Adalet Bakanlığı 13.500 Personel Alacak!
Ana Sayfa Haber 21 Kasım 2014 00:21:32

Adalet Bakanlığı 13.500 Personel Alacak!

Adalet Bakanlığı 13.500 Personel Alacak!

Açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yıl sonuna kadar 3.500, 2015’te ise 5.000 hakim ve savcı alımı yapacaklarını belirtti.Adalet Bakanlığı 13.500 Personel Alacak!

Açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yıl sonuna kadar 3.500, 2015’te ise 5.000 hakim ve savcı alımı yapacaklarını belirtti. Ayrıca Yargıtay ve yerel mahkemelerde görev yapacak istinaf mahkemeleri için de yine yılsonuna kadar 5.000 personel alımı yapacaklarını ve bu alımlarını sınav ile gerçekleştireceklerini duyurdu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda geçtiğimiz akşam başlayan Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Türkiye Adalet Akademisi’nin 2015 bütçe görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmeler sırasında, yargıdaki mezuniyetin %52,8’e yükseldiği belirtildi. Bakan Bozdağ, Türkiye’nin AİHM’de dava sıralamasında dördüncü sıraya gerilediğini belirtti. Bekir Bozdağ bütçe sunuşunda, Türkiye’nin acil olarak yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirterek şu değerlendirmeler de bulundu.

ANAYASANIN YARGI BÖLÜMÜNÜ YENİDEN YAZALIM

Yargıya güven ve adalet hizmetlerinin memnuniyet oranın artırılması için, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile yargının hesap verebilirliği konularında Anayasa ve yasalarda yaptığımız kısmı değişiklikler tam olarak olumlu sonuçlar vermemektedir. Tüm siyasi partilerimizin anayasanın yargıya ilişkin maddelerini uzlaşamaya değiştirmeye davet ediyorum.

YARGIDAKİ MEMNUNİYET ORANI ARTTI

Ayrıca Bakan Bozdağ, Türkiye İstatistik Kurumundan aldığı verileri dile getirerek, Türkiye’deki yargı memnuniyetinin de arttığını belirtti. Daha çok mesafe kat edilmesi gerektiğini söyleyen ve bu konuya vurgu yapan Bakan Bozdağ, 2013 yılı sonu ile memnuniyet oranının %52,8’e çıktığını ve bunun daha yükselmesini beklediklerini söyledi.

8 BİN 500 HAKİM VE SAVCI ALINACAK

Bu yılın sonuna kadar 3,500 hakim ve savcı alacaklarını belirten Bakan, alımların 2018 yılına kadar devam edeceğini belirtti. Standardı yakalayabilmek adına alımlara tüm gücü ile devam edeceklerini belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2015 yılı içerisinde 5,000 kişi civarında hakim ve savcı alımı yapacaklarını da ayrıca belirtmiştir. 5,000 kişi civarında hakim ve savcı adayı alımına ilişkin sınav yapacaklarını belirten Bozdağ, 2018 yılına kadar standardı yakalayacaklarının teminatını verdi.

İSTİNAFLARA 5 BİN PERSONEL ALINACAK

2002 yılına oranla personel sayısının %100 arttığını belirten Bakan Bozdağ yeni bir konuya da değindi. Yakın bir tarihte faaliyete geçirmeyi planladıkları bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri kapsamında ilk derece mahkemelerine ihtiyaç duyulan 5.000 personel için sınav yapacaklarını açıkladı.

Toplamda 13,500 kişilik alım yapacak olan Adalet Bakanlığının sınav tarihleri ve daha detaylı bilgiler ise sitemiz üzerinden yine siz takipçilerimize duyurulacaktır. Alımlar ve sınav tarihleri gibi bilgiler için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.