İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURULARINDA DÜŞÜŞ

09 Nisan 2015 Perşembe, 12:50

Bildiğiniz gibi işsiz kalındığı zaman İŞKUR üzerinden işsizlik ödeneği başvuru yapılabiliyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURULARINDA DÜŞÜŞ

Bildiğiniz gibi işsiz kalındığı zaman İŞKUR üzerinden işsizlik ödeneği başvuru yapılabiliyor. İŞKUR verilerine göre ise Şubat 2015 de 37 bin 223 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Devlet Şubat ayı kapsamında işsiz olan bu kişilere toplamda 182 milyon 446 bin lira ödeme yaptı.

BAŞVURULARDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR

Başvurular geçen yıla göre yüzde 28 artarken, geçtiğimiz aya göre yüzde 27 düşüş yaşamıştır. Bu da demek oluyor ki, geçen aydan kalan işsiz birçok kimsenin yüzde 27si iş bulmuş demektir. Geçtiğimiz yıl ise toplamda 900 bin kişi işsizlik ödeneği alabilmek için İŞKUR’a başvuruda bulunmuştu. Uygun görünenlere toplamda 1,5 milyar TL’den fazla yapan devlet bu yıl daha az kişiye bu parayı vermektedir. Vermesinin sebebi ise bu konuda ki gelen taleplerin hem daha az olması hem de insanların yavaşça iş buluyor olmasıdır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Bir kişinin bu fondan yararlanabilmesi için öncelikli olarak kendi kusuru ve isteği haricinde işten çıkmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda işten çıkmadan son 120 gününde primlerinin düzgün yatmış olması, son yıl 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması ve işten çıktıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR bünyesine başvurmuş olması gerekmektedir.

İşsizlik sigortası primi ise yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet katkılarından oluşuyor. Bu sebepten dolayı eğer işsizlik ödeneğine başvurmak isterseniz yukarıda yer alan kriterleri yerine getirebilmiş olmalısınız.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.