Diyarbakır’da “Şeyh Said Kıyamının 90. Yıldönümü”

16 Şubat 2015 Pazartesi, 09:56
Diyarbakır'da "Şeyh Said Kıyamının 90. Yıldönümü"

DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır’da “Şeyh Said Kıyamının 90. Yıldönümü” nedeniyle bazı sivil toplum kuruluşlarınca basın açıklaması yapıldı.Diyarbakır’da “Şeyh Said Kıyamının 90. Yıldönümü”

DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır’da “Şeyh Said Kıyamının 90. Yıldönümü” nedeniyle bazı sivil toplum kuruluşlarınca basın açıklaması yapıldı.

Yenişehir ilçesindeki Ofis Camisi önünde bir araya gelen aralarında Memur- Sen, Mustazaflar Cemiyeti, Anadolu Gençlik Derneği ve İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin de bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşuna üye grup, ABD’de öldürülen 3 Müslüman genç için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Daha sonra sık sık tekbir getirip, slogan atarak AZC Plazaya kadar yürüyen grup adına açıklama yapan İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Şeyh Said’i rahmet, minnet ve şükranla yadettiklerini belirtti.

“Kendisi Kürt ve başkaldırısı Kürt bölgesinde başlamış olsa dahi Müslüman halkların selameti için bir duruş sergilemiştir” diyen Gökdemir, şunları kaydetti:

“Aslında Şeyh Said kıyamı küfre ve zulme karşı evrensel bir İslami kıyamdır. Şeyh Said kıyamını Kürtlere ve Kürtçülüğe has kılmak başta Şeyh Said ve onunla bu kıyamı gerçekleştirenlere yapılabilecek en büyük ihanettir.”

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla “Şeyh Said” ismi verilen meydanda da Şeyh Said Derneği tarafından bir basın açıklaması yapıldı.
AAYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.