önemlidir.

MÜLAKATLAR

Mülakatlar iş ararken en önemli konu mülakattır. Eğer mülakat aşamasına kadar geldiyseniz ve sizinle birden fazla mülakat yapılıyor ise bu konuya ayrıca önem vermelisiniz. Özellikle ilk defa mülakata girecek olanların dikkat etmesi gerekenleri ise şu şekilde sıralayabilirsiniz.

– DIŞ GÖRÜNÜŞ,

– KONUŞMA TARZI,

– OTURMA – KALKMA,

– SAMİMİ SOHBET,

– DOĞRULUK.

Mülakat sırasında dikkat edilmesi gereken konular bunlar olup, bunların tamamını birleştirdiğimiz zaman ise mülakatın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. İş ararken insanların en çok zorlandığı yer olan mülakat kısmı zor soruların sorulduğu yer olabiliyor. Sizin bu işi hak edip hak etmediğiniz konusuna mülakat esnasında karar verecek olan firmalar mülakatın başarılı bir şekilde geçip geçmediğini üstlerine bildireceklerdir.

İş ararken dikkat etmemiz gerekenleri bu şekilde sıralarken, eğer işinize gereken önemi verirseniz ilerleyen zamanlarda da başarılı olabilirsiniz. İş arayanların en çok düştüğü hata doğru işi bulamamaktır. Bu sebepten dolayı öncelikle hangi işi aradığınızı iyi bilmelisiniz. Yanlış iş arayan kişiler uzun süre işsiz kaldıkları gibi kendi alanlarında da başarılı olma şanslarını yitireceklerdir.

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz diye merak edenler için yine sıralayacağımız bazı konular bulunuyor. Bunlar ise şöyle şekillenmektedir.

İYİ BİR CV HAZIRLAYIN

İyi bir CV hazırlamak iş ararken herkesi yapması gereken bir şey diyebiliriz. Özellikle CV hazırlama konusunda birçok kişinin profesyonel yardım aldığını ve hatta para bile ödediğini söylemek mümkün. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken konular doğruları yazmak ve açıklayıcı olmaktır. Eğer hiç yapmadığınız bir sporu ya da hiç bulunmadığınız bir yerde bulunduğunuzu yazarsanız sizin için pekiyi olmayacaktır. Bu söylediklerimiz gibi birçok konu bulunmaktadır. Bu konulara dikkat edilirse herhangi bir sıkıntı olmayacağı gibi CV hazırlama konusunda da başarılı sayılacaksınız. Özellikle CV hazırlamada yanlışlara düşenlerin iş ararken çok zorlandığını söyleyebiliriz.

İş için başvuruda bulunduğunuz zaman sizin şahsınızı değil öncelikle hazırlamış olduğunuz CVnize bakılacak ve ona göre değerlendirme yapılacaktır. Eğer iyi bir CVye sahipseniz zaten direkt olarak işe alınırsınız.

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz başlığı ile ilgili bunları yazabilirken sizlere tavsiye olarak dikkat etmeniz gereken diğer konuları ise şu şekilde devam ettirebiliriz.

ÇALIŞMA POZİSYONUNUZ

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz diye sorduktan sonra sizlere bir de şirket pozisyonunuz hakkında bilgi vermek isteriz. İş ararken ilk başlarda çok yukarılarda iş aramamalı ve daha aşağılardan başlayacak şekilde işlere bakmalısınız. Birçok kişi elbette ilk mezun olduğunda ya da ilk iş hayatına girdiğinde çok para kazanmak ya da daha yüksek seviyelerden işe girmek isteyebilir ancak; bu ne kadar mantıklı olur bilemiyoruz. Birçok kişi öncelikle düşük mevkilerden başladıktan sonra yükselmiş ve zamanla hem maaşı hem de konumu artmıştır. Sizlerde fazla yukarılarda uçmadan daha alçaktan giderek bir iş arayabilirsiniz.

Aynı şekilde bir şirket tarafından çağırılmaya gittiğiniz zamanda fazla yükseklere çıkmadan ama aynı zamanda kendinizi de fazla süründürmeden bir pozisyon ya da maaş belirtmelisiniz. Her iki durumunda zararlı olduğu bu durum karşısında birçok kişi ne diyeceğini bilemiyor.

Çalışma pozisyonunuz her ne kadar önemli olsa da iş bulma konusunda ilk başlarda fazla önemli değildir. Herkesin rahatlıkla iş bulabilmesi için ilk başlarda biraz zorlanması hem firmalar tarafından mantıklı bir durum olarak görülmekte hem de biraz da iş ciddiyeti bakımından ısrarla istenmektedir.

KONUŞMA ŞEKLİNİZİ DÜZELTİN

Sizlere daha önceki birçok konumuzda da ilk 7 saniyenin çok önemli olduğunu ve insanlarla olan ilişkinizin ilk 7 saniye içerisinde şekilleneceğini anlatmıştık. İşte tamda bu sebepten dolayı sizlere daha dikkatli olmanızı ve konuşma şeklinizi düzeltmenizi öneriyoruz. Özellikle konuşma konusunda sıkıntısı olan kişilerin İK uzmanları ya da firma sahipleri ile görüşmesi sırasında dikkat etmesi gereken bir konu olan konuşma sizin tüm benliğinizi ortaya koyacaktır.

Konuşma şeklini düzeltmesi gereken kişiler özellikle iyi bir hatip olmayan kişiler için geçerlidir. Şirketler genellikle iyi konuşan ya da konuşma konusunda sıkıntısı olmayan kişileri tercih edeler. Eğer sizin bu şekilde bir sorununuz var ise kesinlikle bu sorunu en kısa sürede halledin ve o şekilde iş aramaya başlayın.

İş ararken dikkat edilmesi gereken şeyler bu şekilde olup tüm bunların hepsini gerçekleştirmeden kesinlikle iş aramaya başlamayın. Birçok kişi iş aramaya hazırlıksız çıktığı için her seferinde direkten dönmektedir. En büyük sebebi ise iş ararken nelerle karşılaşacağını bilmemesidir. Bu sebepten dolayı iş arayan insanlara en çok nelere dikkat etmeleri gerektikleri hakkında bilgi verdik ve bunları tek tek maddeler halinde özetledi. Özellikle günümüzde işsizliğin artması ve birçok kişi tarafından da iş aranıyor olması bizleri bu makaleyi yazmaya mecbur bırakmıştır. Sizlerde bu makale sayesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini kolayca öğrenebilir ve belki de iş bulma yolunda daha hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.