Taşeron İşçilere Kadroda Son Durum

Taşeron işçilere kadro ne zaman geliyor? Hangi haklara sahip olacaklar?Taşeron işçilere kadro ne zaman geliyor? Hangi haklara sahip olacaklar? Sunulması beklenen yasa tasarısında taşeron işçileri neler bekliyor? Taşeron işçiler kıdem tazminatından yararlanabilecek mi? Kıdem tazminatında son durum? Meclis’e sunulması beklenen yasadan kimler yararlanabilecek? Taşeron işçilerin yüzünü güldürecek yasa ne zaman Meclis’e sunulacak? Taşeron işçi kadrosunda son durum ve sorularınızın cevabı isbilgisi.com ’dan öğrenebilirsiniz.

Binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren yasa tasarısı yakın zamanda Meclis’e sunulması bekleniyor. Sunulacak yasa ile taşeron olarak çalışan işçileri hangi hakların verileceği merak içerisinde bekleniliyor.
Peki, taşeron kadroları ne zaman verilecek? İşçilere kadro haberinin ardından yaşanan gelişmeler sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın taşeron işçilerin “özel sözleşmeli personel” statüsü olacağını belirtmesi üzerine özel sözleşmeli personel nasıl olacak? Sorusunun cevabı kadro bekleyen taşeronlar tarafından büyük merak konusu? 

Yasanın çıkması ile yasa kapsamına giren işçiler 1 ay içerisinde kurumlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuran işçiler mesleğini kamu kurumlarında yapabilmeleri için yeterli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemek için sınava tabi tutulacaklar.

Binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren yasa işçilerin yüzünü güldürecek gibi gözüküyor. Meclise sunulmaya hazırlanan yasada merak edilen kıdem tazminatı gibi beklenen haklarda yer alması bekleniyor. Meclis’e sunulması beklenen yasa içerisinde geçici iş ilişkisi ile ilgili yeni maddeler olması bekleniliyor. Geçici iş ilişkisi konusunda bazı

sendikalar bu konuda görüşlerinin alınmasını istiyor.

Binlerce işçi kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme olup olmadığını merak ederken kıdem tazminatı konusundaki tartışmalar hala sürüyor.

ÖMÜR BOYU EHLİYET DÖNEMİ BİTİYOR

Ömür boyu ehliyet dönemi yeni kanunlarla bitiyor. Önümüzdeki yıldan itibaren otomobil sürücüleri (B sınıfı) 10 yılda bir ehliyetini yenilemek zorunda kalacak.

ÖMÜR BOYU EHLİYET DÖNEMİ BİTİYOR

Ömür boyu ehliyet dönemi yeni kanunlarla bitiyor. Önümüzdeki yıldan itibaren otomobil sürücüleri (B sınıfı) 10 yılda bir ehliyetini yenilemek zorunda kalacak.

Yeni düzenleme ile artık her 10 yılda bir kez ehliyetler yenilenecek ve yeni ehliyetler verilecek. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayan bu uygulama sayesinde ehliyet yenilenecek ve adayların kontrolleri sağlanacak.  Ehliyet yenileme parası olarak da 15 TL alınacağı açıklandı. 15 liranın alınması konusunda ise şuanda halk tarafından olumsuz bir şekilde karşılanıyor diyebiliriz.

STAJYER UYGULAMASI GELİYOR

Stajyer uygulaması ise çok konuşulmuş olmakla birlikte ülkemizde uzun bir süre tartışıldı. Sonunda ise artık adaylar trafiğe yalnız çıkamayacak ve yanlarında bir stajyer bulundurmak zorunda olacaklar. Kazaların önlenmesi açısından önemli bir konu olan stajyer uygulaması, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kursa başlayanlar için geçerli olacaktır.

GURBETÇİLERE ASKERLİK MÜJDESİ

Ak Parti içerisinde 3 dönem kuralına takılan isimler arasında yer alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Osmangazi ilçesinde düzenlenen vefa yemeğine katıldı. Renkli görüntülere sahne olan bu buluşma yemeğinde Arınç bir dizi açıklamalarda bulundu.

GURBETÇİLERE ASKERLİK MÜJDESİ

Ak Parti içerisinde 3 dönem kuralına takılan isimler arasında yer alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Osmangazi ilçesinde düzenlenen vefa yemeğine katıldı. Renkli görüntülere sahne olan bu buluşma yemeğinde Arınç bir dizi açıklamalarda bulundu.

Gündeminde yurtdışın gurbetçi olarak yaşayan Türk vatandaşları olan Bülent Arınç, burada yaşayan Türklere askerlik konusunda müjdeyi verdi.

3 SENE ÖNCE 10 BİN EURO

Gurbetçi olarak yurtdışında yaşayan vatandaşların bedelli askerlik yapması konusunda yardımcı olunacağını açıklayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu bedelin 3 sene öncesine kadar 10 bin Euro olduğunu fakat şuanda 6 bin Euro’ya indirildiğini belirtti.

GURBETÇİ TÜRK GENÇLERE MÜJDE

Türk gençlerinin yurtdışında %45lik oranla işsiz olduğunu ve bu durumdan dolayı da gerekli parayı bulamadıklarını ifade eden Arınç konuşmasına şöyle devam etti. “ Yurtdışında (Avrupa) yaşayan Türk vatandaşlarının büyük bir bölümü işsiz bulunmaktadır. 6 bin Euro rakamı çok fazla, bu rakamı da daha da düşürecek ve 1000 Euroya indireceğiz. Böylece her Türk genci askerliğini yapmış sayılacak ve rahat edecek.

Ayrıca seçime katılımın yüksek olması ihtimalinde anayasada değişiklikler yapacaklarını ve gurbetçilerin sadece seçme haklarının değil aynı zamanda seçilme haklarının da olacağını ifade eden Arınç meclise gelip rahatlıkla siyaset yapabilecekler dedi.

ÜNİVERSİTE SINAVI KALKIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri için Ak Parti seçim beyannamesini açıklarken bir dizi açıklamalarda bulundu.

ÜNİVERSİTE SINAVI KALKIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri için Ak Parti seçim beyannamesini açıklarken bir dizi açıklamalarda bulundu. Bunlar arasında eğitim konusunda değinen Başbakan, çok önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda eğitimin kalitesini yükseltmek ve eğitime daha fazla değer vermek isteyen Davutoğlu, konuları kısa kısa özetleyerek eğitim ülkemizde daha iyi bir yere gelmesi için çalışacağı dedi.

LİSE SON 2 SINIF ÜNİVERSİTEYE YÖNELİK OLACAK

Açıklamasında üniversiteye yönelik olarak lisenin son 2 yılında fakülte derslerinin verilmesini gerçekleştireceklerini söyleyen Davutoğlu’nun bu konuşması, üniversite sınavı kalıyor yorumlarına yol açtı. Birçok kişi böyle bir eğitimin verilmesi sonunda üniversite sınavına gerek kalmayacağını savunurken, birçok kimsede üniversiteye girmenin daha da zorlaşacağını savundu.

ÜNİVERSİTE SINAVI DEĞİŞİYOR

 Öğrencilerin sınavda çok stresli olduklarını ve bu durumun kendilerini de rahatsız ettiğini ifade eden Başbakan, bu konu ile ilgili de düzenlemelerin yapılacağını belirtti. TEOG sınav sistemi gibi bir sınav sisteminin gelmesi beklenen üniversite sınavında da, yıllara bölünmesi ve öğrencilerin rahatlıkla sınavlara girip çıkmaları hedeflenmektedir.

IMF TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Türkiye’nin büyüme tahminini düşüren IMF Türkiye ekonomisi için “ ılımlı ve dengesiz “ yorumunu yaptı.

IMF TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Türkiye’nin büyüme tahminini düşüren IMF Türkiye ekonomisi için “ ılımlı ve dengesiz “ yorumunu yaptı.

Yaptığı bu açıklama ile Türkiye ekonomisine karşı sert tavır takınmış olan IMF Türkiye ekonomisinde büyümenin daha az olacağı yönünde açıklama yapmıştır. Yaptığı açıklama sonunda ekonominin pek etkilenmemiş olması da aslında ülke ekonomisinin ne kadar kuvvetli ve güçlü olduğunu göstermektedir. Özellikle bugünlerde ekonominin iyiye giderken bazı kesimler tarafından sekteye uğratılması bazı kişiler ve kurumlar tarafından doğru karşılanmamaktadır.

BEKLENTİ 3.6 ÜZERİNDEN 3.1 ALDI

IMF Türkiye ekonomisinin büyümesi için daha önce 3.6 derken yeni dönemde bu notu 3.1 seviyesine çekmiş olması Türkiye tarafından maalesef pek hoş karşılanmadı. Fakat IMF tarafından yapılan açıklamayı ise özellikle ülke yöneticileri çok dikkate almıyorlar diyebiliriz. Zira IMF geçtiğimiz yıllarda ülkemizden 5 Milyar $ para istemişti.

Türkiye ekonomisinin sağlam olması sebebi ile de ülkemizin yöneticileri bu talebi olumlu karşılamış ve verebileceklerini söylemişlerdi. Türkiye’nin milyarlarca dolar borcunu hızlı ödeyip, birde üstüne IMF tarafına borç verebilecek konuma gelmedi acaba birilerini rahatsız mı ediyor? Şuanda birçok kişinin kafasında soru dolanıyor.

Yeni bir devlet kuruldu

Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan yerde yeni bir devlet kuruldu.

Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan yerde yeni bir devlet kuruldu.

Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan Vit Yedli, Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan yerde yeni bir devlet kurdu. Bayrağı ve arması bulunan yeni devlet dünya ülkeleri tarafından tanınmayı beklemektedir.  İsmi Liberland olan bu ülke tarafsız bölgede yer almaktadır.

Kendi özerkliğini ilan eden devlet, Çek Cumhuriyeti vatandaşı tarafından kurulduğu içinde şuanda ciddi bir ilgi görmektedir.

RESMİ DİL ÇEKÇE

Resmi dili ise Çekçe olarak belirlenmiştir. Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan devlet başkanı Vit Yedli, resmi dilin Çekçe olmasına karar vermesinin yanı sıra aynı zamanda internet sitesinde iddialı bir slogan ile yola çıktı. “Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver” sloganı ile ülkesini kuran lider adaletli bir devlet kurmak istemektedir.

13 NİSANDA KURULDU

Henüz nüfusu hakkında bilgi verilmeyen Liberland 13 Nisan 2015 tarihinde kurularak tarih sayfalarına geçmeyi başarmıştır.

Maliye Bakanından Çiftçilere Müjde

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamalarla çiftçilere birçok müjde verdi.

Maliye Bakanından Çiftçilere Müjde

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamalarla çiftçilere birçok müjde verdi. Vermiş olduğumu müjdeler arasında en güzeli ise çiftçilere 1 milyon 230 bin liralık yardım yapılacağı yönündeki haberdi. Verilecek olan söz konusu para geri ödemeli olacak olup, her bir çiftçinin bundan yararlanabileceği söylenmektedir.

1 MİLYAR 230 BİN LİRALIK ÖDEMEL SERBEST BIRAKILDI

Böylesine devasal bir ödeneğin serbest bırakılması sadece çiftçiği değil aynı zamanda Türkiye ekonomisini de ciddi oranlarda rahatlatacaktır. Bu durumun farkında olan birçok çiftçi bu ödenekten yararlanabileceğini söylemekte ve bu konuda devlete teşekkür etmektedir. Bu ödenekte her bir çiftçi için farklı bütçeler ayrılmıştır. En büyük desteği büyükbaş hayvan yetiştiricilerine ayıran bakanlık, sonrasına küçükbaş hayvan yetiştirenleri, daha sonrasında süt regülasyonu yapanlara en sonunda ise kırsal kalkınma destekleri gelmektedir.

Toplamda 1 Milyar 230 bin lira ödeneği serbest bırakan devlet bu ödenek ile çiftçinin daha da kalkınmasını hedeflemektedir.

Askerde Telefon Kullanmanın Şartları Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda artık askerlerinde rahatlıkla telefon ile konuşabileceği konusunda haberler çıkmıştı.

Askerde Telefon Kullanmanın Şartları Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda artık askerlerinde rahatlıkla telefon ile konuşabileceği konusunda haberler çıkmıştı. Bu haber ile ilgili ayrıntılar hızlı bir şekilde ortaya çıkmış ve çalışmalar daha hızlı bir şekilde devam etmektedir. TSK, Eğer herhangi bir sıkıntı çıkmaz ise çalışmalarda en geç 2 ay içerisinde sonuç alınabileceğini ve 2 ay içerisinde askerin kullanabileceğini açıkladı.

GSM şirketleri ile görüşen TSK er ve erbaşların haricinde subay ve astsubaylar içinde bu sim kartları verecekler. Özel sim kart üretimi yaptırmak isteyen ve bununla ilgili de birçok bilgi alan TSK, kısa zaman içerisinde bu uygulamayı başlatacak.

AKILLI TELEFON YOK

Kullanılacak olan telefonlar akıllı telefon olmayacak olup, erbaş ve erler telefonlarını isterlerse yatakhanede kendileri şarj edebilecekler.

7 NUMARA ARANABİLECEK

Askerlere verilmesi planlanan sim kart ve cep telefonları sadece 7 numarayı arayabilecek. 5 tane numara sadece askerlerin belirleyeceği numaralar olup, diğer 2 numara ise TSK tarafından belirlenmiş özel numaralar olacak.

BAYRAMLARDA VE TATİLLERDE TÜM GÜN

Bayramlar ve tatillerde asker telefonunu tüm gün kullanabilecek. Normal zamanlarda ise 08:00 – 18:00 saatleri arasında telefon kullanılabilecek. Bu saatlerin dışarısında sim kart kendisini kapalı konuma getirecek ve kullanılamayacak. Özellikle askerin moralini artırmak için yapılacak olan bu uygulamada tatil ve bayram günlerinin çok düşünüldüğü ve sırf bu nedenle de askerin isterse tüm gün telefonla rahatlıkla konuşabileceği çıkan haberler arasında yer almaktadır.

Türkçe Siriyi O Seslendirdi

Türkçe Siri geldikten sonra birçok kişinin acaba bu ses kime ait diye düşünmesinin ardından sesin kime ait olduğu ortaya çıktı.

Türkçe Siriyi O Seslendirdi

Türkçe Siri geldikten sonra birçok kişinin acaba bu ses kime ait diye düşünmesinin ardından sesin kime ait olduğu ortaya çıktı. Siri’ye Türkçe seslendirme yapan kişinin radyocu ve ses uzmanı Yelda Uğurlu olduğu ortaya çıkmış oldu.

iOS 8.3 ile ortaya çıkan Türkçe Siri her zaman merak konusu olmuştu ancak; son bilgilere göre bu kişi Yelda Uğurlu olduğu ortaya çıktı. Kendi sesini Siri üzerinde duyunca şaşırdığını ifade eden Uğurlu, konu ile ilgili birçok açıklama yaptı. Bir arkadaşının teklifi ile işi kabul ettiğini söyleyen Yelda Uğurlu Siri için seslendirme yaptığımı bilmiyordum diyerek açıklamada bulundu.

4 HAFTA SESLENDİRME YAPTI

Yelda Uğurlu yaptığı açıklamalarda bu işin çok zor olduğunu ve zaman zaman bırakma noktasına geldiğini belirtti. 4 hafta boyunca her gün çalışan Yelda Uğurlu sesinin 7 ay boyunca analiz edildiğini belirtti.  Bu zaman zarfında öncelikle bir sözleşme imzaladıklarını açıkladı. Çok uzun bir sözleşme olduğunu söyleyen Uğurlu, harf harf seslendirme yaptığını, cümleleri doğru ve yanlış okuduğunu açıkladı. Zaman zaman boyun ve bel ağrılarının olduğunu söyleyen Uğurlu uykusunun geldiğini de söyledi.

SİRİ SESLENDİRMESİ İÇİN KAÇ PARA ALDI?

Çok para almadığını söyleyen Yelda Uğurlu, sözleşmede yazan maddeler gereğince tam rakamı açıklamak gibi bir durumun olmadığını söyledi. Fakat net bir rakam vermemiş olmasının yanında çok almadım demesi ise kullanıcıları şaşırttı. Ayrıca sözleşmede 5 yıl boyunca hiçbir bilişim firmasında seslendirme yapacağı maddesi de dikkat çekti.

TÜRKÇE SİRİ 3 YIL ÖNCE HAZIRLANMIŞ

Yelda Uğurlu, bu seslendirmeyi tam 3 yıl önce yaptığını açıkladı. Uğurlu, “ 3 yıl önce yaptığımız bir işti. Bugün yeni güncelleme ile geldiğini duyunca oldukça şaşırdım. Sesim gerçekten garip çıkmış, bana tren ve metro da ismini kullanacağı demişlerdi. “ dedi.

Askere Cep Telefonu Serbest Olacak

Genelkurmay’ın yapmış olduğu açıklamaya göre artık askerlere cep telefonu serbest olacak ve herkes telefon ile istediğini arayabilecek.

Askere Cep Telefonu Serbest Olacak

Genelkurmay’ın yapmış olduğu açıklamaya göre artık askerlere cep telefonu serbest olacak ve herkes telefon ile istediğini arayabilecek. Çalışmaların devam ettiğini belirten Genelkurmay başkanlığı, askerlere kendi tarafından verilmiş olan cep telefonları ile konuşma imkanı sunacağını belirtti.

Kendi internet sitesinde yayınladığı bir haber ile vatan evlatlarının kendi aile ve yakınları ile rahat konuşabilmesi, yüksek bir morale sahip olabilmesi için böyle bir uygulamanın başlatılacağı yazmaktadır. Erbaş ve erlerin kullanacağı bu telefonlar askeriye tarafından verilecek ve askerlerin üzerine zimmetli olacaktır.

BELİRLİ SAATLERDE VE NUMARALARLA

Açıklamanın devamında ise askerlere tam bir serbestliğin gelemediği belirtiliyor. Askerlin belirli saatlerde ve belirli numaralar ile görüşebileceklerinin altını çizen açıklamadan anladığımız kadarı ile her askere özel birer cep telefonu verilecektir. Verilmiş olan bu telefonların içerisine her askere özel numaralar yüklenecek ve sadece bu numaralar ile konuşulabilecek.

Üstelik belirlenmiş zamanlarda konuşulacağı için asker tam anlamı ile serbest olmayacaktır. Tahminimize göre kamerasız ya da ses kayıt özelliği olmayacak olan bu cep telefonlarının yerli üretim olması ve kısa zaman içerisinde de verilmesi planlanmaktadır.

CEPTEN OY KULLANMA GELİYOR

HAVELSAN mühendislerinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı cepten oy kullanma işlemi giderek hız kazanmaya başladı.

CEPTEN OY KULLANMA GELİYOR

HAVELSAN mühendislerinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı cepten oy kullanma işlemi giderek hız kazanmaya başladı. Cepten oy kullanmanın kolay ve pratik olduğunu öne süren yetkililer bu konu ile ilgili mühendislerin ciddi bir çaba sarf ettiğini ve 1 yıl içerisinde aktif olabileceğini kaydettiler.

1 YIL İÇERİSİNDE AKTİF OLABİLİR

Sandık Sonuçları Paylaşma Sistemi (SEÇSİS) ile de uyumlu olabilecek olan bu sistemin mobil veri üzerinden gerçekleştirilebileceğini dile getiren yetkililer, eğer istenirse bu sistemin 1 yıl içerisinde aktif edilebileceğini söylüyorlar. Sistemin hemen hemen hazır olduğunu ancak; talep edilmesi halinde daha da geliştirilebileceğini dile getiren HAVELSAN Yargı, Sağlık ve Enerji Müdürü, mobil oy kullanmanın birçok masrafı engellediği gibi hızlı bir işlem olduğunu da belirtti.

DÜNYA VE AVRUPA’DA YAYGIN OLARAK KULLANILIYOR

Açıklamalara devam eden müdür Eray Kılıç, Pakistan, Hindistan ve Brezilya gibi ekonomi olarak Türkiye’den daha kötü durumda olan ülkelerin şuanda bu sistemi kullandığını belirtti. Bu ülkelerin aynı zamanda nüfus bakımında da çok kabalık olduğunu belirten Kılıç, sistemin Avrupa ülkelerinde de kullanıldığını kaydetti. Şuanda tüm hazırlıkların tamamlanmış olduğunu ve her şeyin siyasi iradenin elinde olduğunu belirtti. Eğer siyasi irade “ hadi bunu yapın “ derse biz hemen çalışmalara başlar ve bu sistemin en geç 1 yıl içerisinde aktif ederek kullanıcıların ve devletin emrine sunarız dediği öğrenildi.

ÇİFTÇİNİN BORÇLARI 1 YIL ERTELENDİ

Ülkemizde oluşan afetler nedeni ile mahsulleri, hayvanları, tesisleri ya da seraları zarar göre tüm çiftlerin borçları 1 yıllığına ertelendi.

ÇİFTÇİNİN BORÇLARI 1 YIL ERTELENDİ

Ülkemizde oluşan afetler nedeni ile mahsulleri, hayvanları, tesisleri ya da seraları zarar göre tüm çiftlerin borçları 1 yıllığına ertelendi. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden alınmış olan tüm kredi borçları için devlet harekete geçti. Çiftimizin zararını temin edebilmesi için kredi borçları 1 yıllığına ertelendiği duyurulmuştur.

EN AZ %30 ZARAR ETMİŞ OLMAK ŞART

Bu afetlerde yukarıda saydığımız ürünler ile ilgili en az %30 zarar etmiş olmak şartı bulunmaktadır. Eğer ürünlerin %30 ve daha fazlası gittiyse Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişilerin hepsinin kredileri ( Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi ) 1 yıl süre ile ertelenmiştir.

AFET MAĞDURU OLMAK ŞART

Afet mağduru olması gerektiğini belirten kaynaklar, 2015 yılı içerisinde bir doğal afet olan yagın, sel, samyeli, çiğ, heyelan, kuraklık, don, fırtına, aşırı yağış, yıldırım düşmesi ve hortum gibi daha birçok doğal afet sayılacak ve borçlar 1 yıl süre ile ertelenecektir. Bu hususun geçerli olması içinde aynı zamanda en az yüzde 30 oranında zarar etmiş olmak gerekmektedir. Eğer zarar yüzde 30dan daha aşağılarda ise bu tarz bir erteleme gibi durum söz konusu olmayacaktır.

Apple iPhone Siri Türkçe Konuşacak

Uzun zamandır beklenen teknolojik gelişmeler arasında herhalde tahmin edersiniz ki, iPhone kullanıcılarının beklediği güncelleme de vardı.

Apple iPhone Siri Türkçe Konuşacak

Uzun zamandır beklenen teknolojik gelişmeler arasında herhalde tahmin edersiniz ki, iPhone kullanıcılarının beklediği güncelleme de vardı. Siri’nin Türkçe konuşmaya başlaması son günlerde mümkün hale geldi. Daha önce bir beta sürümü yayınlayan Apple geçtiğimiz günlerde de iOS 8.3 yayınladı ve özellikle Türkleri sevindiren bir özellik getirmiş oldu.

SIRI ARTIRK TÜRKÇE KONUŞACAK

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Apple firmasını ziyaret ettiğinden Siri’nin Türkçe olması için söz almıştı. Seneler önce verilen bu söz yıllar sonra yerine getirildi. Birçok Türk kullanıcı bu özelliği kullanamıyor ve bir türlü Siri ile anlaşamıyordu ancak; yeni gelen özellik ile artık herkes bu özelliği kullanabilecek. Özellikle araba kullanırken ya da telefona rahat bakacak zamanınız olmadığında kolayca bu özelliği kullanarak telefonunuz ile tüm işlemlerinizi yapabileceksiniz.

TÜRK BAYRAĞI DİKKAT ÇEKİYOR

Sadece Siri değil aynı zamanda iOS 8.3 güncellemesi ile Türk bayrağı da iPhone klavyesine girmiş oldu. Emoji klavyesine eklenen Türk Bayrağı ile Türkiye bir kez daha önem kazanmış oldu. Güncellemesini en detaylı şekilde hazırlayan Apple en geniş kapsamlı güncellemesini yayınlamış oldu. Bu güncelleme ile Türklerin kalbini çalan Apple, ilerleyen zamanlarda Türkiye pazarında daha çok satış yapmayı hedeflemektedir. Şuanda bile en çok satış yaptığı ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye bu güncelleme ile daha da çok para harcamaya yönelecektir.

Ankara Altındağ'a 20 Tane Aile Sağlığı Merkezi Kuruluyor

20 Tane Aile Sağlığı Merkezi Kuruluyor

Ankara Altındağ’a 20 Tane Aile Sağlığı Merkezi Kuruluyor

Ankara Altındağ ilçesi için çok ciddi çabalar sarf edilmekte ve gelişmesi için uğraşılmaktadır. Altındağ belediyesi yaptığı yatırımların miktarını sürekli artırmakta ve bu yatırımlar sayesinde de ilçenin de gelişmesini sağlamaktadır. Yapılacak olan sağlık merkezlerinin kurulması içinde ekstra çaba sarf ediyor.

2015 SONUNA KADAR BİTİRİLECEK

2015 sonuna kadar bitirilmesi planlanan bu sağlık merkezlerinden önce de Altındağ Belediyesi 11 anaokulu ve kısa zaman önce de bir lise yapmıştı. Bu yatırımlarının ardından şimdi de sağlık merkezine girişen Altındağ Belediyesi, Ankara Valiliği ile protokoller imzalamıştı.

İlk olarak Karapürçek, Ali Ersoy, Beşikkaya, Feridun Çelik ve Başpınar mahallelerine bu sağlık merkezilerini kurmayı planlamaktadır. 20 adet yapılacak bu aile sağlık merkezilerinin 2015 yılının sonuna kadar tamamlanması planlamaktadır.

Öğrencilere 5 Gün Tatil

Bildiğiniz gibi ülkemizde gerçekleştirilecek olan TEOG sınavının ikincisi bu ayın (Nisan) 29 – 30 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 8 sınıf öğrencilerinin katılacağı bu sınavda 5. 6. Ve 7. Sınıf öğrencileri ise ders yapmayacaklar.

Öğrencilere 5 Gün Tatil

Bildiğiniz gibi ülkemizde gerçekleştirilecek olan TEOG sınavının ikincisi bu ayın (Nisan) 29 – 30 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 8 sınıf öğrencilerinin katılacağı bu sınavda 5. 6. Ve 7. Sınıf öğrencileri ise ders yapmayacaklar.

Sadece bu saydığımız sınıflar değil aynı zamanda ilkokul öğrencileri de bu sınavdan faydalanacak ve 29 Nisan ile 30 Nisan tarihlerinde tatil yapacaklar. Öğrencilerin Nisan ayında az bir kar görmesi ile acaba yeniden bir kar tatili gelir mi? hevesi TEOG sınavı sayesinde yeniden şekillenmiş oldu. Sadece bu tarihler değil aynı zamanda ülkemizde kutlanacak olan 1 Mayıs’ta tatil olarak eklenecektir.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI TATİLİ

Resmi olarak tatil olan 1 Mayıs günü Cuma gününe denk gelmektedir. Sınavların ardından tatile girecek olan öğrenciler Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri tatil yapacaklar. 2 günlük hafta sonu tatilini de eklediğimiz zaman bu tatil süresi 5 güne kadar çıkartılabilecek.

Tatil yapmak ve uzaklara gitmek isteyenler için bu yıl TEOG ve 1 Mayıs tatilleri ilaç gibi gelmekle birlikte hafta sonu ile birleşmiş olması da ayrıca bir şans olmuştur.