Nasıl İş Bulabilirim?

İş Bulmanın Kolay YoluNasıl İş Bulabilirim?

İşi olmayanlar ya da arayanlar nasıl iş bulabilirim sorusu ile baş başa kalıyorlar. İş bulmak için artık eskilerde olduğu gibi kapı kapı gezmenize ya da sokaklarda ilan aramanıza gerek kalmıyor. Eskiden gazetelerin ilan sayfalarını açıp bakarken bugün artık internet üzerinden iş ilanlarına bakabiliyoruz. İnternet üzerinde kurulmuş olan büyük internet sitelerine iş sahipleri ilanlar veriyorlar. Sizlerde bu ilan sitelerini günlük hatta saatlik olarak takip etmeli ve kendinize göre bir iş aramalısınız. İlk olarak belirtmeliyiz ki, eğer belirli bir mesleğiniz ya da beceriniz var ise bunu kendi CVnize ekleyebilirsiniz. Bu internet sitelerinde ilk olarak kendinize bir profil oluşturursunuz. Profilinizde hangi iş ile ilişkiliği olduğunuz, özellikleriniz, yaşınız, askerlik durumunuz ve eğitim düzeyiniz gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler doğrultusundan sistem üzerinden bir arama yapabilirsiniz. İsterseniz oturduğunuz semtte isterseniz de farklı bir şehirde olacak şekilde iş arayabilirsiniz. Bu sayede iş bulma kolaylığını yaşamız olursunuz.

Nasıl iş bulabilirim sorusuna yukarda da belirttiğimiz gibi internet üzerinden diyerek cevap verebiliriz. Tabii ki bunun haricinde eski yöntemleri de kullanabilirsiniz. Eskilerde insanlar dükkânlara ya da cadde üzerine asılmış olan ilanlara bakarak iş alımlarının yapılacağı yerlere giderlerdi. Ancak artık internet çağına girmemiz ile hem firmalar hem de insanlar daha çabuk birbirleri ile iletişime geçebiliyorlar. Bu nedenle dışarıya çıkıp pek gezmeye de gerek kalmıyor. Bir diğer yöntem olan gazetede yavaş yavaş işlevini kaybetmeye başlıyor. Çünkü insanlar günlük haberleri bile internetten takip edip gazeteye bile bakma ihtiyacı duymuyorlar. Bu nedenle de iş ilanlarının gazetede azalması kaçınılmaz bir durum haline geliyor. Eğer sizlerde bizler gibi düşünüyor iseniz, hemen internet sitelerine girebilir ve kendinize uygun bir iş arayabilirsiniz. Bunların haricinde yine yakın çevrenizdeki insanlara da iş aradığınızı söyleyebilirsiniz. Fakat yakın çevrenizden önce siz internet üzerinden çok kolaylıkla işi bulabilirsiniz. Kısacası bizim işe gittiğimiz değil de işin bize geldiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu nedenle “ nasıl iş bulabilirim? “ sorusunun cevabını sizlere bu makalemiz ile birlikte bu şekilde verebiliyoruz.

Bu yazının tüm hakları İsBilgisi.com’a aittir. “www.isbilgisi.com” biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir