8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Ana Sayfa Haber 7 Mart 2015 13:55:25

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı8 Mart Dünya Kadınlar Günü

– Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı

– Çavuşoğlu:

– “Dışişleri Bakanlığı, üst düzey kadın bürokrat yetiştirme konusunda örnek alınacak kurumlarımız arasındadır. Bakanlığımızın yoğun mesaisine büyük katkılar yapan kadın memurlarımız, gerek yurt içinde gerek yurt dışında görevlerini ülkemizi ve Türk kadınını en iyi şekilde temsil ederek yerine getirmektedirler”

– “Bugüne kadar 48 kadın Büyükelçi yetiştirmiş olan Bakanlığımızın iç ve dış teşkilatında toplam 2 bin 175 kadın memur görev yapmaktadır. Toplam memurlarımızın yüzde 37’sine tekabül eden bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını hedefliyoruz”

ANKARA (AA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey kadın bürokrat yetiştirme konusunda örnek alınacak kurumlar arasında yer aldığını belirterek, “Bakanlığımızın yoğun mesaisine büyük katkılar yapan kadın memurlarımız, gerek yurt içinde gerek yurt dışında görevlerini ülkemizi ve Türk kadınını en iyi şekilde temsil ederek yerine getirmektedirler” dedi.

Çavuşoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kadınların giderek artan bir şekilde gündemin ön sıralarında yer aldığını hatırlatarak, kadınların erkeklerle eşit fırsatlara sahip olabilmesi ve kadına karşı ayrımcılığın her alanda önlenmesinin, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olabilmek ve ülkelerin gelişmişlik seviyelerini ortaya koyabilmek bakımından da en önemli ölçütlerden biri haline geldiğini belirtti.

“8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle Bakanlığımızın kadın mensuplarının ve tüm kadınların bu önemli gününü en içten dileklerimle kutluyorum” diyen Çavuşoğlu, Türkiye‘nin kadın erkek fırsat eşitliği konusunda köklü deneyime sahip bir ülke olarak, kadınların siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımlarının artırılmasına ve kadının toplum içindeki statüsünün güçlendirilmesine özel önem atfettiğini, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla yasal düzenlemelerle ve uygulamaya yönelik önlemlerle bu alanda kayda değer ilerleme sağladığını kaydetti.

Çavuşoğlu, kadın hakları alanındaki başlıca uluslararası sözleşmelerin hepsine taraf olan Türkiye’nin, kadınların toplum içindeki konumlarının ve haklarının geliştirilmesine yönelik olarak hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde daha sıkı bir işbirliğini desteklediğini ve uluslararası platformlardaki muhtelif çalışmalara katkıda bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’nin kadınlara demokratik haklarını veren ilk ülkeler arasında yer aldığı, İstanbul Sözleşmesi olarak da anılan “Avrupa Konseyi Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine ilişkin Sözleşme”yi 11 Mayıs 2011’de ilk imzalayan ve 10 Şubat 2012’de ilk onaylayan ülke olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin sözleşmenin etkin biçimde uygulanmasına da önem atfettiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye’de kadına karşı şiddetin tamamen ortadan kalkması ve özellikle derin acıya neden olan menfur kadın cinayetlerinin önlenmesi, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasının hukukun ve toplumsal vicdanın gereği olduğunu belirterek, “Kadına karşı her türlü suçun kökten ortadan kaldırılması için devletimizin sergilediği kararlı duruşa tüm vatandaşlarımızın verdiği destek toplumumuzu daha da güçlü kılmaktadır” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Dışişleri Bakanlığı, üst düzey kadın bürokrat yetiştirme konusunda örnek alınacak kurumlarımız arasındadır. Bakanlığımızın yoğun mesaisine büyük katkılar yapan kadın memurlarımız, gerek yurt içinde gerek yurt dışında görevlerini ülkemizi ve Türk kadınını en iyi şekilde temsil ederek yerine getirmektedirler. Bugüne kadar 48 kadın Büyükelçi yetiştirmiş olan Bakanlığımızın iç ve dış teşkilatında toplam 2 bin 175 kadın memur görev yapmaktadır. Toplam memurlarımızın yüzde 37’sine tekabül eden bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını hedefliyoruz.

Bu duygularla, Bakanlığımızın kadın mensuplarının ve meslek hayatları boyunca erkek memurlarımızın görevlerini başarıyla yerine getirmelerine katkıda bulunan eşleri başta olmak üzere tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.”

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.