MİLYONLARCA KİŞİNİN BORCU SIFIRLANIYOR

08 Nisan 2015 Çarşamba, 15:07
MİLYONLARCA KİŞİNİN BORCU SIFIRLANIYOR

MİLYONLARCA KİŞİNİN BORCU SIFIRLANIYOR

Meclisten geçen İş Güvenliği paketi ile birlikte borcu olan 1.3 milyon Bağ-Kur’luya dondurma imkanı gelmiş oldu. Böylece Bağ-Kur borcu olanların borcu silinecek, hizmet yaptıkları süreler askıya alınacak ve bu kişiler ve aileleri sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecekler. Eğer bu kişilerin prim günleri yetiyor ise aynı zamanda kolayca emekli de olabilecekler. Hizmet süresi askıya alınan kişiler eğer ihtiyaç duyarlarsa ya da isterlerse bu süreyi yeniden canlandırabilecekler.

GSS ÖDEMESİ YOK

Bu kanun ile birlikte içerisinde bulunan kişilerin sigortaları yeniden başlatılacak. Eğer istenirse daha sonrasından bu süre yeniden ilave edilebilecek. Bu sırada sigortası durdurulan kişilere o arada boşlukta kesinlikle Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu çıkartılmayacak.

GEÇEN PAKET İLE GELEN YENİLİKLER

EMEKLİYE ZAM: Emekli maaşı bin lira altında olan kişilerin maaşları bin liraya kadar çıkartılacak. Bin lira olan kişilerin maaşları ise Temmuz ayında yapılacak olan yeni zam ile bin yüz lira olarak yenilenecektir. Aynı zamanda şuanda 65 lira yaşlılık maaşı veren devlet bu parayı 145 TL den 200 TL ye çıkartmış bulunmaktadır.

İŞÇİ BABALARA 5 GÜN İZİN: İşçi olanlara evlenmesi, çocuk sahibi olması ya da annesi, babası, kardeşi, eşinin veya çocuğunun ölümünde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde ise 5 gün izin verilecek.

EMEKLİDEN KESİLEN PRİM AZALDI: Emekli olduğu halde herhangi bir yerde çalıştığı beyan edenlerden şuanda kesilmekte olan %15lik oran bundan sonra %10 olarak düşürüldü ve %5lik bir indirime gidildi.Yorum yazın...


Diğer Güncel Haber ve İlanlar
isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.