4 Bin İnfaz Koruma Memuru Alınacak
Ana Sayfa Haber 23 Ağustos 2014 17:57:57

4 Bin İnfaz Koruma Memuru Alınacak

4 Bin İnfaz Koruma Memuru Alınacak

İnfaz Koruma Memuru Aımları4 Bin İnfaz Koruma Memuru Alınacak

Ülkemizde, Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan Ceza İnfaz Kurumları Dış Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısı, Ceza İnfaz Kurumlarının yapısında bazı değişiklikler içermektedir. Bu tasarı, Meclis Adalet Komisyonu tarafından görüşülerek Genel Kurula sunulmaz üzere hazırlanmıştır. Tasarının Meclis Genel Kurulunda görüşüldükten sonra yasalaşması beklenmektedir. Bu görüşülmenin de Ekim ayı sonlarına doğru yapılması planlanmaktadır.

TASARIDAN ÇIKARILAN KADROLAR VAR.

Şuanda 1900 adet Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısında İnfaz ve İyileştirme Uzmanlığı ve aynı zamanda 17000 adet Uzman Yardımcılığı kadroları bulunuyordu. Fakat bu kadrolar Maliye Bakanlığının itirazı ile yasa tasarısından çıkartılmış durumdadır. Bu sebepten dolayı da bu kadrolara artık daha fazla yer verilmeyecektir. Aynı zamanda sadece bu kadrolar değil aynı zamanda GİH sınıfında Cezaevi Kâtibi unvanı olan 1220 adet kadro da tasarıdan çıkartılmış durumdadır. Bu sebepten dolayı bazı kadrolar çıkartıldığını söyleyebiliriz.

KADRO CETVELLERİ DÜZENLENDİ

MADDE 18- (1) Ekli (1) sayılı listede yer alan kadrolar iptal edilerek 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Adalet Bakanlığına ait bölümünden çıkartılarak, güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere ekli (2), (3) ve (4) sayılı listelerde yer alan kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) ve (II) sayılı cetvellerin Adalet Bakanlığına ait bölümüne eklenmiştir. Yeni kadro oluşumuna göre 1240 adet Cezaevi Müdürlüğü kadroları iptal edilmiş olup, Adalet Bakanlığı Merkez teşkilatına 14 adet ve ayrıca da 122 adet kadro tahsisatı yapılmıştır. Merkez teşkilatına ise 80 adet VKHİ kadro tahsisi yapılmasına karar alınmıştır. Taşra teşkilatına ise 29,261 yeni kadro yapılacaktır.

CETVEL ÜZERİNDEKİ 29,261 DAĞILIMI BELİRLENDİ

Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına yapılan yeni kadro değişiklikleri belli olmuştur. Komisyon tarafından kabul edilen aşağıdaki şekilde olacaktır.

Kadro

Derece

Serbest Kadro Adeti

Ceza İnfaz Kurumu Müdürü

1-6

440

Ceza İnfaz Kurumu Müdür Yrd.

1-6

1650

İnfaz ve Koruma Başmemuru

1-7

2836

İnfaz ve Koruma Memuru

3-11

22940

VKHİ

5-10

400

Şoför

10-11

495

Teknisyen

9-11

500

4 BİN KADROYA ATAMA SERBEST

Geçici Madde 2 – (3) Bu kanunun ile Adet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına gönderilen kadrolardan güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere 4,000 adedine 20/12/2013 tarihli ve 6512 sayılı 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlara tabii olmadan açıktan veya direkt olarak atama yapılabilir.

POLİSLER DE İNFAZ KORUMA MEMURU OLABİLECEKLER

Geçici Madde 4 – (1) Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında göre yapan polis memurları, İçişleri Bakanlığının muvafakati ile ceza infaz kurumları güvenlik hizmetlerinde istihdam edilmek üzere infaz ve koruma memuru kadrolarına Bakanlıkça direkt olarak atanabilecekler.

SÖZLÜ SINAV YAPILMAYA DEVAM EDİLECEK

29/07/2002 tarihinde çıkmış olan 4769 sayılı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezleri Kanununun 10uncu maddesi ise aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

MADDE 10 – Eğitim merkezlerinde hizmet öncesi eğitime, ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik müdürlüklerinin ihtiyacına göre ve Adalet Bakanlığınca belirlenecek sayıda merkezi sınavda başarılı olan adaylar arasından, idare memurluğu öğrenciliği için Adalet Bakanlığınca, infaz ve koruma memurluğu öğrenciliği için sınav komisyonunca yapılacak sözlü sınav ve mülakatta başarılı olanlar alınır.

Her eğitim merkezi için ise ayrı ayrı sınav komisyonları oluşturulacaktır. Genel müdürlük tarafından görevlendirilen bir genel müdür yardımcısı veya daire başkanının başkanlığında, tetkik hakimleri veya personel arasında seçilecek iki üye ve eğitim merkezi müdürü ile birlikte eğitim merkezinin de bulunduğu yer adli yargı ilk derece mahkemesi Cumhruriyet başsavcısı, başsavcının katılamaması durumunda ise Genel Müdürlük tarafından belirlenen başsavcı vekili veya Cumhuriyet savcısından oluşur. Açıktan ya da direk olarak atama yapabilir.

İNFAZ KORUMA MEMUR ALIMI ZAMANLARI

Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ tarafından yapılan açıklamaya göre, ceza infaz kurumlarının dış güvenliğinin Adalet Bakanlığına devrine ilişkin yasa ile 5 yıl içerisinde dış güvenliğin kademeli olarak Bakanlığa geçeceği kararlaştırılmıştır. Bundan dolayı, 25 bin civarında yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini söyleyen BOZDAĞ, yeni bir müjdenin habercisi olmuştur. Bu bahsi geçen yasanın Ekim – Kasım aylarında TBMM’den çıkarılmasını beklediklerini söyleyen Bakan, alımlarında en geç bu aylar içerisinde yapılacağını söylemiştir. 22,940 İnfaz Koruma Memurluğu kadro ihdası yapılmıştır. Bu kadrolara alımlar birden değil de parça usulü yapılacaktır. Cezaevlerinin tamamının dış güvenliği ise kademeli olarak 5 yıl içerisinde tamamı ile Adalet Bakanlığına geçecek. 2015 yılının başlarında ise 4 bin kişinin alınmasının da belirtildiğini açıklamış olan BOZDAĞ, 2014 yılının sonunda da alımların yapılabileceğini kaydetmiştir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.