ÇİFTÇİNİN BORÇLARI 1 YIL ERTELENDİ

12 Nisan 2015 Pazar, 13:16

Ülkemizde oluşan afetler nedeni ile mahsulleri, hayvanları, tesisleri ya da seraları zarar göre tüm çiftlerin borçları 1 yıllığına ertelendi.

ÇİFTÇİNİN BORÇLARI 1 YIL ERTELENDİ

Ülkemizde oluşan afetler nedeni ile mahsulleri, hayvanları, tesisleri ya da seraları zarar göre tüm çiftlerin borçları 1 yıllığına ertelendi. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden alınmış olan tüm kredi borçları için devlet harekete geçti. Çiftimizin zararını temin edebilmesi için kredi borçları 1 yıllığına ertelendiği duyurulmuştur.

EN AZ %30 ZARAR ETMİŞ OLMAK ŞART

Bu afetlerde yukarıda saydığımız ürünler ile ilgili en az %30 zarar etmiş olmak şartı bulunmaktadır. Eğer ürünlerin %30 ve daha fazlası gittiyse Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişilerin hepsinin kredileri ( Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi ) 1 yıl süre ile ertelenmiştir.

AFET MAĞDURU OLMAK ŞART

Afet mağduru olması gerektiğini belirten kaynaklar, 2015 yılı içerisinde bir doğal afet olan yagın, sel, samyeli, çiğ, heyelan, kuraklık, don, fırtına, aşırı yağış, yıldırım düşmesi ve hortum gibi daha birçok doğal afet sayılacak ve borçlar 1 yıl süre ile ertelenecektir. Bu hususun geçerli olması içinde aynı zamanda en az yüzde 30 oranında zarar etmiş olmak gerekmektedir. Eğer zarar yüzde 30dan daha aşağılarda ise bu tarz bir erteleme gibi durum söz konusu olmayacaktır.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.