Harcırah talep eden "4/C'li personel" haklı bulundu
Ana Sayfa Haber 3 Mart 2015 10:40:57

Harcırah talep eden “4/C’li personel” haklı bulundu

Enerji Bir-Sen’in, “4/C’li olarak istihdam edilen personel”in harcırahları ile ilgili açtığı dava, Erzurum 1. İdare Mahkemesince haklı bulunduHarcırah talep eden “4/C’li personel” haklı bulundu

– Enerji Bir-Sen’in, “4/C’li olarak istihdam edilen personel”in harcırahları ile ilgili açtığı dava, Erzurum 1. İdare Mahkemesince haklı bulundu

ANKARA (AA) – Enerji Bir-Sen’in, 657 sayılı Kanun’a tabi “4/C’li olarak istihdam edilen personel”in harcırahları ile ilgili açtığı davanın Erzurum 1. İdare Mahkemesi tarafından haklı bulunduğu bildirildi.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, Enerji Bir-Sen’in, Bursa Devlet Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğünde çalışırken Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürlüğüne atanan ve yol harcırahlarından mahrum kalan 4/C’li üyesi adına açtığı dava, Erzurum 1. İdare Mahkemesi tarafından haklı bulundu.

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin iptaline, işlem nedeniyle idareye başvuru tarihi olan 11 Temmuz 2014 tarihinden itibaren yoksun kaldığı harcırahların hesaplanarak aynı tarihten itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine karar verdi.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Üyemizin durumuyla ilgili ortada bir haksızlık vardı. Erzurum 1. İdari Mahkemesinin verdiği karar, hukuksuzluğu ve haksızlığı ortadan kaldırmış oldu. Daha önce de 657’ye tabi 4/C’li personelin kamu konutlarından yararlanmasını mahkeme kararı ile sağlamıştık” ifadelerini kullandı.

– “4/C’li personel kadroya geçirilmeli”

4/C’li personelin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi noktasında kamu harcırahlarının önemli olduğunu belirten Tonbul, şunları kaydetti:

“657’ye tabi kurumlarda çalışan 4/C’li personele Koruyucu Giyim Yardımı sağladık. Yine, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığında istihdam edilen 4/C’li personele, aile yardımı verilmesi noktasında tereddütler de sendikamızın çabaları sonucu giderilmiştir. Konfederasyon olarak 4/C’li personelin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Ancak bu arkadaşların kadro dışında, kamu konut tahsisi, koruyucu giyim, aile yardımı ve harcırahlar gibi mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için de Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen olarak çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz”

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.