THD Başkanı Çakar:

10 Mart 2015 Salı, 10:55
THD Başkanı Çakar:

“Şubat 2015 sonu itibariyle, bir yıllık dönemde tüketicinin gıda enflasyonu rekor düzeyde artış göstermiştir”THD Başkanı Çakar:

– “Şubat 2015 sonu itibariyle, bir yıllık dönemde tüketicinin gıda enflasyonu rekor düzeyde artış göstermiştir”

ANKARA (AA) – Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, şubat ayı sonu itibariyle, bir yıllık dönemde tüketicinin gıda enflasyonunun rekor düzeyde artış gösterdiğini ifade etti.

Çakar, yazılı açıklamasında, söz konusu dönemde memur, işçi ve emeklilerin 68 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçinin ise 54 temel gıda maddesinde satın alma güçlerinin düştüğünü ve yoksullaştıklarını belirtti.

Gıda enflasyonunda son bir yıldaki artış oranının TÜİK’e göre yüzde 13,7 olduğunu ifade eden Çakar, şunları kaydetti:

“Gıda enflasyonunda artış Türk-İş’e göre ise yüzde 15,67 olmuştur. TÜİK’e göre, son 12 aylık normal tüketici enflasyonu oranı yüzde 7,55’dir. Görülüyor ki gıda enflasyonu normal enflasyonun iki katı artmıştır. Son 12 yıl boyunca gıda enflasyonunda böyle bir artış görülmemiştir. Bu bir rekordur. TÜİK’in açlık sınırı rakamına göre, Türkiye’de 14 milyon dolayında kişi, Türk-İş’in açlık sınırı rakamına göre ise 54 milyon dolayında kişi açlık sınırında yaşamaktadır. Tüketiciler, zorunlu harcamaları olan kira, elektrik, yakıt, su, ulaşım ve okul masraflarını gıda harcamalarından keserek karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle de dar gelirli yoksul tüketiciler yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenemedikleri için çeşitli hastalıklara yakalanmaktadırlar.”

Uluslararası Tüketici Örgütünün, bu yıl 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle “Sağlıklı ve Yeterli Gıdaya Erişim” konusunu gündeme aldığını hatırlatan Çakar, dernek olarak o gün çeşitli etkinlikler yapacaklarını bildirdi.
AAYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.