AK Parti'li Hotar'dan Kılıçdaroğlu'na tepki
Ana Sayfa Haber 6 Şubat 2015 15:52:06

AK Parti’li Hotar’dan Kılıçdaroğlu’na tepki

Kılıçdaroğlu‘nun engellilere yönelik zaten var olan uygulamaları görmezden gelerek, maddeleyip seçim bildirgelerine alacağını belirtmesi sadece seçim dönemlerinde görülen klasik bir CHP hassasiyetidir”AK Parti‘li Hotar‘dan Kılıçdaroğlu’na tepki

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar:

-“Kılıçdaroğlu’nun engellilere yönelik zaten var olan uygulamaları görmezden gelerek, maddeleyip seçim bildirgelerine alacağını belirtmesi sadece seçim dönemlerinde görülen klasik bir CHP hassasiyetidir”

ANKARA (AA) – KADİR KARAKUŞ – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, “Kılıçdaroğlu’nun engellilere yönelik zaten var olan uygulamaları görmezden gelerek, maddeleyip seçim bildirgelerine alacağını belirtmesi, sadece seçim dönemlerinde görülen klasik bir CHP hassasiyetidir” dedi.

Hotar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun engelli derneklerinin temsilcileri ile yaptığı toplantı sonrasındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, göreve geldiği ilk günden bugüne, engellilere yönelik uygulamalara öncelik verdiğini ifade ederek, kendilerine ulaşan her soruna çözüm önerileri ve uygulamalarla hızla cevap verdiklerini söyledi. Hotar, “Bize ulaşan her talep sadece seçim bildirgelerinde yer bulmayıp uygulamaya dönüşmüştür” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun partisince düzenlenen bir organizasyonda engelli derneklerinin yöneticileriyle bir araya gelmesini “halka inmek ve farklı gruplar ile bir araya gelmek anlamında güzel bir gelişme, engelli vatandaşlara yönelik 2002’den bu yana yapılanları öğrenmesi bakımından da faydalı olduğunu” belirten Hotar, “Kılıçdaroğlu’nun engellilere yönelik zaten var olan uygulamaları görmezden gelerek, maddeleyip seçim bildirgelerine alacağını belirtmesi sadece seçim dönemlerinde görülen klasik bir CHP hassasiyetidir. Engelli sivil toplum kuruluşlarımız, engelli ve engelli yakını olan ailelerimiz de bilmektedir ki AK Parti iktidarı ile birlikte engelli olmak sorun olmaktan çıkarılmış, engelli kardeşlerimizin hayata katılımdaki engelleri büyük oranda kaldırılmıştır” diye konuştu.

Nükhet Hotar, AK Parti’nin iktidara geldiği ilk yıllarda, sürekli ötelenmiş ve örselenmiş engellilere yönelik çıkardığı Engelliler Kanunu’nda ulaşılabilirliğe yönelik madde konulduğunu ve maddenin uygulanabilmesine yönelik yaptırımların hayata geçirildiğini anlatarak, 2005 yılında çıkarılan kanun maddesinde “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapı bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 7 yıl içinde engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir” hükmünün yer aldığını hatırlattı.

“Sayın Kılıçdaroğlu’da bilmelidir ki yasa ve kanunların uygulanabilirliği bir o kadar da farkındalık ve toplumsal bilinç ile mümkün olmaktadır” diyen Hotar, şöyle devam etti:

“Bu anlamda ulaşılabilirliğin sağlanabilmesine yönelik çalışmaları partisinin belediyelerine uygulaması bu bilinci bir nebze de olsa artıracaktır. Toplantı başlıklarından biri olan engellilerimizin iş hayatına katılımlarına yönelik ise çok yeni ve gündemde olan bir konunun yine Kılıçdaroğlu tarafından duyulmadığı veya görmezden gelindiği çok açıktır. Ülkemizde ilk kez yine bizim iktidarımıza nasip olan önemli konulardan biri Engelli Kamu Personeli Sınavı’dır. EKPSS Sınavı ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenen ihtiyaç doğrultusunda ilköğretim düzeyindeki memur adayları kurayla, lise, ön lisans, ve lisans düzeyindeki adaylar ise sınav sonrası puan sistemi ile devlet memurluğuna atanmaktadır. EKPSS ile son 3 yılda devlet kurumlarına atanan engelli memur sayımız 14 bin 934 kişidir. Türkiye İş Kurumu aracılığı ile kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza ve engellilerimizin işe uyumlarını ve istihdamlarını sağlayacak projelere karşılıksız hibe desteği sağlanmaktadır. Bildirgeye alacakları iş yeri çalışma koşullarının engelliler için uygun hale getirilmesine yönelik madde için ise engellinin işini yapabilmesine yönelik tedbirler alınması ve fiziki çevre düzenlemelerin yapılması zorunlu kılınmıştır. Ayrıca meslek sahibi engelli devlet memurlarının mesleklerine uygun münhal kadrolara atanması sağlanmakta ve mesleklerini icra ederken kullanacakları yardımcı araç ve gereçleri kurumlarınca karşılanmaktadır.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar, “gündemi geç takip ederek, kamuoyunu yanlış bilgilendirmenin” artık bir Kılıçdaroğlu klasiği olduğunu ifade ederek, CHP’nin toplumsal gruplar veya dezavantajlı grupları seçim malzemesi olarak gördüğünü söyledi. Hotar, “Arzu ederlerse, 2002’den bu yana hız kazanan, engelli ve engelli yakınlarımıza yönelik geliştirilen ve hayata geçirilen uygulamaları partimiz Sosyal İşler Başkanlığı Engelliler Koordinasyon Merkezi’mizden veya internet adresimizden edinebilirler” dedi.

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.