Home / Haber / CEPTEN OY KULLANMA GELİYOR

CEPTEN OY KULLANMA GELİYOR

HAVELSAN mühendislerinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı cepten oy kullanma işlemi giderek hız kazanmaya başladı.

CEPTEN OY KULLANMA GELİYOR

HAVELSAN mühendislerinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı cepten oy kullanma işlemi giderek hız kazanmaya başladı. Cepten oy kullanmanın kolay ve pratik olduğunu öne süren yetkililer bu konu ile ilgili mühendislerin ciddi bir çaba sarf ettiğini ve 1 yıl içerisinde aktif olabileceğini kaydettiler.

1 YIL İÇERİSİNDE AKTİF OLABİLİR

Sandık Sonuçları Paylaşma Sistemi (SEÇSİS) ile de uyumlu olabilecek olan bu sistemin mobil veri üzerinden gerçekleştirilebileceğini dile getiren yetkililer, eğer istenirse bu sistemin 1 yıl içerisinde aktif edilebileceğini söylüyorlar. Sistemin hemen hemen hazır olduğunu ancak; talep edilmesi halinde daha da geliştirilebileceğini dile getiren HAVELSAN Yargı, Sağlık ve Enerji Müdürü, mobil oy kullanmanın birçok masrafı engellediği gibi hızlı bir işlem olduğunu da belirtti.

DÜNYA VE AVRUPA’DA YAYGIN OLARAK KULLANILIYOR

Açıklamalara devam eden müdür Eray Kılıç, Pakistan, Hindistan ve Brezilya gibi ekonomi olarak Türkiye’den daha kötü durumda olan ülkelerin şuanda bu sistemi kullandığını belirtti. Bu ülkelerin aynı zamanda nüfus bakımında da çok kabalık olduğunu belirten Kılıç, sistemin Avrupa ülkelerinde de kullanıldığını kaydetti. Şuanda tüm hazırlıkların tamamlanmış olduğunu ve her şeyin siyasi iradenin elinde olduğunu belirtti. Eğer siyasi irade “ hadi bunu yapın “ derse biz hemen çalışmalara başlar ve bu sistemin en geç 1 yıl içerisinde aktif ederek kullanıcıların ve devletin emrine sunarız dediği öğrenildi.

About isbilgisi

Check Also

IMF TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Türkiye’nin büyüme tahminini düşüren IMF Türkiye ekonomisi için “ ılımlı ve dengesiz “ yorumunu yaptı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir