HDP açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanlar için Genel Görüşme istedi

11 Mart 2015 Çarşamba, 18:12
HDP açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanlar için Genel Görüşme istedi

TBMM (AA) – HDP, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların koşullarının değerlendirilmesi için Meclis’te Genel Görüşme istedi.HDP açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanlar için Genel Görüşme istedi

TBMM (AA) – HDP, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların koşullarının değerlendirilmesi için Meclis’te Genel Görüşme istedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan önergenin gerekçesinde, 50 milyon kişinin açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşadığı ifade edildi.

Asgari ücretin 949 lira, memur maaşının 2 bin 114 lira olduğu belirtilen gerekçede, “Emek sendikalarının verilerine göre, geçtiğimiz şubat ayı itibariyle açlık sınırı bin 307 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 259 liradır” denildi.

Toplumun sosyal yardım harcamalarıyla ayakta kalmaya çalıştığı savunulan gerekçede, “Sosyal devlet ilkesine uygun, insan onuruna yakışır bir sosyal destek sistemi de kurulamamıştır. Hükümet, sosyal yardım harcamaları için 2015 Yılı Bütçesinde 32,9 milyar lira kaynak ayırdığını belirtmiştir. Asıl olarak eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik harcamalarının parçaları olarak görülmesi gereken ve ilgili bakanlıkların bütçelerinde yer alan bazı harcamalar, sanki ilave sosyal yardım harcamaları gibi sunulmaktadır” ifadesine yer verildi.
AAYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.