Belediye ve polisten uyuşturucuyla mücadelede ortak çalışma
Ana Sayfa Haber 13 Şubat 2015 10:06:03

Belediye ve polisten uyuşturucuyla mücadelede ortak çalışma

Belediye ve polisten uyuşturucuyla mücadelede ortak çalışma

AKDEM‘de, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü‘ne bağlı hizmet veren Uyuşturucuyla Mücadele Birimi oluşturulduBelediye ve polisten uyuşturucuyla mücadelede ortak çalışma

– AKDEM’de, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren Uyuşturucuyla Mücadele Birimi oluşturuldu

– Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın:

– “Burada polis memuru arkadaşlarımız görev yapıyor ama polis oldukları pek bilinmiyor, hissedilmiyor. Klasik memur anlayışıyla çalışmıyorlar. Kendilerini adeta buna vakfetmiş, gecesi gündüzü bu işle ilgili olan insanlar”

– “Farkındalık oluşturmak, insanlarımızın kötü alışkanlıklara yakalanmaması adına ne tür bilgi varsa bunu araştırıyorlar, yeni bilgi ve yöntemler geliştiriyorlar”

İSTANBUL (AA) – FİKRİYE SUSAM UYAR – Zeytinburnu Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında geliştirdiği, kadını ve aile yapısını güçlendirerek dezavantajlı bireylerin pozisyonlarını iyileştirmek için hayata geçirdiği Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) Uyuşturucu ile Mücadele Birimi oluşturuldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren birimde 11 polis görev yapıyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AKDEM’in, sosyal belediyecilik anlamında gelişmiş önemli bir proje olduğunu söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile yaklaşık 4 yıldır bağımlılık yapan madde kullanımını azaltmakla ilgili başlattıkları çalışmayla aileler arasında farkındalık oluşturarak, gençleri ve insanları madde kullanımının doğuracağı sonuçlarla ilgili bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade eden Aydın, Türk polisinin, İstanbul’da bağımlılık yapan madde kullanımını engellemek için dünyadaki tecrübelerden yararlanarak birçok yol ve yöntem geliştirdiğini aktardı.

Aydın, projenin saha uygulamasının Zeytinburnu’nda yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

” Zeytinburnu’nda, ‘bu maddeyi kullananlar çok’ diye değil, öyle bir şey yok. İstanbul ortalaması nasılsa Zeytinburnu’da o. Ama Türkiye’de son yıllarda bir problem var. Bağımlılık yapan madde kullananların sayısı her grupta, toplumun bütün kesimlerinde artıyor. Zengin ailelerin çocukları pahalı maddeye, ekonomik durumu iyi olmayanların çocukları çok daha ucuz maddeye ulaşıyor. Maalesef herkes geçmişe göre daha çok bu maddelerin tehdidi altında. Bunu önlemeye ve farkındalık oluşturmaya yönelik emniyet teşkilatımızın yaptığı çalışmalar var. O çalışmalara Zeytinburnu’nda AKDEM bünyesinde biraz hamilik yapıyoruz diyebiliriz.”

– ” Türk polisi dünyadaki en etkin yol ve yöntemleri burada test ediyor, deniyor”

Murat Aydın, birimde görev yapan polislerin ilçedeki bütün liselere giderek gençlerle birebir görüştüğünü, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gençlere yönelik tiyatro ve benzeri gösteriler sunulduğunu, akran eğitimi projeleriyle ailelere yönelik eğitimlerin verildiğini anlattı.

Okullarda öğretmenler, camilerde imam ve müezzinler olmak üzere bu konuda destek verecek, rol model olacak kim varsa o yönde çalışmaların yapıldığını kaydeden Aydın, “Bu işin riskini, tehlikesini, alıştığı zaman bırakamadığını, sonunun ölüm ve yokluk olduğunu hissettirmek lazım. Bu da eğitimle olabilecek. Bunun eğitimini de direkt konuyla ilgili insanlar ve birimlerin yapması lazım. Türk polisi dünyadaki en etkin yol ve yöntemleri burada test ediyor, deniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Birimden elde edilen çıktıların Türkiye ile paylaşıldığını, hazırladıkları raporu ilgili birim ve kuruluşlara sunduklarını dile getiren Aydın, arzın önlenmesi, kullanımın zorlaştırılması, kullanana yaptırım getirilmesiyle ilgili çalışmaların artırılması gerektiğini vurguladı.

Aydın, şöyle konuştu:

“Burada polis memuru arkadaşlarımız görev yapıyor ama polis oldukları pek bilinmiyor, hissedilmiyor. Klasik memur anlayışıyla da çalışmıyorlar. Kendilerini adeta buna vakfetmiş, gecesi gündüzü bu işle ilgili olan insanlar. Farkındalık oluşturmak adına gençlerimizin, insanlarımızın bu kötü alışkanlıklara yakalanmaması adına ne tür bilgi varsa, bunu araştırıyorlar. Kendileri yeni bilgi ve yöntemler geliştiriyorlar.

Bu, polisin yerel yönetimlerle yaptığı ilk çalışma. 4 yıl önce başladı. Tek projeler yapılabiliyor ama bizimkinin sürekli devam eden, sürdürülebilir boyutu var. Mesela akran eğitimi yapabilirsiniz, bir ay sürer ve biter. Bizimki öyle değil. Başladı, devam ediyor ve devam edecek. Buradan elde edilen çıktılar, bilgiler kazanılan deneyimler de Türkiye geneline ve farklı ülkelere aktarılıyor.”

– “Bağımlılık yapan maddeyi kötü insanlar kullanmıyor”

Bireyin uyuşturucu kullanma isteğini ortadan kaldıracak, kötü bir alışkanlığa bulaşmasını engelleyecek çalışmalar yaptıklarını dile getiren Aydın, bunun polisiye tedbirler ve arzın engellenmesiyle ilgili olmadığını söyledi.

Aydın, şöyle konuştu:

“Farkındalık oluşturmak, maddeyi kullandığınızda, ‘bir test edeyim’ düşüncesini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar bunlar. Amacımız, evlatlarımızın kullanma ihtimali varsa biraz daha dikkatli olmak, ailede, anne, baba ve büyüklerle ilgililerin çocuklarına, gençlerine bu yönüyle de dikkat etmelerini sağlamaktır.

Bağımlılık yapan maddeyi kötü insanlar kullanmıyor. ‘Bunu kullanan gençler kötü gençlerdir, kötü ailelerin çocuklarıdır’ öyle bir şey yok. Herkes kullanabilir. Bir ilgi… ‘Ya ne olacak bir test edeyim’ dediğiniz an bitmiştir olay. O nedenle toplumun bütün kesimlerini ilgilendiriyor. Zengini, fakiri, eğitimlisi, eğitimsiz olanı herkesi ilgilendiren ve toplumu ciddi anlamda tehdit eden bir alan. Bu anlamda bir farkındalık oluşturmak, sürekli gündemde tutmak lazım. İlk attığınız adım sizi nereye götürecek onu görmeniz lazım. İşte onu göstermeye çalışıyor buradaki arkadaşlarımız.”

– Uyuşturucuyla Mücadele Birimi

Zeytinburnu’nda AKDEM içinde oluşturulan Uyuşturucuyla Mücadele Birimi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü çatısı altında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı şekilde hizmet veriyor. Birim, aynı zamanda Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’ne de bağlı durumda. Birim, uzman psikolojik danışman olan büro amiri başkomiser önderliğinde 11 kişiyle faaliyet gösteriyor.

Birim, operasyondan ziyade önleme tabanlı çalışmalar gerçekleştiriyor.

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.