Yeni Yılda Nelere Zam Geldi Nelere Gelecek?

05 Ocak 2016 Salı, 01:19

Yeni Yılda Sigara, Alkol, Cep Telefon Satışı, Elektrik Gibi Birçok Ürüne Zam Geldi.Hükümet, sigara ve alkol üzerinden aldığı vergi oranlarını artırırken, cep telefonlarının ilk satışından alınan vergi de yüzde 30 artışla 120 liradan 160 liraya çıktı. 

ZAMLAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Elektrik fiyatları da bugünden geçerli olmak üzere yüzde 6.8 oranında arttı. Bazı mallara uygulanan KDV, ÖTV ve asgari maktu tutarlarının artırılmasına ilişkin bakanlar kurulu kararı bugünkü Resmi Gazete’te yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ELEKTRİĞE ZAM GELDİ

Elektriğe yüzde 6,8 oranında zam Buna göre sigara ve tütün ürünlerinde hem maktu vergi hem de asgari maktu vergi artırıldı. Nispi vergiler ise değişmedi. Sigaradan alınan asgari maktu yüzde 5,1; maktu vergi yüzde 25 arttı. Bira, rakı ve şaraptan alınan maktu vergilerdeki artış oranı ise yüzde 15 oldu.

DİĞER ZAMLAR KAPIDA

Sigara ve alkol ürünlerinden sonra birçok ürüne de zam getirecek olan hükümet doğalgaz konusunda ise henüz belirli bir durumun olmadığını ve zammın gelmeyeceğini ifade etti. Kısa zaman içerisinde birçok zam bekleyen vatandaş ise verilmiş olan maaş zamlarından sonra bu yapılan zamların doğru olmadığını ifade ediyor.

ASGARİ ÜCRET 1,300 TL

Asgari ücretin hemen sonrasında gelen zamlar ise birçok kişiyi şimdiden korkutmaya başladı. 1 Ocak 2016 tarihi itibarı ile asgari ücretlerin 1,300 TL sınırında olacağını ifade eden hükümet yetkilileri ağır işlerde çalışan kişilerin maaşlarında artışa gidileceğini ifade etti.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.