25 Bin İnfaz Koruma Memuru Alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 bin infaz koruma memuru alacağız.25 Bin İnfaz Koruma Memuru Alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçtiğimiz gün iftarını Sincan Ceza İnfaz Kurumunda cezaevi mahkûmları ve cezaevi personeli ile yaptı. Ramazan aynın bereketinden bahseden Bozdağ, ,mahkûmlara ve cezaevi memurlarına hayırlı bir ramazan dilediler. 

Bekir Bozdağ, cezaevlerinde çalışan personellerin büyük fedakârlıklar ile görev yaptıklarını ve onların sıkıntılarının giderilmesi konusunda adımlar atacaklarını belirttiler.

Bozdağ: “ Ekim ayında inşallah yasamız çıkıyor “

Ceza infaz kurumlarının dış güvenliğinin Jandarmadan Adalet Bakanlığına devrini öngören düzenlemenin Meclis Genel Kurulunda olduğunu anımsatan Bozdağ, “ Ekim ayı içerisinde meclisimiz açıldığı zaman inşallah yasamızı çıkartacağız. Bu yasamızın çıkması ile birlikte tüm cezaevlerinin dış güvenliği kademeli olaraktan Adet Bakanlığımıza geçmiş olacak. Bunun toplamda 5 yıl içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz ” dedi.

Mevcut olan güvenlikte ikili bir durum olduğunu, dışarının ile içerinin güvenliğinin farklı olmasının sıkıntılı bir durum olduğunu belirten Bozdağ, “ Dış güvenlik güçlerinin değişmesi ile yönetimde de değişiklik olacaktır. Sorumlunun tek olması ise bu açıdan son derece önemlidir.

Şimdi infaz koruma memurlarıyla ilgili ayrı, jandarmayla ilgili ayrı usul var. Ortada olay olduğunda çözümü zorlaşıyor. Onun için sorumluları da tekleştiren hesap soranları da tekleştiren bir adımı atmış olacağız. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ilk etap da 25 bin civarında yeni infaz koruma memurunu istihdam etmeyi planlıyoruz “ dedi.

Bozdağ: “ Yıpranmayı yeniden getiriyoruz “

Aynı zamanda Bekir Bozdağ, infaz koruma memurlarının ve diğer çalışanlarının yıpranmalarıyla ilgili de sıkıntılarının olduğunu bildiklerini söylediler. Bozdağ, “ Yıpranmayı yeniden getireceğiz. Tüm sıkıntıların çözümünde yardımcı olacağız. Özlük haklarında süper olmasa da önemli oranda iyileştirmeler yapıyoruz. Amaçladığımız yasa Ekim ayında çıkacaktır “ dedi.

Tutuklu ve hükümlü olanlarında farklı beklentilerinin olduğunu söyleyen Bekir Bozdağ şunları söyledi:

“ Hükümlü ve tutuklu insanlarımızın da çok farklı beklentileri bulunmaktadır. Cezaevlerinde, askerde olduğu gibi konuşulan konular var, ‘falan kanun çıkacak’ şeklinde. İftar soframızda şuanda hiç kimseyi üzmek istemiyorum ama hükümetimizin gündeminden herhangi bir af çalışması bulunmamaktadır. Önümüzdeki dönemde de herhangi bir af çalışması düşünülmemektedir. Böyle bir çalışma düşünülmüyor olsa da, cezaevindeki insanların şartlarının daha iyi hale getirilmesi, belki infaz sisteminde açık cezaevine ayrılma konusunda bir takım genişletmeler yapabiliriz. Açık cezaevine çıkmayla ilgili sınırı genişletebiliriz. Bununla ilgili bir çalışmamız var, bittiği zaman onu da meclisimize sevk edeceğiz. Ne kadar bir genişleme olacak bittikten sonra göreceğiz. “

Konuşmasının sonunda Bekir Bozdağ, hükümlü ve tutukluların sağlık içerisinde cezalarını tamamlayarak ailelerine kavuşmalarını diledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir