Erbil-Bağdat arasındaki petrol anlaşması
Ana Sayfa Haber 16 Şubat 2015 10:19:14

Erbil-Bağdat arasındaki petrol anlaşması

Erbil-Bağdat arasındaki petrol anlaşması

“İki yönetim, sağlanan petrol anlaşmasına bağlıdır. Bu konuda herhangi bir sorunumuz yok”ErbilBağdat arasındaki petrol anlaşması

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani:

“İki yönetim, sağlanan petrol anlaşmasına bağlıdır. Bu konuda herhangi bir sorunumuz yok”

-“Bağdat’ın elinde, anlaşmanın uygulanması için petrol satış fiyatlarındaki düşüşten ötürü yeteri miktarda para bulunmuyor”

BAĞDAT (AA) – Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için beraberindeki bir heyetle başkente giden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, daha önce varılan anlaşmaya bağlı olduklarını söyledi. Barzani, “Bağdat ile Erbil’in sağlanan petrol anlaşması konusunda herhangi bir sorunu yok” dedi.

Barzani ve beraberindeki heyet, Bağdat’a ulaştıktan sonra çeşitli temaslarda bulundu. Barzani, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile gerçekleşen uzun görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda kısa bir açıklama yapan Başbakan Barzani, iki yönetimin sağlanan petrol anlaşmasına bağlı kaldığını ifade ederek, bu konuda herhangi bir sorunun olmadığını kaydetti.

“Bağdat’ın elinde, anlaşmanın uygulanması için petrol satış fiyatlarındaki düşüşten ötürü yeteri miktarda para bulunmuyor” diyen Barzani, Irak Kürdistan yönetiminin anlaşmaya bağlı kalarak günlük 550 bin varil petrol ihraç edeceğinin altını çizdi.

IKBY heyetinde, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hewrami, Ekonomi Bakanı Rebaz Muhammet Hamlan, Planlama Bakanı Ali Sindi, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ve Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Amanc Rahim yer alıyor.

Merkezi hükümeti heyeti ise, Başbakan Haydar el-İbadi’nin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Dr. Roj Nuri Şawez, Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi, Planlama Bakanı Salman Cimeli, Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Dr. Mehdi Alak, Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyaz, Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Dr. Hamid Halaf, Enerjiden Sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’den oluşuyor.

Heyetlerarası toplantılara yarın da devam edileceği belirtiliyor. Yapılacak toplantılara iki yönetim arasında kurulan komisyon yetkililerinin katılacağı ifade ediliyor.

Erbil ile Bağdat arasında 2 Aralık 2014 tarihinde yapılan anlaşmaya göre, Kürt bölgesi Kerkük petrolü de dahil günlük 550 bin varili Türkiye’nin Ceyhan Limanı’na gönderecek. Belirlenen petrolün 300 bin varili Kerkük petrolü ve geri kalan 250 ise Kürdistan topraklarındaki petrol yataklarından ihraç edilecek. Irak hükümeti ise Erbil’in bütçeden yüzde 17’lik payını ödeyecek. Bunun yanında IKBY, Irak bütçesinden aldığı payının yanında Peşmerge güçleriyle memur maaşları için de ödenek tahsis edilmesi konusunda ısrarcı olmuş ve bu isteği Bağdat yönetimince yerine getirilmişti.

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.