TÜMSİAD Genel Kurulu
Ana Sayfa Haber 1 Şubat 2015 08:54:13

TÜMSİAD Genel Kurulu

TÜMSİAD Genel Kurulu

“Yeni anayasa ile birlikte memur işçi ayrımını da ortadan kaldırmak lazım. Aynen gelişmiş ülkelerdeki gibi çalışanlar sistemini getirmek suretiyle bu işi ilerletmek lazım”TÜMSİAD Genel Kurulu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (5)

-“Yeni anayasa ile birlikte memur işçi ayrımını da ortadan kaldırmak lazım. Aynen gelişmiş ülkelerdeki gibi çalışanlar sistemini getirmek suretiyle bu işi ilerletmek lazım”

-“Bu Yeni Türkiye içerisinde de takdir edersiniz ki hızı artıracak bir sistem değişikliğine şiddetle ihtiyaç vardır. Bu sistem değişikliği bir defa ayaklarımızı prangalardan kurtaracaktır. Haziran 7, Türkiye’nin adeta bir kırılma noktasıdır”

-“Yeni bir anayasa, yeni bir idare sistemi inanın Türkiye ekonomisinin de demokrasinin de siyasetin de üzerindeki tüm yükleri kaldıracaktır”

-“Türkiye’yi şahlandıracak yeni anayasayı artık yazalım ve başkanlık sistemini artık daha etraflıca tartışmaya başlayalım, Türkiye’nin şanına yakışır bir idari sistemi inşa edelim”

İSTANBUL (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni anayasa ile birlikte memur işçi ayrımını da ortadan kaldırmak lazım. Aynen gelişmiş ülkelerdeki gibi çalışanlar sistemini getirmek suretiyle bu işi ilerletmek lazım” dedi.

Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, 2023 hedeflerine ulaşacaklarını, bu yolun yolcusu, bu mücadelenin neferi olmaktan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Uzun ince bir yolda gece gündüz gittiklerini ve gitmeye devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, 2023’e yaklaşırken yeni bir anayasanın ne büyük bir ihtiyaç olduğunu görmek durumunda olduklarına vurgu yaptı.

Erdoğan, bu yeni anayasa içerisinde şüphesiz ki bir “Yeni Türkiye” hedefi olduğunu ifade ederek, “Bu Yeni Türkiye içerisinde de takdir edersiniz ki hızı artıracak bir sistem değişikliğine şiddetle ihtiyaç vardır. Bu sistem değişikliği bir defa ayaklarımızı prangalardan kurtaracaktır. Dün Kırşehir’de de söyledim, burada da söylüyorum; Haziran 7, Türkiye’nin adeta bir kırılma noktasıdır. Ve bu seçimlerde inanıyorum ki 400’ü alan iktidar yeni anayasayı da kuracaktır, hazırlayacaktır, yeni Türkiye’nin de temel taşlarını döşeyecektir. Bunu böyle görmemiz lazım” diye konuştu.

Bu yüzden TÜMSİAD, ASKON ve MÜSİAD gibi birçok sivil toplum kuruluşuna çok büyük görevler düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011 seçimlerinin yapıldığı günün akşamı yeni bir anayasa ihtiyacını hatırlattığını, bunun için mücadele edecekleri sözünü verdiğini anlattı.

“Çünkü bizim yeni anayasa çalışmalarımız içerisinde en önemli başlıklardan bir tanesi de bizim ‘başkanlık sistemi’ olayıydı. Hızlı gitmemiz gerekiyordu, seri kararlar almamız gerekiyordu” diyen Erdoğan, sözlerini şyle sürdürdü:

“Düşünebiliyor musunuz? Birisini görevden alıyorsunuz işte şimdi bu paralelcilerle olan işlerde. Siz bir taraftan alıyorsunuz yargı bir taraftan geri iade ediyor, siz alıyorsunuz onlar iade ediyor. Böyle devlet idare edilir mi? Burada özel sektör var. İki şeyiniz vardır. İhbar tazminatını ödersiniz, kıdem tazminatını ödersiniz. Memnun değilsiniz kapıya koyarsınız. Öyle mi? İlanihaye çalıştırmaya mecbur musunuz? Bu yeni anayasa ile birlikte memur işçi ayrımını da ortadan kaldırmak lazım. Aynen gelişmiş ülkelerdeki gibi çalışanlar sistemini getirmek suretiyle bu işi ilerletmek lazım.

Bizim yeni bir anayasayı artık Türkiye’ye, milletimize kazandırmamız kaçınılmaz hale gelmiştir. Yeni bir anayasa, yeni bir idare sistemi inanın Türkiye ekonomisinin de demokrasinin de siyasetin de üzerindeki tüm yükleri kaldıracaktır. Bunu daha fazla ertelememek gerekir. Önümüzdeki seçimlerin yeni bir anayasayı merkezine alması yeni bir anayasayı yazacak şekilde teşekkül etmesi Türkiye’yi 2013 hedefleriyle buluşturacak yegane yoldur, yöntemdir. Bunu artık başarmak zorundayız.”

-“Yeni anayasa Türkiye’yi şahlandıracak”

Erdoğan, yeni Türkiye için yeni anayasayı yazma yolunda en başta ekonominin ayağındaki prangaların atılması gerektiğine vurgu yaparak, başta TÜMSİAD olmak üzere ekonominin içinde demokrasiye ve Türkiye’ye gönül vermiş herkesi seçimler öncesinde bu meseleye daha fazla yoğunlaşmaya davet etti.

“Türkiye’yi şahlandıracak yeni anayasayı artık yazalım ve başkanlık sistemini artık daha etraflıca tartışmaya başlayalım, Türkiye’nin şanına yakışır bir idari sistemi inşa edelim” diyen Erdoğan, muhalefetin başkanlık sistemini istemediğini, öyleyse bu işin çok doğru olduğunu, işin bu kadar basit olduğunu söyledi.

Büyük devlet olabilmek için büyük dönüşümleri gerçekleştirmek zorunda olduklarının altını çizen Erdoğan, 7 Haziran’ın bu yönde bir milat olması için hep birlikte çok çalışacaklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye, demokrasiye, büyük Türkiye’ye katkıları nedeniyle TÜMSİAD’a teşekkür etti.

-Notlar

Konuşması sonrası Erdoğan’a, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan tarafından Somali’de bir kuruluşa yapılan yardımın çerçevelenmiş makbuzu hediye edildi.

Hediye takdiminden sonra dernek ve protokol üyeleri aile fotoğrafı çektirildi.

Genel kurula Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve çok sayıda iş adamı katıldı.

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.