50 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları Neler?

50 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları Neler?

50 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları Neler?

50 Bin Koruma Alımı yapacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı çalışmaları başlattı. Koruma memurluğu olmak isteyenlerin ise hangi özelliklere sahip olması gerektiği tek tek açıklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre alınacak olan 50 Bin koruma memurunun hepsi bu yıl içerisinde yapılacaktır. İlk olarak 28 bin 500 koruma memuru alımı yapılması beklenen atamaların daha sonrasında bu rakam 50 binlere kadar çıkacaktır. Koruma memurunun görevi ise devlet binaları ve hassas konumda olan bölgelerin koruması olacaktır. Bu bölgelerde hizmet verecek olan koruma memurları aynı zamanda stadyumlar ve spor müsabakaları gibi sınav ve konserlerde de görev alacaklar. Koruma memurlarının aynı zamanda daha birçok alanda daha görev yapması beklenmektedir. Sınavlarda, açık ve kapalı spor müsabakalarında ve daha birçok alanda da koruma memurlarının görev yapması beklenmektedir.

POLİS İLE AYNI VE GENİŞ YETKİLERE SAHİP OLACAKLAR

Koruma memuru olacak olan kişilerin Emniyet teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı dâhilinde hizmet vermesi beklenmektedir. Aynı polis gibi üniformalı ve silahlı olarak hizmet verecek olan koruma memurları aynı zamanda polis gibi sivilde olabilecekler.

Koruma memurları polise verilen, durdurma, kimlik sorma, kontrol, arama, yakalama, olay yerini ve delilleri koruma, muhafaza altına alma, silah ve zor kullanma yetkilerine de sahip olacaklar.

6 YILIN SONUNDA POLİS OLUNABİLECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde kurulacak olan koruma memurluk birimi 50 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları FİZİKİ ŞARTLAR konu içerisinde belirtilmiştir.

Kısa zaman içerisinde TBMM’den geçmesi beklenen kanun ile ilgili yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya göre kademeli olarak ilk başta 3 bin kişi olmak üzere 30 bine yakın koruma memuru alımı yapılacağı şuanda yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.

Koruma memur alımında memur olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak.

Fiziki olarak bazı şartlarda belirten yetkililer erkeklerin minimum 1,72 metre, kızların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşın altında olmaları gerektiğini kaydetti. Ayrıca lise mezunlarının haricinde açık öğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecekler.

DİĞER ŞARTLAR

– Koruma memuru olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekecek.

– 25 yaşından gün almayanlar da başvuruda bulunabilecek.

– Atanacaklar olan memurlar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak.

– Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak.

– Koruma memurluğu kadrolarına atanmış olan memurlar, beş yıl süreyle başka kurumlara naklen atanamayacaklar.

– Kıdemli memur olabilmek için en az altı yıl koruma görevi yapılması gerekecek.

– Koruma memurluğundan Polisliğe geçiş olacak.

– Lisans mezunu olan en az bir yıl süre ile kıdemli memur olduktan sonra polis memuru olabilecekler.

– Koruma memurluğuna ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek.

– Taşralara koruma memurluğundan daha çok ağırlık verilecek.

– Koruma memurları sosyal imkân olarak da iyileştirilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir