TÜSEB'e Personel Alımı Nasıl Olacak?
Ana Sayfa Haber 26 Kasım 2014 22:17:55

TÜSEB’e Personel Alımı Nasıl Olacak?

Tüye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının kurulmasını öngören kanun geçtiğimiz gün resmi gazetede yayımlanarak hayata geçti.TÜSEB‘e Personel Alımı Nasıl Olacak?

Tüye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının kurulmasını öngören kanun geçtiğimiz gün resmi gazetede yayımlanarak hayata geçti.

25 Kasım 2015 tarihinden itibaren kurulmuş olan TÜSEB altında 6 tane enstitü kurulmuş olup, eğer ihtiyaç duyulursa bu rakam daha da fazla artırılabilecek.

Başkanlığa tahsis edilen kadro sayısı ile 6569 sayılı kanuna göre eğer ihtiyaç duyulursa sadece işçi statüsünde personel çalışabilecek. 400 personel alacak olan kurumda alımlar şu şekilde yapılacaktır.

Başkan (1), Başkan Yardımcısı (2) Enstitü Başkanı(6), Genel Sekreter(1), Akademisyen Profesör ve Doçent (60), Araştırmacı Doktora Derecesine Sahip (90), Uzman Yüksek Lisans Derecesine Sahip (120) ve İdari Teknik ve Sağlık Personeli (120) olmak üzere toplamda 400 kişi burada çalışmaya başlayacak.

ÜST DÜZEY KADROLAR İÇİN GEREKLİ OLAN NİTELİKLER

Başkan, başkan yardımcıları, genel sekreter ve enstitü başkanlarının en az doçentlik derecesine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden en az birini çok iyi derece biliyor olması gerekmektedir. Aranan nitelikler yönetim kurulu tarafından belirlenecektir.

ÜCRETLERİNİ BAKANLAR KURULU BELİRLEYECEK

Başkan ve diğer personelin ücreti ile diğer mali haklar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek olup, bakanlar kurulunun kararı ile tanzim edilecektir.

Tüm bunlarla beraber aynı zamanda kamuda çalışan personele de görev verilebilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele, kurumlarının izni ile akreditasyon faaliyetlerine yönelik görev verilebilir. Bunlara görevleri karşılığı ödenecek ücret, (3.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir.

İŞE ALIM VE DİĞER ÖZGÜN HAKLAR

Çalışacakların nitelikleri, işe alınmaları ve görevlendirilmeleri, performans değerleri ve disiplin gibi işlemler Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Yönetim Kurulunun onayı ile başkanlık tarafından belirlenecektir. Aynı zamanda aylık izin, aylık ücret ve diğer mali ve sosyal haklarda aynı şekilde belirlenecektir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.