Home / Gündem / Yeni E-Ticaret Kanunu Neden Gerekliydi?

Yeni E-Ticaret Kanunu Neden Gerekliydi?

Yeni E-Ticaret Kanunu Neden Gerekliydi? Her yönüyle e-ticaret kanunu.Yeni E-Ticaret Kanunu Neden Gerekliydi?

Ticaretin Dünya ortamına taşınması, bu noktadaki globalleşmenin ilk adımı oldu. Artan internet teknolojileri ve bu oranlardaki yükselişlerde bir nevi internet devri denilen dönemi getirdi ve Dünya, yeni düzenine dijital platform düzenine kavuşmuş oldu. Dolayısıyla dijital mecralarda, medyalarda ve ticari faaliyetlerde önü son derece açık bir tüketim, üretim ve satış potansiyelini barındırdı. Bu noktada ticaret o kadar geniş bir sirkülasyona ve pazara yayıldı ki, Dünya’nın her yerıne evrensellik anlamında ticaretler mümkün kılındı. Bu noktada ticaretin önü açık olduğu kadar, gerisinde bıraktığı sorunlarında önü açıktı. Yani globalleşmiş bir dijital medya ticaretinin iyi ve kötü yanlarını kullanabilmek son derece mümkündü.

E-Ticaretin Bugünü

E-ticaret, evrenselleştikçe de ihmali, art niyeti yönetebilmek ve zararlarını bir kanun olmadan indirgemek pek mümkün sayılamazdı. E-ticaret kanunu bu noktada tüketiciyi, üreticiyi, dağıtıcıyı, hatta pazarı dahi korumaya yönelik tüm adımları kapsayacak şekilde olmalıydı. Üretim, tüketim ve pazar kollarından birinde bir kötüye kullanım, yerel pazarı rahatsız edecek, bu noktada yine dışa dönük bir gerileme gösterilecekti.

Tam da buradan hareketle e-ticaret kanunun getirilmesi fikri gündeme alındı. Sektöre ve ülke standartlarına uygun olarak getirilecek bir kanun, tüm ihtiyaçları analiz ederek sorunları ortadan kaldırmaya yönelik güzel bir atılım oldu.

Getirilen e-ticaret kanunu da bu noktada, online marketing, dijital marketing, call center marketing ve e-ticaret platformları başta olmak üzere, tüm sistemi ve döngüyü kontrol altına almış oldu. Ticaretin yasalara ve sektöre uygun olarak yerine getirilmesini, ticareti ve pazarı korumayı da mümkün kıldı. Bu sayede Yeni E-Ticaret Kanunu Neden Gerekliydi? sorularının da yanıtları alınmış, pazar ve dijital dünya sorunları en uygun yöntemle çözülmüş oldu.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.com

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir