İş Arama

İş araması yapanlar genellikle gazete ve dışarıda asılı olan ilanlara bakarken artık aramaları internet üzerinden yapılmaktadır.İş Arama

İş araması yapanlar genellikle gazete ve dışarıda asılı olan ilanlara bakarken artık iş aramaları internet üzerinden yapılmaktadır. İş araması yapanlar internet üzerinde öncelikle kendisine bir profil oluşturur ve o profil ile iş başvurularını yapar. Kendisi bazen iş başvurularında bulunurken bazen de işler bu kişilere gelmektedir. Özellikle profiliniz iyi ise işverenler sizleri bulabilir ve sizlere iş tekliflerinde bulunabilirler.

İş arama yapanlar internet üzerinden daha kolay iş buldukları için genellikle insanlarda bu sanal ortamı tercih etmektedirler. Çoğu zamanda insanlar sanal ortamı beğenmemektedir. Fakat iş araması yapıldığı zaman ve iş bulunduğu zamanda sanal ortama olan rağbet artmaktadır.

İş araması yapacak olanların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise internet sitelerinin bilgilerini kullandıklarıdır. O nedenle internet üzerindeki bilinmedik her siteye bilgiler verilmemelidir. Özellikle de kişisel ve özel bilgilerinizi ve de kimlik bilgileriniz gibi değiştirilemeyen bilgilerinizi sıkı bir şekilde korumalı ve kesinlikle bu internet sitelerine ya da işverenlere vermemelisiniz. İş araması yapacak olanların dikkat etmeleri bir diğer konu ise yapılacak olan sözleşmelerdir. Sözleşme kesinlikle yapılmamalı ve şartlar ciddi şekilde incelenmelidir. Eğer şartlar tam sağlanmıyorsa kesinlikle imza atmamalısınız. Bugün iş araması yapanların %15lik kısmı sözleşme yaptığı için işten çıkamamaktadır. Bu nedenle de hemen sözleşme yapmamalı ve sözleşmelere son derece dikkat etmelisiniz.

Bu hususlara dikkat edildiği zaman iş araması daha kolay ve daha zevkli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir